Povežite se s nama

U fokusu

Skladatelj Rosenberg-Ružić za Parkove je nepoznati korisnik

Objavljeno:

- dana

GROBNICA POZNATOG SKLADATELJA MOGLA BI BITI PRODANA

Već 10 godina nitko nije plaćao grobnu naknadu za grobnicu poznatog Varaždinca Vjekoslava Rosenberga – Ružića i ona se prema Zakonu može smatrati napuštenom.

– Nepoznati korisnik. Molimo Vas javite se u Upravu groblja – bijela je naljepnica na crnom mramornom nadgrobnom spomeniku jednog itekako poznatog korisnika. Tamo leži Vjekoslav Rosenberg-Ružić, Varaždinac – profesor glazbe, skladatelj i svojedobno direktor Državne glazbene akademije. Za njegov grob nitko ne plaća grobnu naknadu već 10 godina pa su u Upravi Parkova koji upravljaju grobljem odlučili naći tog neplatišu. – Praksu stavljanja natpisa provodimo više
od 15 godina uoči Svih svetih jer pretpostavljamo da će obitelji tijekom posjeta groblju uočiti natpise te doći u Upravu groblja radi sređivanja evidencija. Na varaždinskom i biškupečkom groblju ima 4% takvih nepoznatih korisnika – objašnjava rukovoditeljica groblja Romana Brkić Knežević.

Na groblju ima 4% nepoznatih korisnika

Istina je, za Rosenberg-Ružića nitko ne plaća grobnu naknadu. Tko zna da li ima nekog živućeg rođaka i tko je i kad stavio taj jedan jedini crveni lampaš sa električnim blickavim svjetlom na njegov grob. Parkovi mogu prema Zakonu u grobljima, jasno piše, nakon 10 godina neplaćanja naknade i ako je prošlo 30 godina od zadnjeg ukopa u grobnicu to mjesto smatrati napuštenim i – preuzeti ga, voditi brigu o njemu i u krajnjoj liniji – što im je isto tako dopušteno Zakonom – preseliti posmrtne ostatke Rosenberga – Ružića u zajedničku grobnicu i grobnicu skladatelja prodati nekom drugom, nekome kome će plaćati grobnu naknadu na prestižnom mjestu na varaždinskom groblju, spomeniku kulture.

Nema popisa

No, taj isti Zakon o grobljima štiti značajne osobe. “Grobovi u kojima su pokopani posmrtni ostaci značajnih povijesnih osoba, ne mogu se smatrati napuštenim, već je o njima dužno brinuti se mjerodavno tijelo jedinice lokalne samouprave. O značenju osobe mišljenje daju Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Hrvatski institut za povijest” – stoji u Zakonu.
Međutim od Grada Varaždina nije došao nikakav odgovor da li nešto misle poduzeti u vezi groba Rosenberg-Ružića i imaju li kakav popis “značajnih Varaždinaca”. U varaždinskom Konzervatorskom odjelu rekli su “da se brinu o izgledu epitafa i grobnica” u smislu da li se uklapaju u izgled groblja, dok su u varaždinskoj podružnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti ostali zbunjeni samim našim upitom da li ih je itko ikad kontaktirao o relevantnosti nekog varaždinskog pokopanog velikana.

Od Parkova, kao ni od koga drugoga nismo uspjeli ni dobiti neku vrstu popisa tih zaslužnih Varaždinaca. Jedino se varaždinski Gradski muzej brine za svoje “zaslužne” mrtve. Čak i plaćaju grobnu naknadu.

– Trenutno brinemo o dva mjesta, u kojima su sahranjeni profesori Mira Ilijanić i Krešimir Filić, zaslužne osobe u kulturnom i društevnom životu Varaždina, a posebno u djelovanju muzeja – kaže ravnatelj muzeja.

– Trenutno brinemo o dva mjesta, u kojima su sahranjeni profesori Mira Ilijanić i Krešimir Filić, zaslužne osobe u kulturnom i društevnom životu Varaždina, a posebno u djelovanju muzeja – kaže ravnatelj muzeja Miran Bojanić Morandini. Vijence kaže, na Sve svete polažu i na njihove grobove, ali i na grob utemeljitelja Arheološkog odjela Stjepana Vukovića, utemeljitelja Entomološkog odjela Franju Košćeca i slikara – donatora Pavla Vojkovića.
Pitanje je tko plaća grobne naknade za ostatak zaslužnih kojih ima, a koji sigurno nemaju obitelj– poput npr. Ivana Padovca, kako mu na grobu piše – glazbotvorca. Po logici u kojoj se muzej brine za mrtve muzealce grobnu naknadu za glazbenike bi trebao plaćati Koncertni ured. – Prvi glas o tako nečem. Mi svake godine polažemo vijence na Padovčev grob. Ako treba položit ćemo i na grob Rosenberga-Ružića – kaže ravnatelj Koncertnog ureda Raymond Rojnik. Nadamo se da će Ružićev grob tamo i ostati.

Grobnice se na aukcijama prodavale i za 8000 eura?!
Grobnica Rosenberg-Ružića vjerojatno se neće prodati – nadamo se. No, što je s onih ostalih četiri posto grobnica i grobnih mjesta na varaždinskom i biškupečkom groblju? Da, Zakon o grobljima dopušta da one koje se smatraju napuštenima budu prodane, no varaždinsko groblje je spomenik kulture. U Parkovima su samo dostavili odgovor da se trenutno ništa ne prodaje no da ukoliko će to dogoditi “sve se odvija sukladno propisima Republike Hrvastke”. Kod grobova i grobnica postoji i jedna bitna i velika razlika. Grobovi se ne smatraju nekretninama dok se grobnice smatraju i zbog toga se mogu nasljeđivati. No, na varaždinskom groblju one su se već prodavale i to na licitacijama na kojima se nije postizala mala cijena – oko 8 000 eura na starom dijelu, kako nam je rekao jedan od Varaždinaca u “pogrebnom biznisu”. Jedna od tih prodanih napuštenih grobnica je i ona obitelji Bauer prodana obitelji preminulog Ivana Biškupa (spomenik Bauerima je ostao), a navodno je upravo je za to mjesto kraj glavnog ulaza plaćena vrlo visoka cijena. – U doba kad sam ja bio direktor nismo prodavali grobnice. To je dosta osjetljivo pitanje. Za vrijeme bivše uprave prodano je navodno dvanaest grobnica. Ne znam da li se radilo o javnim natječajima ili aukcijama. Do sada nismo na nadzornim odborima razgovarali o tome, ali sigurno ćemo potegnuti to pitanje – rekao nam je bivši direktor Parkova i član nadzornog odbora Parkova Josip Ljubomir Brdar.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje