Povežite se s nama

U fokusu

Ubrzano propadanje govedarstva

Objavljeno:

- dana

HSLS o alarmantom stanju u govedarstvu

-Za govedarstvo nema altertive i bez njega nema razvoja poljoprivrede. Rekao je to Miljenko Ernoić, predsjednik varaždinskog HSLS-a na susretu s novinarima, upozoravajući na alarmantnu situaciju u sektoru govedarstva.

U posljednjih osam godina Hrvatska je izgubila oko 60 tisuća krava, odnosno 160 milijuna litara mlijeka i zatvoreno je oko 23 tisuće OPG-ova

Dramatičan pad

Jer, zemlja koja ne proizvodi dovoljno mlijeka i mesa, kako je rekao, “nema šanse opstati”. U posljednjih osam godina Hrvatska je izgubila oko 60 tisuća krava, odnosno 160 milijuna litara mlijeka i zatvoreno je oko 23 tisuće OPG-ova. Zbog takve situacije u govodarstvu država godišnje gubi dvije milijarde kuna. Jednaki je trend i u Varaždinskoj županiji s još lošijim brojkama.

U samo mjesec dana, od 4. sijećnja do 1. veljačeu Varaždinskoj je županiji iz proizvodnje mlijeka povučeno 979 krava dok se svakodnevno gasi osam OPG-ova

– Pad je dramatičan. Od ne tako davno 20 tisuća krava, 1. veljače ove godine ih je ostalo 4o03. Nekad je mlijeko isporučivalo 6000 proizvođača, danas se samo 478 OPG-ova bavi time, nabrajao je Ernoić poražavujeće brojke , istaknuvši kako “to nije kraj jer sudeći prema mizernim otkupnim cijenama mlijeka može se očekivati ubrzano propadanje sektora”.

– Jednom kad krava ode iz dvorišta više se ne vraća. U samo mjesec dana, od 4. sijećnja do 1. veljače iz proizvodnje mlijeka je povučeno 979 krava dok se svakodnevno gasi osam OPG-ova, rekao je i dodao kako je županijski prihod od govedarstva pao za 17 milijuna kuna.

Uvoz

– Hrvatskoj godišnje treba oko milijardu litara mlijeka i 65 tisuća tona goveđeg mesa, inače moramo uvoziti što i radimo, a od lani uvozimo i jaja, upozorava Miljenko Ernoić te rekao kako nije cil izvoziti nego ne uvoziti.

Rješenje?

Županijski prihod od govedarstva pao je za 17 milijuna kuna

Predsjednik HSLS-a zbog svega smatra kako je jedino rješenje vratiti u funkciju sve što smo nekad imali te kako nam za situaciju nije kriva niti EU ili netko treći, već mi sami. – Svima koji danas odgovaraju za poljoprivrednu politiku – od Vlade, preko Sabora do županijskih i lokalnih vlasti – treba postaviti pitanje “Trebaju li Hrvati uopće krave?”. Ako je odgovor negativan to treba pošteno reći. Neka se ne stvara privid kako nam je govedarstvo bitno, a sustav sve urušava, rekao je Ernoić koji smatra kako bi konkretne mjere poput smanjenja parafiskalnih nameta, subvencije seljacima, otvaranje poljoprivredne banke… bile jedino rješenje.

– Potrebno je najmanje deset godina rada za konkretne rezultate. Ne smijemo ostaviti seljaka na nemilost hrvatskim zakonima. Donositelj odluka mora shvatiti da će ovakvim tempom doći do totalnog prestanka proizvodnje mlijeka i mesa u Hrvatskoj, upozorio je Miljenko Ernoić te zaključio kako je ternutna isplata potpora “samo vatrogasna mjera dok su Hrvatskoj nužne dugoročna rješenja”.

 

Iako nije želio govoriti o drugim temama, Miljenko Ernoić kratko se osvrnuo na izjavu stranačkog kolege Željka Bunića u Regionalnom tjedniku o aferi Termoplin. Bunić je, naime, izjavio kako gradonačelnik Habuš treba zbog svega podnijeti ostavku na što je Ernoić odgovorio da definitivno treba sve ispitati i vidjeti tko je u pravu, a tko treba snositi posljedice.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Vrije u Ivancu: mještani Punikva peticijom protiv preseljenja štićenika Pahinskog u svoje naselje!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Članovi Vijeća Mjesnog odbora Punikve na čelu s predsjednikom Stjepanom Turčinom, kojima se pridružilo i dvoje građana, u Gradskoj vijećnici sastali su se s gradonačelnikom Miloradom Batinićem te ga obavijestili o namjeri da danas kreću s potpisivanjem peticije protiv preseljenja štićenika Centra za pružanje usluga u zajednici (bivšeg Odgojnog doma Pahinsko) u svoje naselje

Istaknuli su kako će protiv toga pokrenuti sve moguće pravne postupke te najavili okupljanja, prosvjede i druge metode građanskog neposluha.

S obzirom na ocjenu da je riječ o osobama s poremećajima u ponašanju, koje su u ustanovu radi kaznenih djela smještena temeljem pravomoćne sudske odluke, preseljenje takve populacije u svoje susjedstvo ocjenjuju apsolutno neprihvatljivim i sigurnosno rizičnim.

Gradonačelnik M. Batinić izvijestio ih je da je Grad Ivanec lani dobio obavijest o predstojećoj statusnoj transformaciji Odgojnog doma u Centar za pružanje usluga u zajednici, ali da nijednom riječi nije bio informiran o namjerama preseljenja štićenika u Punikve. 

Ministar bio u Pahinskom, ali…

Žalosno, ali Grad je iz medija doznao da je nedavno u obilasku Centra boravio resorni ministar Marin Piletić, koji se nije udostojio, kao što to nalaže najelementarnija pristojnost, javiti se u grad u koji dolazi te informirati domaćine o predmetnoj tematici. 

Nakon pogovora u javnosti i kad je postalo jasno da cijela ova situacija izmiče kontroli, ravnateljica Centra Stanislava Erdelja gradonačelniku Batiniću prvi put se najavila na razgovor tek  prije nekoliko dana i tada je Grad dobio prvu službenu informaciju o namjerama preseljenja štićenika u Punikve.

-Raditi na tako osjetljivoj stvari „ispod žita“, a ne o tome obavijestiti lokalnu zajednicu, duboko je pogrešno i neprofesionalno. Da su inicijative i razgovori o potencijalnim lokacijama za premještanje štićenika krenuli transparentno, ovakvih tenzija i reakcija sada ne bi bilo – ocijenio je Batinić.

Uljepšana priča?

I dok je ravnateljica S. Erdelja na sjednici Vijeća za prevenciju (o kojoj smo izvijestili) iznijela sa, svoga stajališta, pozitivne argumente koji idu u korist inicijativama preseljenja štićenika u Punikve, mještani smatraju da je riječ o uljepšanoj verziji priče pa su predočili drukčije informacije dobivene u razgovoru s ravnateljicom, s kojom su održali sastanak u prostorijama Centra.

-U razgovoru gđa Erdelja nam je rekla da ona nema potrebe nikog obavještavati o namjerama Centra. Također, rečeno nam je da će se u unajmljenu kuću u Punikvama, s uređena tri stana, useliti 15-ak štićenika u dobi od 14 do 21 godine te da je riječ o populaciji koja ne može ostati u blizini sigurne kuće,koja će se također otvoriti u krugu ustanove. Dakle, zbog stanara sigurne kuće štićenici tamo ne mogu ostati, ali kad je u pitanju sigurnost naše djece, onda to nije važno – izjavili su mještani.

Sigurnost djece i mještana

Kazali su da ne dolazi u obzir da oni i njihova djeca budu ti koji će se, u strahu za svoju sigurnost, u vlastitom naselju zatvarati u svoje kuće i dvorišta. 

Referirajući se na izjave ravnateljice o tome da je riječ o korektnim dečkima koji su prošli kroz tretman i ne čine nikakva kaznena djela, mještani su predočili i drugu stranu priče, a to su medijska izvješća o počinjenim kaznenim djelima štićenika Centra u susjednim mjestima (krađa vozila i sl.).

Nadalje, kao problem istaknuli su činjenicu da u neposrednom susjedstvu živi više male djece, da u Punikvama nema mjesta za društveni život (osim igrališta) pa se postavlja pitanje gdje bi štićenici provodili svoje slobodno vrijeme, a da se i ne govori o nezadovoljstvu najbližih susjeda koji su konsternirani činjenicom da im, praktički u dvorište, dolazi velika skupina štićenika Centra.

Zbor građana

Idući tjedan na ovu će temu biti održan Zbor građana Punikvi, na koji će biti pozvana i ravnateljica Erdelja. 

-S obzirom na posve netransparentan i neprimjeren način na koji je Centar za pružanje usluga u zajednici, kao državna ustanova, bez ikakvog znanja i konzultacije s lokalnom zajednicom nastojao realizirati ovu inicijativu te na činjenicu da su građani zabrinuti za sigurnost, mještanima Punikvi najavljujem punu osobnu podršku i podršku gradske uprave. Lokalna zajednica iz cijelog je ovog procesa u potpunosti bila isključena, što neodoljivo podsjeća na slične slučajeve gdje nas, s državne razine, također nitko ništa nije pitao – poručio je Batinić.

Najavio je dolazak na Zbor građana kao i svu logističku potporu građanima MO Punikve oko peticije i njena slanja na sve nadležne adrese, prvenstveno Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Centru za pružanje usluga u zajednici Ivanec.

Nastavite čitati

U fokusu

Ne držite razmak s vozilom ispred sebe na cesti? Donosimo koliku bi kaznu mogli platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga, piše HAK Revija.

Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite. Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. Zakona o sigurnosti prometa na cestama jasno se definiraju obveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je duljina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m, piše HAK Revija.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je pretjecanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje