Povežite se s nama

U fokusu

Zašto nema spasilačke službe na Aquacityju? Tvrtka koja je odabrana nema dovoljno zaposlenika

Objavljeno:

- dana

Potaknuti nedavnim tragičnim događajem utapanja 25-godišnjeg mladića na jezeru Motičnjak na neuređenom dijelu plaže u blizini kupališta Aquacity, provjerili smo zašto na varaždinskim kupalištima nema spasilačke službe.

Tragični događaj potaknuo je i raspravu na prošloj sjednici Gradskog vijeća, a zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković podsjetio je i da se na razini države više ne organizira škola plivanja.

– Vi znate da se ukinulo pravo obaveze da djeca u školi idu u školu plivanja, što je po meni apsolutno pogrešna odluka koja je donesena na razini države. Ali Grad Varaždin zato na tome radi, mi imamo školu plivanja za 1. i 2. razrede koja kreće na bazenima i ona je besplatna. Važno je da školarci idu na bazene i uče jer izgubljeni mladi život radi neznanja plivanja je velika tragedija – istaknuo je Marković.

O problematici vezanoj za rad spasilačke službe odgovorili su pak iz Gradskih bazena.

Odgovor koji smo dobili od ravnateljice Gradskih bazena Jelene Pavleković prenosimo u cijelosti.

U trenutku pisanja ovog odgovora spasilačka služba na Aquacityju nije aktivna, unatoč naporima uprave Javne ustanove „Gradski bazeni Varaždin“ koja Aquacityjem upravlja na temelju ugovora o zakupu sklopljenim s tvrtkom Aquacity d.o.o. u ožujku 2021. godine. Dakle, Ustanova je na području Aquacityja prisutna od prošle godine, tako da za vrijeme prije 2021. godine nemamo podatak jesu li spasilačke službe bile prisutne ili ne. Prošle godine na Aquacityju je postojala spasilačka služba u razdoblju aktivnosti aquaparka (kojeg je organizirala i imala u zakupu sama Ustanova) od 9. srpnja 2021. do 31. kolovoza 2021. Namjera i plan Ustanove je bio da spasilačka služba postoji i ove godine, no zbog objektivnih poteškoća, uz najbolju volju nije u tome uspjela.

Naime, Ustanova je dana 31. ožujka 2022. godine s vanjskom tvrtkom sklopila Ugovor o pružanju usluga spasilačke službe na kupalištima koji se odnosi na tri lokacije koje su u nadležnosti Javne ustanove „Gradski bazeni Varaždin“: sjedište Ustanove u Zagrebačkoj ulici, Gradsko kupalište na Dravi i Sportsko-rekreacijski centar „Aquacity“. Međutim, dolaskom ljetne sezone i povećane potrebe za uslugama spasilačke službe, tvrtka s kojom je sklopljen ugovor susrela se, nažalost, s problemom angažmana dovoljnog broja spasilaca na svim potrebnim lokacijama, te je došlo do problema s organizacijom spasilačke službe na Aquacityju zbog nedostatka licenciranih spasioca i njihove nemogućnosti angažiranja istih te u ovom trenutku nije u mogućnosti izvršiti svoju ugovornu obvezu. Svjesna potrebe za osiguravanjem sigurnosti kupača na svim lokacijama Ustanova nastoji osigurati spasilačku službu, no u tom je nastojanju suočena s jedne strane ugovornim odnosom kojeg u trenutku pisanja odgovora nastoji redefinirati i s druge strane, činjenicom da je broj osoba s licencom za spašavanje na vodi ograničen, tim više što je brojnim spasiocima s licencom tijekom ljeta privlačniji rad na moru te je iz tog razloga pronalaženje dovoljnog broja zainteresiranih spasilaca otežano. Ustanova zajedno s Gradom Varaždinom intenzivno traži mogućnost angažiranja drugih pravnih subjekata koji bi pružali takve usluge, ali takvih na tržištu ima tek mali broj.  Međutim čak i uz postojanje spasilačke službe na javnom kupalištu ne postoji garancija da se ne dogodi neki nesretan događaj.

Kao što ste i sami naveli, u Republici Hrvatskoj, nažalost, ne postoji zakonska obveza osiguravanja spasilaca na kupalištima. Pravilnik o sigurnosti na uređenim kupalištima bio je na snazi vrlo kratko vrijeme 2005. godine i nakon njegova stavljanja izvan snage novi propis nikad nije donesen. Unatoč tome, Gradski bazeni Varaždin su od otvaranja 2005. imali angažiranu spasilačku službu, što vlastite zaposlenike, što vanjske suradnike, te je ova trenutna situacija s trenutnom neaktivnošću spasilačke službe na Aquacityju, nažalost, splet okolnosti na koje Ustanova nije utjecala i čini značajne napore kako bi je u što kraćem roku razriješila.

Prema našem iskustvu, Gradsko društvo Crvenog križa u suradnji s Policijskom postajom Varaždin održava  akcije osvještavanja građana o sigurnosti na vodi. Dvije takve akcije su održane upravo prošloga tjedna, 30. lipnja 2022. na Gradsnom kupalištu na Dravi i 1. srpnja 2022. na Aquacityju pod nazivom „Nauči kodeks sigurnosti na vodi“ (https://www.gdck-varazdin.hr/program-sigurnost-vodi/). Nesporno je da su takve akcije hvalevrijedne i da je neizmjerno važna svijest građana o sigurnosnim mjerama i ponašanju na vodi. Nažalost, svjesni smo i da prisutnost spasilaca na kupalištu nije garancija sigurnosti kupača jer se nesreće, nažalost, mogu dogoditi u trenutku, a prirodni uvjeti i specifično okruženje jezera Motičnjak, u kojem postoje nagle razlike u dubini vode, podvodne struje, mulj na dnu i slično, pozivaju na dodatni oprez i svijest o opasnosti takvog okruženja.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje