Povežite se s nama

Život i društvo

Klizišta – sve veći problem na županijskim cestama

Objavljeno:

- dana

ŽUC

Nekada su u ŽUC-u unaprijed znali koje sanacije i radovi dolaze “na red” u koje godišnje doba. Kako je klima postala sve ćudljivijom i godišnja se doba više ne izmijenjuju prema kalendarskim datumima, nego prema ćudima prirode, tako ni Tomislav Osonjački, novi-stari ravnatelj ŽUC-a, veli da je sve više stvari teško planirati. 

Prema nepisanim pravilima zna se da nakon ljetnih radova, kad se popravljaju ceste, grade raskrižja, osiguravaju kritične točke, kosi trava uz cestu, postavlja signalizacija… na gotovo 1000 kilometara županijskih cesta – dakle čini sve kako bi se ostvario primarni cilj – sigurnost.

Tomislav Osonjački nije bio nimalo iznenađen kad je vrijeme onemogućilo nekad kao po špranci ustaljeni raspored. Kad su iznenađenja bila iznimka, a ne pravilo. Kad je nedavno u roku  od 24 sata pala 71 litra kiše na četvorni metar, svaki eventualni plan pao je u vodu. Ne samo da još nisu bila sanirana sva klizišta koja su “čekala na red” – iako je velik dio odrađen, poput onoga u Vinici, Cestici, Brezničkom Humu, Bednji… – nego su se otvorila nova. 

Čak ni to ne bi bio preveliki problem da se nisu otvorila neka klizišta na potpuno neočekivanim mjestima. Na do sada stabilnim područjima zemlja se jednostavno, kako veli Osonjački, “odronila u trenu”.

Ljudski faktor

Jedan od najneočekivanijih i svakako najtežih slučajeva je klizište na Haliću. – Na cijelom tom nestabilnom terenu imamo što manjih, što većih klizišta. Sada se na dva do tri kilometra otvorilo pet-šest klizišta. Osim što je u jednom dijelu najopasnije zbog velike koncentracije kuća, ujedno je, dio ceste kroz šumu prema Vrtlinovcu – naskuplje za sanirati. Strmine su velike. To su ogromne cifre. Kad bismo ove sekunde krenuli riješavati cijeli Halić, prema grubim procjenama to bi stajalo oko pet milijuna kuna. Znači deset posto našeg proračuna na četiri kilometra ceste,  govori Tomislav Osonjački. 

Jedan od najneočekivanijih i svakako najtežih slučajeva je klizište na Haliću

– Sigurno ćemo tijekom cijele jeseni u skladu s mogućnostima sanirati još neka klizišta i pripremiti ceste za zimu. S obzirom na kontinuiranost problematike, nastavljamo s tim i u proljeće, zaključuje. Obilne kiše, ne znače, dakle, samo poplave, nego su i velika prijetnja za otvaranje klizišta. – Kod ekstremnih kiša nema te pozicije, odvodnje, koja može baš sve “progutati”, s obzirom na konfiguraciju terena naše županije.

Jer ni sama se odvodnja ne projektira za ekstremne slučajeve. Voda je probila u Knegincu, Jakopovcu… našim kritičnim pozicijama. Dakle, nema te odvodnje koja je u stanju to spriječiti. Ista je stvar i sa snijegom. Najčešće je pitanje tko je kriv. S obzirom na sve ćudi prirode, teško je govoriti o krivici. To su neočekivane i neuobičajene situacije, kad je teško govoriti o krivcu. Ipak, izdvojio bih nerazumne poteze ponekih stanovnika. Recimo, posjeku drveće zbog “boljeg pogleda”, ne razmišljajući da upravo ono i njegovo jako korijenje spriječava zemlju da proklizi, poučava Tomislav Osonjački.

Kod obilnih kiša nema te odvodnje koja može sve “progutati”. Ni sama odvodnja se ne projektira za ekstremne slučajeve

Ljetni period se primiče kraju. Iako, Tomislav Osonjački veli da više nema toga, “ljetni – zimski”, već da se sve to isprepleće, ipak pitamo za planove zimske sezone, koja službeno započinje (rekao bi Osonjački, “samo na papiru”) 15. studenoga, jer snijeg može pasti i prije. – Osnovni nam je cilj održati ceste otvorenima, barem za osobne automobile. Zakon nam omogućava i zatvaranje ceste ako nije sigurna za promet, a nemamo sredstava za sanaciju. Na sreću, rijetko kad, ako isključimo onu tešku zimu 2012.-2013., kad smo, umjesto uobičajenih osam, na zimu potrošili 15 milijuna kuna, dolazimo u situaciju da moramo zatvoriti cestu.  Ako se to i dogodi, onda je to na svega nekoliko sati,zaključuje Tomislav Osonjački, kojemu tijekom razgovora ne prestaje zvoniti telefon. – Radimo prema prioritetima. Nema drugog kriterija, rezolutan je Osonjački.

Značajno je podignuta sigurnost na cesti

Novi-stari ravnatelj ŽUC-a, izabran jednoglasno na Županijskoj skupštini, treći mandat službeno će početi odrađivati 1. siječnja.
Na pitanje što bi izdvojio u dosadašnjih osam godina rada kao ravnatelj ŽUC-a, veli: – Teško je bilo što izdvojiti. Svaki je dan poseban i doslovno se u jednom danu događa jako puno stvari. Mislim da smo ipak u tih osam godina podignuli kvalitetu cesta i, što je najvažnije, značajno je “podignuta” sigurnost – crnih točaka u suradnji s MUP-om, presvuklo se desetak kilometara “tepiha”, riješili su se deseci klizišta, ceste se proširile, napravljeni nogostupi – svake se godine zaista puno ulagalo. Cilj nam je da svaki dan bude sve bolje.

Trenutak

Čak ni to ne bi bio preveliki problem da se nisu otvorila neka klizišta na potpuno neočekivanim mjestima. 
Na do sada stabilnim područjima zemlja se, jednostavno, kako veli Osonjački “odronila u trenu”

71 litra kiše po četvornom metru nedavno je pala u roku od 24 sata.  Obilne kiše, osim poplava, uzrokuju i otvaranje novih klizišta

Izvor:
Foto:

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Život i društvo

Slobodno počnite pripremati roštilj za Praznik rada, ali izgleda da kiša ipak neće izostati

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Sljedećeg tjedna u srijedu obilježavamo 1. svibnja, odnosno Praznik rada.

Već tradicionalno to je dan za druženje u prirodi, na otvorenom, a često i za pečenje roštilja ili kuhanje graha. Jedan od ključnih uvjeta za to je lijepo vrijeme.

Prema sedmodnevnoj prognozi DHMZ-a 1. svibnja bi na sjeveru Hrvatske uglavnom trebao biti sunčan i topao.

Proteklih dana bilo je hladno i kišovito, ali već od petka, 26. travnja, stiže sunčano vrijeme i temperatura raste. Početkom sljedećeg tjedna danju će biti i 24 °C.

Prema trenutnoj prognozi DHMZ-a na varaždinskom području na sam Praznik rada prijepodne će biti sunčano i toplo s temperaturom do 22 °C. Poslijepodne stižu oblaci, moguće je malo kiše, a nešto više kiše trebalo bi pasti poslije 20 sati.

I ostatak sljedećeg trebao bi biti pravi proljetni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje