Povežite se s nama

Foto i video

FOTO Tijekom prekrasne “muzejske noći” predstavili se muzeji i zbirke diljem Međimurja

Objavljeno:

- dana

Jubilarna 15. Noć muzeja istaknula je dvije velike obljetnice: 200 godina postojanja i rada Arheološkog muzeja Split te 140 godina Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu.

Tema Noći muzeja 2020. godine (spomenute velike obljetnice) bila je prigodom da hrvatski muzealci još jednom podsjete javnost na važnosti muzejske povijesti, sadašnjosti i budućnosti. Komuniciranje javnosti različitih sadržaja – od muzejskih zbirki, stručnih, znanstvenih, edukativnih i zabavnih sadržaja, do mogućnosti virtualnih obilazaka muzejskih postava, povijesnih zdanja i zaštićenih baštinskih lokaliteta te primjene digitalnih tehnologija – otvorile su neslućene mogućnosti inspiracije, interpretacije i prezentacije muzejskih sadržaja.

Muzej Međimurja Čakovec, Muzej “Croata insulanus” Grada Preloga, Privatni muzej Franjo Šajn Kotoriba, Etno zbirka u Maloj Subotici, Župna kurija u Donjem Vidovcu, Etno izložba iz Zbirke Petra Horvata u Orehovici, Centar za posjetitelje Žabnik i Zbirka Štrekari u Dunjkovcu bili su dijelom Noći muzeja 2020. te su pripremili raznovrstan i bogat program koji je privukao velik broj Međimuraca i Međimurki svih generacija. Zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec prisustvovao je programu Noći muzeja u Muzeju “Croata insulanus” Grada Preloga.

Muzej Međimurja Čakovec pridružio se manifestaciji 2008. godine kada je stalnim muzejskim postavima prodefiliralo više od 1500 ljudi. Uz niz kulturnih, kulturno-povijesnih, zabavnih i edukativnih događaja, izložbi, performansa, likovnih radionica i književnih večeri, tijekom desetak godina održavanja Noći muzeja Muzejom Međimurja Čakovec prošlo je više od 20.000 ljudi.

Ovogodišnja Noć muzeja u Čakovcu bila je u znaku općine Selnica te je predstavljena njena kulturna, povijesna, vjerska, športska i gospodarska baština. Ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan istaknula je da Muzej nastavlja uhodani koncept predstavljanja međimurskih općina. Svečano otvorenje obogatili su članovi Pjevačke skupine i Tamburaške sekcije KUD-a Selnica, a načelnik Općine Selnica Ervin Vičević predstavio je svoju općinu.

Župnik selničke Župe sv. Marka Tomislav Leskovar upoznao je brojne posjetitelje o povijesti župe, dok je ravnateljica OŠ Selnica Anica Rašperger ispričala zanimljivosti o školstvu selničkoga kraja. Najzanimljiviji dio večeri bila je prezentacija „namatanja“ selničke fašničke atrakcije – pikača, čija je izrada zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Ignac Šardi predstavio je svoj muzej – Oldtimer muzej Šardi – i upoznao posjetitelje s kolekcijom starih automobila i motocikala. Kulturnjaci, folkloraši, glazbenici, recitatori, zaljubljenici u stare automobile, ljubitelji povijesti i tradicije, dostojno su predstavili svoju Selnicu, a posjetitelji su mogli razgledati i stalan postav Muzeja Međimurja Čakovec.

Izložbe koje su pripremljene u Prelogu govorile su o velikanima Preloga te povijesti školstva, a pripremljena je i izložba slika Dijane Nazor „Skrivene slikarske tajne“. U glazbenom programu su sudjelovali Scifidelity Orchestra, Irma Dragičević i Dinko Sardelić, dok je za najmlađe pripremljen program u kojem je sudjelovao mađioničar. Gastro kutak Srednje škole Prelog i prezentaciju međimurskih vina Vinske kuće Dvanajščak-Kozol posjetitelji su mogli pronaći u prizemlju Muzeja. Knjižnica i čitaonica Grada Preloga Noć muzeja obilježila je s partnerima – Osnovnom i Srednjom školom Prelog. „Zato čitaj!“ ime je projekta koji su pod mentorstvom profesorica Mirele Petković i Tanje Gregur proveli učenici Srednje škole Prelog Klaudija Zvonarek, Benjamin Radiković, Neven Ovčar i Kristian Kolar.

Izložba fotografija “Knjiga živi” nastala je početkom 2019. godine radom članova Foto grupe Fijolica. Učenici u svojim djelima vizualno promišljaju o čitanju te o samim knjigama i njihovom „tajnom“ životu koji vode na policama knjižnice, a koji se transformira u rukama čitača. Foto grupa djeluje u Osnovnoj školi Prelog pod iskusnim mentorstvom učitelja Silvija Benča. Autori fotografija su Ana Hošnjak, Emili Novak, Fran Petković, Greta Blagus, Ivona Zvonarek, Lana Posavec, Lara Obadić, Marija Purić, Marina Dolenec, Matej Novak i Nika Naranđa.

Ivona Zvonarek, 8. razred, OŠ Prelog: “Planet knjiga”

Po prvi je puta Noć muzeja obilježena u prostorima Etno zbirke u Maloj Subotici, u organizaciji KUU Zvon i Općine Mala Subotica.

U prijepodnevnim satima prvi ovogodišnji posjetitelji bila su djeca iz Dječjeg vrtića Potočnica Mala Subotica. U večernjem terminu veliki broj posjetitelja razgledao je izložene eksponate te uživao u kolačima i napitcima koje su pripremili domaćini. Noć muzeja poslužila je mnogima kao izlet u prošlost. Sjetivši se svog blaga i predmeta koje doma skrivaju prašnjavi tavani, mnogobrojni posjetitelji javili su se da daruju svoje stvari i na taj način upotpune Etno zbirku. U predvorju Doma kulture svi su mogli uživati u razgledavanju starih fotografija. Zid fotografija bio je poput čarobnog zrcala koji je vratio mnoge u prošlosti: u školske klupe, zabave z bandistima, štalu s kravicama…

Interes za fotografije je bio izniman te organizatori poručuju da je to nit vodilja za daljnje izložbe. Vezilje KUU Zvon svoje umijeće prezentirale su na radionici vezenja. Na filmskom platnu Doma kulture projicirani su filmovi KUU Zvon o običajima sobočkog kraja i Medijske grupe OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica o zanatima koji odlaze u zaborav. Zvonovci zahvaljuju svima koju su obišli prvu Noć muzeja i najavljuju nove aktivnosti već za Valentinovo.

U organizaciji Udruge za očuvanje kulturne baštine “Međimurska gruda” iz Dunjkovca, na prostoru tamošnjega željezničkog stajališta svoja je vrata otvorila i Povijesna zbirka Štrekari.

Posvećena je pružnim radnicima koji su željezničku prugu gradili i održavali. Kako ih je puno bilo upravo iz Dunjkovca, “Međimurska gruda” izložila je i od zaborava spasila mnoštvo eksponata koji predstavljaju uspomenu na minule dane.

U Kotoribi je svoja vrata otvorio Privatni muzej Franjo Šajn, dok su u Donjem Vidovcu posjetitelji imali prilike razgledati Župnu kuriju.

U Orehovici je postavljena Etno izložba iz Zbirke Petra Horvata, a u Žabniku u Centru za posjetitelje održana je “Noć razgleda etnografske multimedijalne zbirke u Centru za posjetitelje Žabnik”. Za posjetitelje je organiziran besplatan prijevoz turističkim vlakićem.

Centar za posjetitelje Žabnik (FOTO: TZO Sveti Martin na Muri)

Centar za posjetitelje Žabnik (FOTO: TZO Sveti Martin na Muri)

Privatni muzej Franjo Šajn Kotoriba (FOTO: Marijan Kovač)

Privatni muzej Franjo Šajn Kotoriba (FOTO: Marijan Kovač)

Privatni muzej Franjo Šajn Kotoriba (FOTO: Marijan Kovač)

Župna kurija Donji Vidovec (IZVOR: Josip Grivec)

Župna kurija Donji Vidovec (IZVOR: Josip Grivec)

Knjižnica i čitaonica Grada Preloga (FOTO: Studio VIPRO)

Etno izložba iz Zbirke Petra Horvata (IZVOR: Udruga žena Brest)

Prelog (FOTO: Studio VIPRO)

Prelog (FOTO: Studio VIPRO)

Foto i video

FOTO Ludbreg je ovog vikenda nezaobilazno mjesto za zaljubljenike u cvijeće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO: IVAN AGNEZOVIC

U Ludbregu je prvi svibanjski vikend rezerviran za 27. po redu sajam cvijeća Flora Centrum Mundi.

Izložbeno – prodajni dio sajma cvijeća i ove se godine održava na Otoku mladost od 3. do 5. svibnja.

Ludbreški kraj prepoznat je kao dio Hrvatske u kojem cvjećarstvo ima važnu ulogu pa je zato sajam cvijeća ovog vikenda nezaobilazno mjesto za sve koji vole cvijeće ili se žele opskrbiti sadnicama za dolazeću sezonu.

Manifestaciju obično posjeti oko 30.000 ljudi, a ove bi godine ta brojka mogla biti i veća jer se održava i dodatni sadržaj – Blues festival.

U dvorcu Batthyany održava se bonsai izložba, a na Zanatskom trgu je Dječji cvjetni korzo.

Nastavite čitati

Foto i video

FOTO Praznik rada na Dravi uz grah i druženje mnogima je omiljen

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Praznik rada kod većine je rezerviran za druženje s prijateljim i rodbinom.

Neki za ovo odabiru vlastiti dom, prirodu ili vikendicu, a drugi rado pohode organizirana duženja gradova i općina. U svako slučaju prvomajski grah ili roštilj su nezaobilazni.

Svake godine, pa tako i ove, među najvećim manifestacijama povodom Praznika rada je druženje na izletištu Drava u Varaždinu.

Grad Varaždin pripremio je besplatnih 6000 porcija graha za Varaždince, ali i izletnike iz drugih krajeva.

Dan je počeo budnicom Puhačkog orkestra KUD-a HŽ-a Varaždin ulicama Varaždina, a budnica se mogla čuti na Dravi. Bilo je i sportskih te drugih događanja, a mnogi su rado sudjelovali i u humanitranoj tomboli.

Prije podjele graha obratio se gradonačelnik Varaždina Bosilj, a veselo druženje se nastavilo uz tamburaški sastav Špancir.

Pogledajte kako je bilo…

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje