Povežite se s nama

Međimurje

Zrinska garda nosilac aktivnosti osnutka Instituta Zrinskih

Objavljeno:

- dana

IZDVOJENO

Komisija za osnivanje Instituta Zrinskih, koja će djelovati pri Zrinskoj gardi Čakovec, ove će godine imati pune ruke posla kako bi se nastavilo kontinuirano proučavati, istraživati, objavljivati i promicati hrvatsku povijest, odnosno kulturna te književna i likovna djela nastala nadahnućem iz života Zrinskih i Frankopana.

Riječ je o jednoj od dominantnih tema sjednice Časnoga savjetodavnog vijeća Zrinske garde koja je održana u četvrtak, 26. siječnja. Naime, njezino Vijeće se sastaje prema potrebi, kada se započinje s nekim novim aktivnostima, kao što je u ovom slučaju inicijativa za osnivanje znanstvenog Instituta Zrinskih u Čakovcu. Uz članove Zrinske garde na sjednicu se pozivaju i lokalni dužnosnici te predstavnici pojedinih ustanova i institucija. Tako su ovog puta uz rukovodstvo Zrinske garde Čakovec na čelu s predsjednikom Alojzijem Sobočancem, dipl. oec., sjednici prisustvovali međimurski župan Matija Posavec, varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, generalni vikar mons. Ivan Godina, gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak, veliki meštar Družbe “Braća Hrvatskoga zmaja” Nevio Šetić, potpredsjednik Matice hrvatske Stjepan Sučić, izaslanik predsjednika HAZU savjetnik Dobriša Skok, akademik Josip Madić, predsjednik čakovečkog Ogranka Matice hrvatske Ivan Pranjić, prof., tajnik Tomo Blažeka, pročelnik čakovečkoga Zmajskog stola Marijan Ramuščak te prof. em. Joža Skok. Okupljene su pozdravili Stjepan Sučić i Ivan Pranjić, koji su u znak podrške inicijativi za osnutak knjižnice budućeg Instituta darovali izdanja Matice hrvatske vezana uz temu Zrinskih i Frankopana. Potom je predsjednik Zrinske garde okupljene podsjetio  kako je ona prošle godine obilježila 15. obljetnicu osnutka i djelovanja te dao kraći osvrt na važnije događaje u proteklom razdoblju.

– Na međunarodnom znanstvenom skupu s temom “Nikola IV. Zrinski i njegovo doba” održanom u rujnu 2016. u Čakovcu usvojen je i zaključak da se osnuje Institut Zrinskih. Time je stvorena znanstvena podloga za inicijativu da se pri nadležnim ministarstvima pokrene postupak za osnivanje Instituta – naglasio je Alojzije Sobočanec,
Pojasnio je i zakonske osnove, mogućnosti i tijek cijelog procesa koji u konačnici treba rezultirati uspostavom ovog Instituta. Pozvao je prisutne da podupru inicijativu Zrinske garde kako bi ona kroz iskazano zajedništvo što prije zaživjela u Čakovcu, gradu koji su Zrinski obilježili svojim djelovanjem kroz 125 godina koliko su ovdje imali svoje sjedište. Na njega se nadovezao varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak pohvalivši i podržavši inicijativu. Rekao je da je važno zajedništvo u ostvarenju ovoga velikog projekta te je predložio da se pri okupljanju onih koji će dati potporu inicijativi uključe i škole koje nose naziv Zrinskih. Tako bi mladi na najbolji način upoznali značaj Zrinskih te s njima povezane značajne povijesne događaje za naš narod i državu. Međimurski župan Matija Posavec rekao je kako Županija daje potporu inicijativi te da će pomoći i financijski, koliko će biti u mogućnosti. Naglasio je da je to novi iskorak koji se nadovezuje na prošlogodišnju proslavu 450. obljetnice Sigetske bitke te je svima koji su sudjelovali u pripremi i provedbi njezina obilježavanja uputio riječi zahvale. Riječi podrške i svoja razmišljanja vezana uz buduće djelovanje Instituta iznijeli su i veliki meštar Družbe “Braća Hrvatskoga zmaja” Nevio Šetić te potpredsjednik Matice hrvatske Stjepan Sučić.

Velike ambicije

Sudionici sjednice složili su se da se pripremi pismo namjere prema onima od kojih se očekuje pisana potpora inicijativi te da daljnje aktivnosti preuzme Komisija za osnivanje Instituta Zrinskih koja će djelovati pri Zrinskoj gardi Čakovec. Prisutni su na kraju upoznati s tematikom predstojeće sjednice Skupštine Zrinske garde, kao i s ovogodišnjim obilježavanjem Spomendana Zrinskih i Frankopana, odnosno Dana Međimurske županije. Najviše riječi bilo je o nužnoj suradnji kako bi se proslava obilježila i na nacionalnoj razini, u sredinama u kojima su također djelovali Zrinski i Frankopani.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje