Povežite se s nama

U fokusu

Županijska skupština je 2014. usvojila neistiniti Sporazum?

Objavljeno:

- dana

REAKCIJA

Je li Županijska skupština 2014. godine usvojila, a odgovorne osobe ovjerile nevjerodostojan i neistinit sadržaj Sporazuma o ulasku u projekt JPP-a? To je još jedna dvojba vezana uz propali projekt javno-privatnog partnerstva, na koju upozorava Franjo Golubić, vijećnik HSS-a iz Martijanca.

Reagirao je na izjavu iz Varaždinske županije objavljenu u Regionalnom tjedniku 3. svibnja. Naime, iz Županije su naveli da je Sporazum o realizaciji JPP projekta usvojen na Županijskoj skupštini „zajedno sa cjelokupnom dokumentacijom“.

– To nije točno. Sjednica Skupštine je održana 19. veljače 2014., a na njoj nikako nisu mogli biti priloženi navedeni dokumenti, jer je na njima kao datum izrade naveden tek ožujak 2014., dakle mjesec dana kasnije. Riječ je o tri priloga, Programskom zadatku za JPP projekt “Varaždinska županija – škole“, Ulaznim parametrima za program škologradnje i Odluci o visini naknada u provedbi JPP projekta. Oni ne samo da nikad nisu stigli pred županijske vijećnike, nego nisu bili predočeni ni vijećnicima iz četiri grada i općine – ističe Golubić.

Nije to jedino sporno. U Sporazumu koji je usvojila Skupština sudionik je i bio Grad Varaždin, koji je ubrzo odustao od JPP projekta za svoje dvije škole.

– Unatoč tome što je Grad Varaždin bio izostavljen, novi tekst Sporazuma nije nikad stigao pred Skupštinu. U novom tekstu Sporazuma, koji je na kraju bio potpisan, smanjen je trošak koji sudionici (Ministarstvo, Županija, dvije općine i dva grada) trebaju platiti Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI) za aktivnosti koje će za njih provoditi. Iako su dvije škole izbačene, trošak nije razmjerno smanjen za 31,39 posto, kolika je bila kapitalna vrijednost tih projekata u ukupnom JPP projektu. Umjesto toga, trošak je smanjen za svega 12,91 posto – napominje Golubić.

Suprotno odluci?

Za šest školskih objekata – dva Grada Varaždina te preostalih u Ivancu, N. Marofu, Martijancu i Sv. Iliji – kao trošak strukturiranja projekta i izrade komparatora bio je naveden iznos od 630.341 kuna (bez PDV-a). U Sporazumu, iz kojeg su izbačene dvije varaždinske škole, a koji je na kraju potpisan, taj isti trošak iznosi 548.944 kune (također bez PDV-a). Razlika je, dakle, oko 81.397 kuna. Sve je još čudnije ako se zna da je Grad Varaždin samostalno s PPP centrom ugovorio usluge savjetovanja. Cijena je bila 64.000 kuna bez PDV-a, a sve je plaćeno u siječnju 2014., mjesec dana prije nego što je Sporazum stigao pred Županijsku skupštinu!

Golubić: Iz Sporazuma je izbačen Grad Varaždin, no nova verzija nikad nije usvojena na Skupštini

– Smanjenje troškova nije utemeljeno na važećoj odluci CEI-a o načinu i kriterijima obračuna usluga. Tome u prilog ide i ugovor koji je CEI još 2012. potpisao s privatnom tvrtkom PPP centar. Ugovorene su savjetodavne usluge za realizaciju (do)gradnje osam škola u Varaždinskoj županiji, uz cijenu od 3,2 milijuna kuna s PDV-om.

Problem je što u tom ugovoru uopće nije navedena kapitalna vrijednost za svaki školski objekt. Riječ je o podatku koji je Županija bila obvezna dostaviti. Potpuno drugačiji je ugovor za bolnice u Varaždinu i Popovači, u kojima je navedena kapitalna vrijednost – napominje Golubić, koji nam je ugovore i predočio.

Kad su u pitanju škole, od njih osam, četiri su na kraju ispale iz projekta, ali nije ugovoreno da se cijena u tom slučaju smanji. – Sve to je dovelo do toga da je Županija ugovorila čak 354 posto skuplje savjetodavne usluge u odnosu na Grad Varaždin.

“Sve će, nažalost, doći na naplatu“ 

– CEI je s PPP centrom 2012. ugovorio savjetodavne usluge za projekt „Varaždinska županija – škole“ u svoje ime i svoj račun. Prema Zakonu o CEI-u, taj ugovor je trebao sklopiti u ime i za račun Varaždinske županije te drugih općina i gradova – reagirao je Franjo Golubić na tvrdnju iz Županije da oni u tom ugovoru nisu trebali biti ugovorna strana. – Župan, kao i načelnici te gradonačelnici osobno su donijeli zaključke kojima su ovlastili CEI da obavlja sve poslove za potrebe tog JPP projekta. Problem je što pritom svi sudionici ugovorom nisu regulirali međusobna prava i obveze – ističe. Upozorava da će sve to prije ili kasnije stići na naplatu. – Županija je najodgovornija, jer 2012. CEI-u nisu dostavili podatke o kapitalnoj vrijednosti projekta. Trošak nije mali te će svaki potpisnik, sukladno Sporazumu iz 2014., trebati platiti dva milijuna kuna u jednakim omjerima, što po potpisniku ispada oko 300.000 kuna – podsjeća.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje