Povežite se s nama

U fokusu

Policajcima otkaz i zbog alimentacije, a političari rade unatoč osudi za korupciju

Objavljeno:

- dana

APSURDI

Kako provesti reformu javne uprave da bi postala efikasnija i manja te kako se “riješiti” službenika koji ne znaju raditi ili su “uhljebljeni”?

Reforma javne, ali i lokalne uprave jedan je od zahtjeva koji su zastupnici MOST-a prošli tjedan postavili pred HDZ-ovu, odnosno SDP-ovu koaliciju tijekom pregovora o sastavljanju nove Vlade.

Licemjerna država

I dok u MOST-u traže povećanje učinkovitosti, mjerljivost rada i formiranje sustava stimulacije, u javnosti je manje poznato da u Hrvatskoj postoji državna služba koja itekako kontrolira rad svojih djelatnika i protiv njih kontinuirano pokreće disciplinske postupke, ali i uručuje otkaze. Riječ je o Ministarstvu unutarnjih poslova.

– Licemjeran je i neprincipijelan stav države u odnosu prema državnim službenicima. Ogromna je razlika između Ministarstva unutarnjih poslova te svih ostalih državnih i javnih službi. Ni u jednoj drugoj službi se ne provode tako rigorozni disciplinski postupci. Dio je opravdan, no mnogi su pokrenuti samo kao sredstvo pritiska na policijske službenike. Još je gora situacija kada su u pitanju otkazi. Dovoljno je da djelatnik MUP-a bude osuđen, i to uvjetno za bilo koje kazneno djelo da dobije otkaz – upozorava Dario Umljenović iz podružnice Sindikata policije Hrvatske za PU varaždinske.

Nadređeni “mirni“

Brojke to potvrđuju. Tijekom prošle godine i u prvih deset mjeseci ove godine MUP je pokrenuo disciplinske postupke protiv gotovo 1.000 svojih djelatnika, točnije njih 998! Od toga je njih 14 iz Policijske uprave varaždinske. Gledaju li se podaci koje smo dobili iz MUP-a, vidljivo je da se čak 85 posto postupaka odnosi na službenike sa srednjom stručnom spremom, dakle policajce koji rade na terenu, dok je mali udio onih koji se odnose na službenike s višom i visokom stručnom spremom, dakle na njihove nadređene.

 

Čak 85 posto disciplinskih postupaka odnosi se na službenike sa SSS-om, dakle policajce koji rade na terenu

U toj državnoj službi i otkazi su uobičajeni: u 2014. godini te od siječnja do listopada ove godine za 47 djelatnika izrečen je prestanak obavljanja državne službe. Prema podacima iz MUP-a, od toga je jedan otkaz lani uručen djelatniku PU varaždinske. Međutim, u svibnju ove godine prestanak službe izrečen je i Kristijanu Benčeku, sada već bivšem policijskom službeniku PU varaždinske.

 

Upravo je njegov slučaj bio povod da zatražimo podatke o broju otkaza, ali i broju pokrenutih disciplinskih postupaka. Benčeku, koji ima visoku stručnu spremu, otkaz je uručen nakon što je zbog nanošenja lakih tjelesnih ozljeda pravomoćno osuđen na novčanu kaznu od po 20 dnevnih dohodaka i to uvjetno uz rok kušnje od godinu dana.
– Ostao sam bez posla iako nisam izazvao sukob, nego je bilo upravo suprotno. Problematični susjed me provocirao i prvo se automobilom namjerno zabio u ogradu ispred moje kuće, pobjegao kući te se vratio biciklom, a potom me pokušao i napasti. Pozvao sam policiju, a on je pokušao pobjeći. Dok sam ga pokušao spriječiti, pao je s bicikla i zadobio ozljedu. Tužio je mene i mojeg prijatelja tvrdeći da smo ga fizički napali ranije toga dana, ispred kafića. Prvostupanjskom presudom sam oslobođen krivnje, no drugostupanjskom presudom sam na temelju istih iskaza svjedoka, pri čemu su presudni bili iskazi roditelja osobe koja me je tužila, proglašen krivim – ispričao je Benček.
Danas je siguran u jednu stvar: da se ponovno nađe u takvoj situaciji, policiju ne bi pozvao u pomoć. – Razočarao sam se u sustav. Policijski službenici uvijek moraju biti na raspolaganju da pomognu drugima. U privatno vrijeme smo izloženi provokacijama, ali i napadima. Sustav nas, nažalost, ne štiti. Ispada da bismo u slučaju napada trebali stajati mirno i otrpjeti udarce. Moj slučaj pokazuje da se uopće ne uzima u obzir činjenica da sam bio napadnut, a da sam sukob pokušao riješiti na jedini ispravni način, pozivom policiji. Da nisam zvao, danas bih bio u službi – razočaran je Benček.

Različiti kriteriji

Sindikalist Umljenović ističe da je – u vremenima kada je općeprihvaćen stav da su “državni službenici niškoristi” i da im većini treba dati otkaz – iluzorno očekivati pravedan odnos i u tom konkretnom slučaju.

– Zakon se kruto primjenjuje samo kada je na štetu djelatnika, a kada treba platiti, primjerice, prekovremene sate, onda zakon i nije bitan. Većina slučajeva kojima se bave odvjetnici Sindikata policije Hrvatske spadaju u rubriku “vjerovali ili ne” i većinom su primjeri kako pojedinci, koji upravljaju sustavom, taj sustav zloupotrebljavaju – navodi.
Podsjeća da policajci svaki dan vide situacije i ljudske sudbine nezamislive prosječnom građaninu. – Vide razorene obitelji, nasilje, alkoholizam, ubojstva, mrtva tijela stradalih u prometnim nesrećama, pregaženu djecu, silovane i izranjavane, a pritom izlažu svoj život i zdravlje i to za najmanju plaću u državnim službama. Samo je kod nas plaća policajca čak i ispod državnog prosjeka! Užas i sramota – rekao je Umljenović.

Ne samo da su policajci slabo plaćeni, nego se doista čini da se od njih traži više nego od bilo kojih drugih državnih i javnih službenika, a kamoli dužnosnika. Koliko su kriteriji različiti, dovoljno govori podatak da je i dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić pravomoćno osuđen zbog zlouporabe položaja i ovlasti, i to ne novčanom kaznom, nego na šest mjeseci zatvora uvjetno, također uz rok kušnje od godinu dana.

Za razliku od njega, policajac Benček je ostao bez posla zbog lakih tjelesnih ozljeda, a trojica njegovih kolega su otkaze dobili zbog neplaćanja alimentacije! To su nam potvrdili u Ministarstvu unutarnjih poslova. Istovremeno, političar Vlahušić – osuđen za koruptivno kazneno djelo – i dalje normalno obavlja svoju dužnost te svaki mjesec uredno prima plaću.

Redovna plaća 3.750 kuna

Od policajaca se traži da u svakom trenutku budu moralne vertikale, pa je apsurdno da od svih državnih službi upravo oni imaju najnižu plaću. Osnovica za državne službenike i namještenike iznosi 5.108 kuna, a koeficijent za obračun plaće policijskog službenika iznosi 0,77. Uz to imaju još pravo na dodatke za uvjete rade, i to 10 posto za opasnost, a 10 posto za uvjete rada, primjerice smjenski rad ili vremenske uvjete.

Pretvoreno u neto plaće, to je 3.750 kuna za policajca koji radi u uredovno radno vrijeme. Ako radi noćne smjene, tada dobiva „čak“ 4.200 kuna.

Iz MUP-a su izvijestili da je najčešći razlog za prestanak državne službe vezan s disciplinskim postupkom – koruptivno ponašanje policijskog službenika. Kad su u pitanju povrede službene dužnosti, četiri najčešće u tom Ministarstvu su: nedolično ponašanje u službi ili izvan službe kada šteti ugledu policije; nezakonit rad ili propuštanje mjera i radnji na koje je policijski službenik ovlašten radi sprječavanja nezakonitosti; neizvršavanje, nesavjesno, nepravodobno ili nemarno izvršavanje službenih obveza; te zlouporaba položaja u službi ili izvan službe ili prekoračenje ovlasti u službi.

DISCIPLINA?

MUP je 2014. te u prvih deset mjeseci ove godine pokrenuo gotovo 1.000 disciplinskih postupaka protiv svojih djelatnika, od čega je njih 14 iz PU varaždinske

OTKAZI

U prošloj godini te u prvih deset mjeseci ove godine 47 djelatnika MUP-a su dobili otkaz, od čega jedan iz PU varaždinske, izvijestili su iz Ministarstva

PRITISAK?

Ni u jednoj drugoj službi se ne provode tako rigorozni postupci kao u MUP-u. Mnogi su pokrenuti samo kao sredstvo pritiska, upozoravaju iz SPH-a

Izvor:
Foto:

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje