Povežite se s nama

U fokusu

Križanić: Strategija energetskog razvoja Hrvatske iznimno je važna za našu poljoprivredu

Objavljeno:

- dana

Strategija energetskog razvoja Hrvatske iznimno je važna za našu poljoprivredu jer će se njezinom provedbom osigurati održiva proizvodnja energije, smanjenje ovisnosti o izvozu te jačanje sigurnosti opskrbe energentima kroz razvoj strateške infrastrukture, poručio je u Hrvatskom saboru saborski zastupnik iz Varaždinske županije i potpredsjednik saborskog Odbora za poljoprivredu dr. sc. Josip Križanić.

„Poseban je naglasak na niskougljičnoj energiji i to prvenstveno kroz povećanje energetske učinkovitosti i korištenje obnovljivih izvora energije. Upravo obnovljivi izvori energije meni su, kao veterinaru i stočaru, u fokusu, posebice bioplin, biomasa i solari”, kazao je Križanić i dodao: „Vrijedi istaknuti kako se ukupni učinci dosadašnjeg investiranja u OIE na BDP i broj zaposlenih kreću u rasponu od oko 350.000 kuna i 1,9 novo zaposlenih na milijun kuna investicije u vjetroelektrane te do 670.000 kuna i 3,7 novo zaposlenih na milijun kuna ukupnih investicija u elektrane na bioplin. Procijenjeni učinci na BDP od investiranja u OIE elektrane do 2030. godine kreću se na razini od 6 do čak 10 milijardi kuna.“

Zastupnik Križanić naglasio je da OIE imaju još veće učinke u fazi operativnog pogona koji su najveći kod elektrana na biomasu i bioplin, budući da se za pogon koristi sirovina koju isporučuju domaći proizvođači, što u fazi pogona povećava multiplikativne učinke u odnosu na tehnologije koje ne trebaju sirovinu.

Križanić je ujedno podsjetio da bioplinskim postrojenjima i postrojenjima na biomasu proizvodimo tzv. zelenu energiju koju proklamira EU, ali i direktno subvencioniramo domaću stočarsku i ratarsku proizvodnju, štitimo okoliš od zagađenja i čuvamo planet.

„Ukoliko stočari ne dobiju mogućnost za zbrinjavanje gnoja u bioplinskim postrojenjima, više neće moći udovoljavati uvjetima nitratne direktive, ekologiji, ali niti pratiti konkurenciju u susjedstvu koji proizvode subvencioniranu zelenu energiju. Dakle, svakom ozbiljnom zainteresiranom hrvatskom poljoprivredniku treba omogućiti proizvodnju i prodaju bilo kojeg oblika subvencionirane električne energije, bilo da je riječ o bioplinu, biomasi ili solarima, jer tako se to radi u našem okruženju”, zaključio je potpredsjednik saborskog Odbora za poljoprivredu Josip Križanić.

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje