Povežite se s nama

Život i društvo

Čuvar kajkavskog jezika Joža Skok u Petrijancu proslavio rođendan, izdan je i zbornik posvećen njemu

Objavljeno:

- dana

POVODOM 65. OBLJETNICE RADA

– Sretno je mjesto koje ima Jožu Skoka i sretan je Joža Skok koji ima svoj Petrijanec – rekao je književnik Ernest Fišer u subotu, 18. ožujka  na okupljanju u Društvenom domu u Petrijancu povodom predstavljanja zbornika radova posvećenog poznatom hrvatskom kajkavologu i rođenom Petrijančanu, dr. sc. Joži Skoku.

Izdavanjem zbornika radova o dr. sc. Joži Skoku naziva “Prilozi povijesti hrvatske kajkavske i dječje književnosti” obilježena je 85. godišnjica njegovog rođenja i 65. obljetnica njegovog književnoznanstvenoga rada.

Profesor dr. sc. Joža Skok najpoznatiji je hrvatski kajkavolog i teoretičar dječje književnosti koji je objavio desetak antologija dječje književnosti, nekoliko zbornika recitacija i igrokaza te nekoliko čitanka i priručnika iz književnosti za osnovne i srednje škole. Bio je među pokretačima časopisa za mlade “Umjetnost i dijete” čiji je bio i glavni urednik, a pokretač je i književnog lista” Radost” čiji je glavni urednik bio čak 32 godine.

– Drago mi je da sam tijekom svog života uspio napraviti neke korisne stvari i za očuvanje kajkavštine i za verifikaciju njezine vrijednosti, ali isto tako i za afirmaciju dječje literature i za stvaranje jednog lektirnog okružja koje će moći unaprijediti upravo dječju literaturu – izjavio je profesor Joža Skok koji je optimističan u vezi budućnosti hrvatskog kajkavskog jezika.

– Najvažnije je da radimo ono što radimo, a to je da ostavimo dokument o tom jeziku i o svim njegovim izuzetnim vrijednostima i o nečemu što je za nas kajkavce uvijek stvar identieta – dodao je profesor Skok.

Svečani program koji je okupio velik dio Petrijančana vodio je književnik i urednik izdanja Ernest Fišer uz akademika Dubravka Jelčića. Ovoj proslavi nazočili su i monsinjor biskup sisački Vlado Košić, pater Zvonimir Šagi, župnik Ivan Sakač, profesor na Filozofskom fakultetu i petrijanečki zet Krešimir Bagić te načelnik Općine Vladimir Kurečić.

– Kajkavski jezik nikada neće izumrijeti kakvi god bili svjetski trendovi i to zahvaljujući profesoru Skoku. On je jedan od onih koji sve to skupa bilježi, izučava i daje mu poseban značaj – rekao je načelnik Općine Petrijanec Vladimir Kurečić čija je Općina sufinancirala izdavanje ovog zbornika.

Izvor:
Foto: Marta Konjačić

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje