Povežite se s nama

Međimurje

Vrijedni ekolozi između Mure i Drave pobrojili 60.000 ptica močvarica: na popisu “pahuljice” i grabežljivice

Objavljeno:

- dana

AVANTURA

Na snijegom i ledom pokrivenom području od Varaždina do Donje Dubrave, odnosno na rijeci Dravi s akumulacijama te šljunčarama diljem Međimurja, kao i na toku rijeke Mure, vrijedni ekolozi ukupno su pobrojili 60.000 različitih ptica močvarica.

Naime, ove je godine organizirano opsežno siječanjsko prebrojavanje ptica koje zimuju na našim prostorima. Kako doznajemo od Gorana Čižmešije, koordinatora IWC-a (International Waterbird Census) za sjevernu Hrvatsku, eko-aktivisti Udruge ZEUS iz Donje Dubrave spomenutu aktivnost organiziraju redovito od 1999. godine.
– Nama je ovo bilo 17. zimsko brojenje ptica močvarica na zimovalištima u Međimurju i okolici, dok se u svijetu već 51. godinu prati brojnost i distribucija važnih ptičjih vrsta. Akciju je prvi put podržala udruga BIOM – BirdLife Croatia, a pridružili su se ZEUS, Javna ustanova Međimurska priroda, DOPPS-BirdLife Slovenia te Prva i Druga gimnazija iz Varaždina – naglasio je Čižmešija, dodavši da u našem kraju među pernatim stvorenjima dominiraju patkarice, guske, galebovi, čaplje i vranci.

Ovih dana uočen je i mali labud na području Donje Dubrave, što je tek 7. takvo opažanje u Republici Hrvatskoj

Među pticama grabežljivicama posebnost su orlovi štekavci i određene vrste gnjuraca. Ovogodišnjom akcijom utvrđeno je da se u značajnoj mjeri promijenio omjer u populacijama vrsta.

– Velikoj različitosti vrsta pridonijeli su klimatološki uvjeti, odnosno iznimno niska temperatura kroz dulje razdoblje, što je rezultiralo potpunim zaleđivanjem manjih vodotoka i gotovo svih šljunčara. Zato se na akumulacijama hidroelektrana, gdje je zaleđenost bila između 80 i 100 posto, zadržao veći broj ptica, koje su u velikim jatima bile koncentrirane na malo prostora. Također, vodotoci između hidroelektrana i dalje nezaleđene Mura i Drava bile su prava meka za ptice – ističe naš sugovornik.
Iz opažanja na terenu, koja su brižljivo evidentirana, proizlazi da brojačima ptica ništa nije moglo promaknuti. Sretali su bjelolice i lisaste guske, bijelog ronca, kokošice, čak četiri orla štekavca, male vrance, žutokljunog labuda i brojne vrste pataka (lastarka, zviždara, crninka, batoglavica, kreketaljka, njorka, glavata, krunata i druge).
– Promatračima ptica su iz radoznalosti prilazili i posjetitelji marine u Prelogu te su mogli iz prve ruke doznati sve o ciljevima akcije koja se na našem području odvijala uglavnom vikendima. Brojenje je obavilo dvadesetak stručnjaka i entuzijasta podijeljenih u nekoliko radnih grupa. Glavni dio obavljen je 15. siječnja 2017., kada smo zajedno s prijateljima iz Slovenije i JU Međimurska priroda u samo jednom danu pokrili cijelo područje od Varaždina do Donje Dubrave te retencije po Međimurju – veli Čižmešija o avanturi koja je tog jutra počela u 7 sati pri temperaturi od -10°C!

S pojavom prvih zraka Sunca u bilježnice su upisali nekoliko stotina ptica zatečenih u preletu. Jutarnju “eskadrilu“ su činili veliki vranac, labudovi, mali vranac, galebovi klaukavci, velika bijela čaplja, liske i patke kržulje. Slijedilo je pješačenje od oko 14 kilometara uz vodotoke.

Prebogata fauna

Naoružani teleskopima, ekolozi podijeljeni u grupe su do kraja dana zabilježili između 5.000 i 10.000 pobrojenih ptica i usput determinirali dvadesetak vrsta.
– Navečer, nakon što se ptice vrate na svoja konačišta, svi zajedno sumirali smo prikupljene podatke i razmijenili iskustva. Vješti fotografi pokazivali su zabilježene motive, a iskusni birdwatcheri podijelili su pokoju anegdotu o doživljajima iz drugih staništa. Područje između Mure i Drave jedno je od rijetkih posebno važnih vodenih staništa za ptice močvarice s prebogatom faunom, kojem treba dodatno povisiti zaštitu kroz razne pravne alate i kroz edukaciju lokalnog stanovništva – zaključio je Čižmešija.

Nedostaju promatrači

Vrijedne Dobrovčane raduje sve veća uključenost institucija u aktivnosti detekcije vrsta koje kroz cijelu godinu provode u Zaštitarsko-ekološkoj udruzi “Senjar“ – ZEUS.

– Namjeravamo ih intenzivirati, posebno putem suradnje sa spomenutim udrugama BIOM i DOPPS. Pripremamo tematske radionice za nove “birdwatchere“ i pišemo projekte za nabavku kvalitetne opreme za promatranja ptica. Interes kod mladih postoji, što se potvrdilo i dobrim odazivom na naše prethodne akcije. Cilj je omasoviti grupu promatrača ptica i ove prostore označiti kao važne lokalitete za ptice močvarnih staništa i u tome stremljenju očekujemo uključenje još zainteresiranih te podršku na svim razinama – ističu Luka Hercigonja i Goran Čižmešija, domaćini ovogodišnjega uspješnog prebrojavanja ptica u Međimurju. Podsjećamo, močvarice su sve ugroženija skupina ptica, prvenstveno zbog uništavanja njihovih staništa širom svijeta. Siječanjskim prebrojavanjem nastoji se zabilježiti reprezentativni dio populacije svake vrste radi procjene njezina statusa i ugroženosti pojedinih vrsta.

Izvor:
Foto: LUKA HERCIGONJA GORAN ĆIŽMEŠIJA

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje