Povežite se s nama

U fokusu

Suvlasnici pokreću tužbu protiv JUGS-a, a JUGS protiv izvođača?

Objavljeno:

- dana

SLUČAJ TITANIK

Suvlasnici zgrade donijeli su odluku o pokretanju sudskog postupka protiv Javne ustanove Gradski stanovi (JUGS) jer do kraja prošle godine nisu uklonjeni nedostaci na krovu zgrade i podzemne garaže koji prokišnjavaju.

Obavijest o pokretanju tužbe “osvanula” je prošli tjedan na oglasnim pločama postavljenim u ulazima 9, 11, 13 i 15 Titanika, zgrade u Ulici hrvatskih branitelja u Varaždinu te na oglasnoj ploči podzemne garaže.

Odluka donesena temeljem 60 % prikupljenih potpisa

– Odluka o pokretanju tužbe donesena je temeljem 60 % prikupljenih potpisa suvlasnika stanova. Sve dokumente u ponedjeljak 11. veljače predali smo odvjetnicima – potvrdio je Miroslav Marciuš, vlasnik Filmara, koji je upravitelj cijele zgrade.

Stanari već godinama apeliraju na JUGS, koja je investitor i prodavatelj stanova i garažno-parkirnih mjesta, da uklone uzrok i naprave sveobuhvatnu sanaciju krova garaže, koji je zapravo trg ispred Titanika i koji je u vlasnišvu JUGS-a.

Suvlasnici su tražili da se aktivira depozit od milijun kuna kako bi se riješio problem.

Tražili su da se aktivira i depozit od milijun kuna kojeg je JUGS, nakon tehničkog pregleda i primopredaje zgrade, zadržao kao garanciju za otklanjanje nedostataka od izvođača. Međutim, krov zgrade i podzemne garaže sve jače prokišnjavaju, a da je problem krajnje ozbiljan pokazuje i dopis koji je Filmar uputio JUGS-u krajem prošle godine. U njemu se upozorava da su uslijed stalnog prodiranja vode ugrožene armirano-betonske nosive konstrukcije garaže zbog čega je ugrožen cijeli Titanik!
U JUGS-u su krajem prošle godine suvlasnike pozivali na još malo strpljenja. I oni su, kao što smo pisali u listopadu prošle godine, očekivali da će izvođači – ZTB i Coning – do kraja 2015. ukoniti nedostatke jer ih je na to obvezivao Dodatak br. 1 Ugovora o građenju iz studenog 2011. Predsjednik Upravnog vijeća JUGS-a Zlatan Avar potvrdio nam je da je tijekom 2015. sam inicirao tri zajednička sastanka s Coningom i ZTB-om kako bi se riješio taj problem, ali i slučaj Hrašćice i Vilka Novaka.

– Izvođači sad imaju posla s drugačijim ravnateljem i Upravnim vijećem, ističe Avar

– Na tim sastancima ustanovljeno je da se izvođači međusobno nisu mogli dogovoriti tko od njih mora obaviti sanaciju, a tražili su od JUGS-a da im isplati dio sredstava iz depozita kako bi obavili sanaciju, a osatak bi im se nakon toga isplatio. Na to JUGS ne može pristati. U cilju rješavanja međusobnih odnosa između JUGS-a, Coninga i ZTB-a, JUGS je poslao prijedlog Sporazuma koji je za cilj imao rješavanje svih tih situacija i u njemu je krajnji rok za realizaciju bio 31. prosinca 2015. Kako izvođači nisu prihvatili dogovor, vrlo vjerojatno će uslijediti tužba JUGS-a protiv izvođača koji su temeljem ugovora obavezni sanirati nedostatke – poručio je Avar i zaključio kako izvođači sada imaju posla s drugačjim ravnateljem i Upravnim vijećem JUGS-a te će se morati suočiti s posljedicama koje nosi kršenje ugovorne obaveze.

Avar: Svetec nije uzrokovao problem. Svaki dan ispadne neki “novi kostur iz ormara”.

– Smjenu gospodina Zorana Sveteca sigurno neću inicirati jer nije uzorkovao ovaj problem. Sadašnji ravnatelj i Upravno vijeće imaju zadatak riješiti nagomilane probleme bez obzira što svaki dan ispadne neki “novi kostur iz ormara” – poručio je predsjednik Upravnog vijeća Zlatan Avar na pitanje mogu li se zbog višegodišnjeg neriješavanja problema u Ulici Hrvatskih branitelja 11 očekivati smjene na čelu JUGS-a.
Avar je dodao da je analiza, koju je dobio, pokazuje da radovi nisu obavljeni dobro već u startu, a i predložena sanacija (i trošak iste) nije garantirala trajno rješenje problema prokišnjavanja.

Izvor:
Foto: ARHIVA/RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje