Povežite se s nama

Život i društvo

Dolaskom jeseni očekuje se porast zaraženih koronavirusom, a HZJZ je izdao preporuku tko bi se trebao cijepiti

Objavljeno:

- dana

Dolaskom jeseni očekuje se pojačan intenzitet cirkulacije SARS-CoV-2 virusa, što za osobe starije životne dobi i osobe s kroničnim bolestima predstavlja zdravstveni rizik, objavio je Hrvatski zavod za javno zdrvastvo (HZJZ) 14. rujna.

U Hrvatskoj i brojnim drugim zemljama EU, od kraja kolovoza 2023. zamjećuje se postupan porast broja oboljelih od COVID-19, dodali su. Među identificiranim podvarijantama virusa, najčešće se nalaze XBB.1.5 i njemu slične podvarijante.

S obzirom na to da je tijekom 2022. godine i početkom 2023. godine cirkulacija omikron varijante bila vrlo intenzivna, a nefarmaceutske mjere u zajednici bile postupno popuštane i ukinute u proljeće 2022. godine, malo je vjerojatno da je netko uspio izbjeći infekciju SARS-CoV-2 virusom, bilo kao asimptomatsku, oligosimptomatsku, ili s razvojem bolesti u punom kliničkom obliku.

Međutim, zaštita stečena prirodnom infekcijom, kao i zaštita stečena cijepljenjem postupno slabi i pojavljuju se podvarijante virusa koje dijelom mogu izbjeći ranije stečenu zaštitu, osobito kada ta zaštita s vremenom oslabi.

– Iz tog razloga, smatra se da je za veliku većinu osoba kojima je cijepljenje preporučljivo, a preporučljivo je osobama s povećanim rizikom od razvoja teških oblika bolesti COVID-19, dovoljno primijeniti ujesen samo jednu dozu cjepiva, neovisno o tome jesu li osobe ranije cijepljene te neovisno o tome jesu li preboljele COVID-19 ili ne – objavio je HZJZ.

Tijekom rujna i listopada, Hrvatskoj se isporučuje varijantno mRNA cjepivo temeljeno na XBB.1.5 podvarijanti virusa SARS-CoV-2, a koja se očekuje da će dominirati u jesen/zimu 2023. godine.

Također, dostupna su i mRNA cjepiva temeljena na BA.4/5 podvarijantama, za koje se također očekuje da će pružiti solidnu zaštitu od prevladavajućih XBB.1.5 podvarijanti.

Dostupna su cjepiva za sve dobne skupine od 6 mjeseci nadalje, a formulacija cjepiva koje se primjenjuje ovisi o dobi.

Cijepljenje je ovu jesen preporučljivo osobama koje pripadaju sljedećim kategorijama stanovništva:

a) osobe od 65 godina životne dobi i starije,

b) korisnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu), kao i radnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika

c) osobe, uključujući i djecu, s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, posebno djecu s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama

d) odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes melitus), kroničnim bolestima jetre, kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunološkog sustava (uključujući HIV infekciju)

e) trudnice

f)  zdravstveni djelatnici / osoblje u jedinicama intenzivne skrbi, odjelima s posebno osjetljivim bolesnicima (npr. hematološki i onkološki odjeli) i hitnim bolničkim prijemima

Većini osoba navedenih pod točkama od a) do f) preporučuje se cijepljenje (ili docjepljivanje) jednom dozom varijantnog cjepiva XBB.1.5, neovisno o tome jesu li ranije cijepljeni ili su preboljeli COVID-19 te neovisno o tome kojom su vrstom cjepiva ranije cijepljeni.

Ako je osoba ranije cijepljena ili preboljela COVID-19, jesenska doza cjepiva se preporučuje najmanje šest mjeseci nakon zadnje primljene doze cjepiva ili nakon preboljenja.

Iznimke od pravila da se primjenjuje samo jedna doza cjepiva, u svrhu primarnog cijepljenja ili docjepljivanja su sljedeće kategorije stanovništva:

a) odrasle osobe i djeca od pet godina starosti nadalje, koje zbog osnovne bolesti ili terapije imaju stanje teške imunosupresije. Ove osobe trebaju primiti dvije jesenske doze cjepiva s razmakom od tri mjeseca, također neovisno o ranijem preboljenju ili cijepljenju, a primitak prve jesenske doze preporučuje šest mjeseci nakon primitka zadnje doze ii preboljenja u osoba koje su cijepljene ili preboljele COVID-19

b) djeca od šest mjeseci do četiri godine starosti, koja nisu preboljela COVID-19 i nisu primarno cijepljena, a pripadaju kategorijama za koje je cijepljenje preporučljivo (štićenici institucija za njegu kroničnih bolesnika; koja imaju kronične bolesti, posebice bolesti s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama; i s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes melitus)) trebaju primiti dvije doze cjepiva formulacije primjerene za tu dob, s razmakom od osam tjedana.

c) djeca od šest mjeseci do četiri godine starosti, koja nisu preboljela COVID-19 i nisu primarno cijepljena, a koja zbog osnovne bolesti ili terapije imaju stanje teške imunosupresije, trebaju primiti tri doze cjepiva na način da se druga doza primijeni 3-4 tjedna nakon prve, a treća doza najmanje osam tjedana nakon druge doze.

Cijepljenje osoba za koje je cijepljenje preporučljivo počinje 18. rujna 2023. godine. Molimo da se zainteresirani za cijepljenje obrate nadležnim zavodima za javno zdravstvo radi informacija o organizaciji cijepljenja (vremenu, mjestu). Naime, s obzirom na to da se radi o višedoznim prezentacijama cjepiva, cijepljenje će se trebati organizirati na način da se rasap cjepiva svede na najmanju moguću mjeru.

Za korisnike domova za starije osobe i institucija za njegu kroničnih bolesnika i za djelatnike tih ustanova, preporučljivo je organizirati cijepljenje u tim ustanovama.

Od početka studenog nadalje, mogu se cijepiti sve ostale osobe, koje ne pripadaju kategorijama stanovništva za koje je cijepljenje preporučeno, ako žele. U tom slučaju se također primjenjuje jedna doza cjepiva, neovisno o prethodnom cijepljenju i preboljenju i o vrsti ranije primijenjenog cjepiva, a razmak od zadnje doze cjepiva ili preboljenja do primjene jesenske doze preporučljivo je da bude minimalno 12 mjeseci.

Ako cjepivo XBB.1.5 ne bude dostupno, moći će se cijepiti/docijepiti BA.4/5 cjepivom.

Život i društvo

FOTO Iva Olivari i Tomislav Pacak u Svetom Petru otkrili koje su tajne uspjeha nogometne reprezentacije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Talent, ali i puno, puno rada, motivacija, međusobna podrška i prije svega zajedništvo. To su ukratko glavni pokretači hrvatske nogometne reprezentacije.

Iza tih pokretača stoji tim ljudi, koji su navijačima ˝nevidljivi˝ kad se naši nogometaši bore na nogometnom terenu. Tim od menadžera, liječnika, fizioterapeuta, kuhara, trenera, pr-ovca i mnogih drugih koji brinu da štima svaki detalj na treninzima, ali i na svjetskim natjecanjima.

-Naš tim je prije svega obitelj i po tome smo različiti od većine ostalih reprezentacija. I to je jedna od tajni uspjeha hrvatske nogometne reprezentacije – rekli su, među ostalim, na jučerašnjem predavanju “Tajne uspjeha Hrvatske nogometne reprezentacije” u Društvenom domu u Svetom Petru Iva Olivari i Tomislav Pacak.

Iva Olivari, ili kako je zovu, ˝prva dama hrvatskog nogometa˝ ili ˝mama reprezentacije˝ team menadžerica je hrvatske A reprezentacije, a radi i kao delegatkinja UEFA-e na međunarodnim utakmicama. Tomislav Pacak glasnogovornik je Hrvatskog nogometnog saveza. Zajedno su uz naše reprezentativce bili, kako kažu, u dobru i zlu, a na predavanju u Svetom Petru nastojali su publici opisati što zapravo znači to zajedništvo među članovima tima, a kroz priče i zgode na europskih i svjetskih prvenstava dočarali su koje su to tajne uspjeha.

– Kroz sličice iz života hrvatske nogometne reprezentacije, kroz sve ono što se događa u “bekstejdžu” hrvatske nogometne reprezentacije, nastojimo ljudima ispričati što se događa iza prvih 11 koje publika vidi na terenu. Želja nam je bila i prikazati taj svakodnevni život koji se odvija, posebice kada naša reprezentacija sudjeluje na velikim natjecanjima – rekla nam je Iva Olivari.

– Poanta je govoriti malo više o razlozima uspjeha reprezentacije u proteklom razdoblju i što taj kolektiv čini toliko jakim, posebno u teškim i izazovnim okolnostima. Svakome koga zanima može doznati kako kreirati uspješan kolektiv, kako voditi takav tim i kako se u tome pronaći – nadovezao se  Pacak.

Za dolazak ovih zanimljivih ljudi u Sveti Petar zaslužna je Maja Golec, mlada psihologinja iz Općine Mali Bukovec. Ovo predavanje organizirano je upravo u sklopu proslave Dana Općine, a načelnik Darko Marković rekao je da je ovo predavanje namijenjeno svim mještanima s ciljem da u svakodnevni život preslikaju sve dobre savjete o tome kako doći do uspjeha i tog zajedništva koje je pokretač.

-Imamo dosta sportskih udruga koje djeluju na području općine, tu su tri nogometna kluba i karate klub uz još nekoliko društava. Svi ti klubovi i udruge okupljaju ljude, nastoje napraviti nešto dobro za cijelu zajednicu. Na neki način nedostaje nam zajedništvo, danas nisu toliko problem niti financije niti prostor niti mobilnost. Za udruge danas nema toliko tehničkih problema kakvih je bilo prije. Nije bilo toliko automobila, kombija pa i novaca. Danas je situacija obrnuta. Nema te sinergije da jedan drugome pomaže i slično – rekao je Marković  i dodao kako je želja bila motivirati ljude da postignu željene ciljeve kroz svoje udruge i cijelu zajednicu.

Što se tiče same tajne uspjeha, nije komplicirana ni nedostižna, zaključili su Iva Olivari i Pacak. I tu tajnu može svatko preslikati u svoj svakodnevni život, sportske aktivnosti ili posao.

– Iako nema recepta koji uvijek i sigurno donosi rezultate, važno je znati se podići i kad padneš. Treba znati prihvatiti i poraz, a tu je onda bitno i proći to iskustvo padova i razočaranja da bi iz toga izvukli pouku, pa i snagu. Koliko god teško opisati tajnu uspjeha, zapravo se gotovo uvijek dođe do zaključka kako neke tajne niti nema. Najvažniji su rad svakog člana tima i zajednička želja za uspjehom i naravno zajedništvo, bez toga ništa – zaključili su Olivari i Pacak.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uz tortu, balone, pjesmu i ples proslavljen rođendan Dječjeg vrtića Tratinčica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Dječjem vrtiću Tratinčica nikada ne nedostaje smijeha i veselja, no ovih je dana tamo bilo posebno veselo i raspjevano.

Naime, u srijedu je proslavljen Dan vrtića, rođendan Tratinčice. Iako je prvotno za proslavu bio planiran piknik, u planovima ih je omela kiša, no to nije spriječilo djecu i zaposlenike da svečano proslave Dan vrtića.

Uz balone, ples, pjesmu i dobro raspoloženje, u goste je stigla i gradonačelnica Dragica Ratković, koja je malenima, kao i svake godine, darovala dvije velike torte.

U veseloj atmosferi otpjevana je vrtićka himna i ostale prigodne rođendanske pjesme, a nastup su održali i mali folkloraši. Proslava je trajala sve do ručka, a nastavljena je u odgojnim skupinama nespavača.

– Čestitam našem dječjem vrtiću na njegovom danu. Drago mi je vidjeti mnogo nasmiješenih i veselih lica, a bilo je i puno pjesme i plesa. Grad veliku pažnju posvećuje našim najmlađim stanovnicima zbog čega smo i krenuli u projekt izgradnje novog dječjeg vrtića. Želimo našim malcima pružiti kvalitetnu i adekvatnu skrb i najbolje moguće uvjete za rast, odgoj i obrazovanje – poručila je gradonačelnica Ratković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje