Povežite se s nama

Međimurje

Nisi sam/-a: razgovor sa stručnom osobom umanjuje tjeskobu i strah!

Objavljeno:

- dana

U jeku smo krize uzrokovane epidemijom koronavirusa. Radi se o novom virusu i oboljenju o kojem, unatoč iskustvima ostalih zemalja koje su se s njim prije nas suočile, ipak još ne znamo sve. Ta činjenica sama po sebi izaziva nelagodu i strah, a kod pojedinaca može izazvati prave panične reakcije.

Ne pomaže ni činjenica da u toj vrsti nedoumice i iščekivanju nečega lošega živimo već nekoliko mjeseci, kao ni to da nitko sa sigurnošću ne može prognozirati kada će ovoj situaciji doći kraj. Od prvih naznaka prijetnje širenja koronavirusa, u našoj su se zemlji propisivale i provodile mjere za njegovo suzbijanje.

Budući da još uvijek ne postoji ciljani lijek, kao ni cjepivo, osnovni način suzbijanja širenja ove infekcije su higijenske mjere, posebno pranje ruku te izbjegavanje socijalnih kontakata.

Provedbom epidemioloških mjera jedan je dio našeg stanovništva nakon povratka iz područja označenih žarištima zaraze, ili nakon kontakta sa zaraženom osobom, „stavljen“ u mjeru samoizolacije s napomenom važnosti izbjegavanja svih socijalnih kontakata uživo. Svima nama je ujedno preporučeno što manje se kretati i što manje izlaziti iz vlastitog doma.

Socijalno distanciranje

Svim ovim doista važnim i potrebnim mjerama zajedničko je da ograničavaju ljude u ostvarivanju načina komunikacije koje se inače preporučuju kao izuzetno važne za dobro fizičko, ali i psihičko zdravlje.

Svjesni smo toga koliko nam znači nečiji zagrljaj, druženje, smijeh, igra ili ples. Naviknuti smo, kad nam je teško, nazvati dobrog prijatelja, otići s njim na kavu, opustiti se i prenijeti mu dio svojih strahova i problema.

Pojedini su bili skloniji prakticirati neki oblik tjelesne aktivnosti, sami ili u društvu, a sada se i toga moramo na neko vrijeme odreći.

Neke se aktivnosti, ipak, mogu provoditi i u krugu svoje obitelji, u svome domu. Zajedničko obiteljsko druženje uz društvene igre, slušanje glazbe, gledanje filmova, pa i kuhanje ili pospremanje, također pomažu da vrijeme brže prođe i da nismo cijelo vrijeme okupirani lošim vijestima.

Razgovor pomaže. Iznošenje svojih briga i strahova nekome kome smo značajni i tko nas „čuje“ i razumije, dovodi do olakšanja.

Onima koji nemaju takve osobe koje će s njima podijeliti njihove strepnje, ili koji osjećaju značajnije tegobe iz područja svog mentalnog zdravlja, nudi se mogućnost razgovora sa stručnjacima iz Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti putem telefona 099/222-1888, svakodnevno od 7 do 19 sati.

Razgovor sa stručnom osobom pomaže smanjiti razinu strepnje i nesigurnosti, tjeskobe i straha, a onima koji su prešli granicu stanja u kojoj je takav vid pomoći dostatan, savjetovat će se načini za ostvarivanje druge razine psihološke pomoći ili liječenja.

Međimurje

Građani pozvani da dostave prijedloga za pripremu proračuna Općine Podturen

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U želji da se u kreiranje Proračuna uključi što veći broj zainteresiranih mještana, kako bi se dobio što kvalitetniji prijedlog Proračuna, Općina Podturen upućuje poziv za dostavu prijedloga za pripremu općinskog Proračuna za 2025. godinu.

Načelnik općine poziva sve zainteresirane mještane da sudjeluju u kreiranju prijedloga Proračuna. „Navedite koje projekte želite vidjeti realizirane na području Općine, te koje radove smatrate važnima. Želimo čuti Vaše prijedloge i komentare jer su upravo oni najbolji pokazatelji toga što je potrebno u našoj Općini.“

Prijedlog ispuniti na 1. Ispuni obrazac i pošalji ga na [email protected] ili komentar ispuniti na sljedećem linku: ISPUNI PRIJEDLOG

Prijave se zaprimaju do 25. listopada 2024. do 12 sati.

Nastavite čitati

Međimurje

Svečano obilježeni Dani kruha u Belici – najveći „kalamper“ na Festivalu krumpira težak 1,444 kg

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju je, 6. listopad, u Belici održan program povodom obilježavanja Dana kruha i 24. Festivala krumpira, u organizaciji Općine Belica.

Svečanost je započela svetom misom u župnoj crkvi, tijekom koje su nastupili mališani iz Dječjeg vrtića Belica i Dječjeg vrtića sv. Nikole, kao i učenici Osnovne škole Belica.

Nakon mise, program se nastavio u Društvenom domu Belica, gdje su se okupili brojni mještani, udruge te učenici zajedno s roditeljima. Bogatstvom plodova, mirisnim kolačima, domaćim kruhom i pecivima predstavili su se vrtićarci, školarci ali i članovi udruga s područja općine te dali svoj obol ovoj tradicionalnoj manifestaciji. Kroz ovaj program, koji se održava svake godine tijekom listopada, izražava se zahvalnost za sve što nam zemlja i priroda pružaju.

Obilježavanje Dana kruha povezano je sa Svjetskim danom hrane kojim se želi podići svijest o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i očuvanju biološke raznolikosti. Tako se već od najranijih dana, već u vrtićkoj dobi, a kasnije u školi, učeničkim domovima i institucijama koje se bave djecom, ovom datumu daje posebno značenje. Također ovim se danom želi ukazati te razviti svijest kod najmlađih da glad u svijetu postoji i da su mnogi njihovi vršnjaci gladni.

Blagoslov Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje predvodio je župnik Karlo Kruljac, a manifestaciji su uz načelnika Općine Belica Zvonimira Taradija prisustvovali župan Međimurske županije Matija Posavec i saborski zastupnik Ivica Baksa.

Centralna točka ovogodišnjeg Dana kruha bilo je natjecanje u kojem su mještani prijavljivali svoje najveće i najreprezentativnije krumpire – simbol Općine Belica. Titulu najvećeg “kalampera” osvojili su Aida i Eddie Herman s krumpirom težim 1,444 kilograma. Drugo mjesto pripalo je Fabijanu Filipoviću s krumpirom težim 1,434 kilograma, dok je treće mjesto osvojio Petar Filipović, čiji je krumpir težio 1,418 kilograma.

Cijeli događaj pratio je bogat kulturni program uz nastup KUD-a Belica, limene glazbe Belica te zbora umirovljenika Općine Belica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje