Povežite se s nama

Kultura

Preminuo istaknuti dirigent i glazbeni pedagog prof. mr. art. Josip Jerković

Objavljeno:

- dana

U Zagrebu je preminuo istaknuti dirigent prof. mr. art. Josip Jerković. Tim je povodom Hrvatski sabor kulture izdao priopćenje, koje prenosimo u cijelosti:

“Sa žaljenjem obavještavamo javnost da je 26. veljače 2020. godine u Zagrebu preminuo maestro Josip Jerković, redoviti profesor u trajnom zvanju u mirovini, dirigent i glazbeni pedagog.

Profesor Jerković bio je jedan od najistaknutijih hrvatskih zborskih dirigenata i važan član hrvatske akademske zajednice, posebice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na kojem je osim kao profesor, djelovao i kao dekan Pedagoškog fakulteta u dva mandata te kao prvi dekan Umjetničke akademije u Osijeku u čijem je osnivanju i pokretanju aktivno sudjelovao.

Prof. mr. art. Josip Jerković rođen je u Vrbici, 13. ožujka 1938. godine. Studirao je glazbu u Slavonskom Brodu (Pedagoška akademija –glazbeni odgoj), u Sarajevu (Muzička akademija – teorijsko-nastavnički odsjek) i Beogradu (Fakultet muzičke umjetnosti – dirigiranje, poslijediplomski magistarski studij). Od 1984. do 2008. djelovao je kao profesor na Sveučilištu u Osijeku na studijima glazbe. Bio je pročelnik studija Glazbene kulture od 1987. do 2005. godine, dekan Pedagoškog fakulteta u mandatima 1994.-1996. i 1999.-2001. Osnivanjem Umjetničke akademije u Osijeku, 2004. godine, profesor Jerković imenovan je njenim prvim dekanom.

Profesorovi posebno vrijedni i plodni rezultati vezani su uz pjevačke zborove u Slavonskom Brodu („Đuro Salaj” 1973.-1987., „Davor” 1990.-1994.) i Osijeku Akademski zbor sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera (1985.-2006.). Održao je oko 1500 nastupa diljem Hrvatske i u republikama bivše Jugoslavije, te u Italiji, Vatikanu, Velikoj Britaniji, Mađarskoj, Austriji, Njemačkoj, Francuskoj, Češkoj, Slovačkoj, Švicarskoj i Poljskoj. Zaslužan je za praizvedbe više od 60 skladbi hrvatskih i stranih autora. Objavio je dvije gramofonske ploče, a za potrebe domaćih i stranih televizijskih i radio postaja snimio je oko 120 skladbi. Surađivao je s mnogim dirigentima, solistima i ansamblima, među ostalima sa Zagrebačkom filharmonijom, Beogradskom filharmonijom, Zagrebačkim simfoničarima, Simfonijskim puhačkim orkestrom Hrvatske vojske, Orkestrom Hrvatskoga narodnog kazališta u Osijeku, Gudačkim orkestrom „Gaudeamus” i drugima.

Dobitnik je više desetaka nagrada i priznanja, od kojih se posebno ističe odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi Republike Hrvatske koje mu je 2012. godine uručio Predsjednik RH dr. sc. Ivo Josipović. Bio je predsjednik i član stručnih žirija za zborove i orkestre na regionalnoj, državnoj i međunarodnoj razini. Objavio je niz stručnih i znanstvenih radova, tri knjige iz Dirigiranja (Osnove dirigiranja I – taktiranje, dva izdanja; Osnove dirigiranja II – interpretacija dva izdanja; Osnove dirigiranja III – literatura, tri izdanja) te najnoviju knjigu Hrvatski pjevački amaterizam u zrcalu (Zagreb, 2020). Bio je član brojnih umjetničkih udruženja: Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, Hrvatskog muzikološkog društva i Hrvatskog društva glazbenih teoretičara. Djelovao je i kao predsjednik Stručnog savjeta za vokalnu glazbu Hrvatskog sabora kulture i Centra za glazbu Zagreb. Na temelju “…velevrijednih zasluga za kulturu i napredak hrvatskog naroda…”, profesor Jerković proglašen je počasnim članom Družbe Braće Hrvatskog Zmaja te mu je dodijeljeno zmajsko ime Zmaj Slavonski II.

Maestro Josip Jerković ostat će zapamćen kao osoba koja je snažno doprinijela razvitku i napretku zborske umjetnosti u Hrvatskoj, osobito u dijelu koji se odnosi na obrazovanje generacija zborovođa na čiji je rad utjecao ili kao profesor ili kao autor vrijedne stručne literature i uvijek rado viđen predavač na umjetničkim skupovima. Profesor Jerković bio je omiljen među kolegama, generacijama studenata, ali prije svih, među tisućama svojih pjevača čije je živote oplemenio glazbom, stručnim znanjem, životnom mudrošću, primjerom odgovornosti, posvećenosti, dosljednosti i energičnosti po kojima će ga se s poštovanjem i ljubavlju sjećati. Najviše će nedostajati svojoj obitelji, supruzi Julijani, kćeri Zvonki i sinovima Goranu, Trpimiru i Berislavu s obiteljima.

Posljednji ispraćaj održat će se u petak, 28. veljače 2020. u 15 sati na zagrebačkom groblju Mirogoj.”

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje