Povežite se s nama

Život i društvo

Na stotine starijih ponekad jedino komunicira s – gerontodomaćicama

Objavljeno:

- dana

Epidemiološka situacija posljednjih je nekoliko tjedana izmijenila svačiji način života, a uvelike je pogodila i osobe starije životne dobi, nepokretne i bolesne, odnosno sve one koji pripadaju skupini socijalno ugroženih. Mnogi od njih, i otprije, jedini kontakt na dnevnoj ili tjednoj bazi ostvaruju s – gerontodomaćicama.

Zapošljavanje

Potaknuti reakcijom čitatelja koji se požalio na to da su one ponekad „Katice za sve“ i obavljaju poslove koje im nisu u opsegu posla, odlučili smo istražiti koliko ih ima na području Varaždinske županije te kako je organiziran njihov način rada.

Naime, iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava doznajemo da su još u lipnju 2017. godine objavili otvoreni trajni Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Zaželi – program zapošljavanja žena“, ukupne vrijednosti više od milijardu kuna, kojim se omogućava zapošljavanje žena-pripadnica ranjivih skupina te im se istovremeno osigurava i dodatno obrazovanje, i to za zanimanja koja su deficitarna u njihovoj lokalnoj zajednici. Ujedno se potiče socijalna uključenost i povećava razina kvalitete života krajnjih korisnika o kojima će zaposlene žene skrbiti.

Pozivu su se odazvali i subjekti iz Varaždinske županije te je, prema podacima iz ugovora po projektima u okviru Poziva „Zaželi“, putem šest projekata ukupne vrijednosti 17,9 milijuna kuna ugovoreno zapošljavanje 108 žena koje rade na poslovima potpore, podrške i brige o 544 starije osobe i/ili osobe u nepovoljnom položaju kojima je potrebna pomoć u kućanstvu.

No, tko je sve ovlašten provoditi projekt zapošljavanja gerontodomaćica?

Iz Ministarstva objašnjavaju da su korisnici ugovora u okviru Poziva „Zaželi“ jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili neprofitne organizacije koje projektne aktivnosti provode u trajanju od najviše 30 mjeseci. Obvezni partneri na projektu su regionalni i područni uredi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koji pružaju pomoć provoditelju projekta u identifikaciji žena koje će se zaposliti, te centri za socijalnu skrb, koji pružaju podršku u odabiru krajnjih korisnika.

Kao ostali partneri na projektu mogu sudjelovati udruge, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe vjerskih zajednica i Katoličke Crkve te ustanove koje imaju registriranu djelatnost pružanja usluga starijim i/ili nemoćnim osobama. S njima su potpisani ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava koja im se dodjeljuju u svrhu provedbe projekta.

Kontrola?

Nadzor gerontodomaćica je isključiva odgovornost provoditelja projekta – općina, gradova, neprofitnih organizacija i slično, koji su odgovorni i za početak, upravljanje, provedbu i rezultate. Shodno tomu, pitamo se što u slučajevima kada one obavljaju poslove za koje nisu kvalificirane a da je to uputa provoditelja projekta, na što je upozorio čitatelj.

– Pozivom na dostavu projektnih prijedloga je objašnjeno na što se odnose poslovi, odnosno aktivnosti koje će zaposlene žene obavljati, a to su, primjerice, pomoć u dostavi namirnica i pripremi obroka u kućanstvima krajnjih korisnika, pomoć u održavanju čistoće stambenog prostora/domova krajnjih korisnika, pomoć pri oblačenju i svlačenju, briga o higijeni, pomoć u socijalnoj integraciji i posredovanju u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, plaćanje računa, dostava pomagala i sl…), pružanje podrške krajnjim korisnicima putem razgovora i druženja te uključivanje u društvo, pratnju i pomoć u raznim društvenim aktivnostima. Navedeni poslovi ne čine iscrpnu listu mogućih poslova, već služe kao okvirna smjernica korisnicima ugovora, budući da potrebe starijih osoba i/ili osoba u nepovoljnom položaju nisu ujednačene te se stoga pri raspoređivanju žena za obavljanje poslova kod krajnjih korisnika u obzir trebaju uzeti specifične potrebe svakog krajnjeg korisnika, kao i psihofizičke sposobnosti zaposlenih žena – objašnjavaju iz resornog ministarstva.

Pritom je gerontodomaćicama Zakonom o radu regulirana zaštita dostojanstva, a sami su korisnici projekta „Zaželi“ dužni postupiti po tom zakonu.

– U slučaju da radnik smatra da mu je poslodavac narušio prava iz radnog odnosa, može podnijeti pisani zahtjev poslodavcu za zaštitom/ostvarivanjem prava, a ako poslodavac ne udovolji tom zahtjevu, radnik može zahtijevati zaštitu pred nadležnim sudom. Također, predstavku može podnijeti nadležnoj inspekciji ovlaštenoj za provedbu inspekcijskog nadzora, odnosno Državnom inspektoratu – inspekciji rada, koja, ako posebnim zakonom nije drugačije propisano, obavlja inspekcijske poslove u području rada i zaštite na radu – objasnili su.

Znači li to da su gerontodomaćice obvezne vratiti sredstva uložena u njihovo obrazovanje ako su odlučile prekinuti radni donos?

– Provoditelji projekta, ako su isto planirali putem svojeg projekta, upućuju žene u obrazovne ustanove prema svom izboru na programe obrazovanja u skladu s potrebama tržišta rada te interesima, kompetencijama i prethodnom obrazovanju/iskustvu pripadnica ciljanih skupina. Isto je prihvatljiv trošak po projektima u okviru Poziva „Zaželi“ te dosad nismo zaprimili prigovore o nekim poteškoćama u vezi provedbe ovih aktivnosti. Dodatno napominjemo da u projektima koji se financiraju iz Europskog socijalnog fonda u Hrvatskoj, pa tako i u onima u okviru Poziva „Zaželi“, nije dopušteno ciljanim skupinama niti krajnjim korisnicima naplaćivati sudjelovanje u projektnim aktivnostima – zaključuju iz Ministarstva.

Jedan od korisnika Poziva „Zaželi“ je i Društvo Crvenoga križa Varaždinske županije, čiji je ravnatelj Nebojša Buđanovac objasnio da je u okviru projekta „ZEP – Zaželi“ zaposleno 29 gerontodomaćica. Projekt obuhvaća gradove Ivanec, Novi Marof i Varaždinske Toplice, kao i općine Breznički Hum, Gornji Kneginec, Sračinec, Klenovnik, Maruševec i Visoko, dok program brige o starijima u kući još uključuje i Grad Lepoglavu.

Osim županijskoga Crvenoga križa, gerontodomaćice su zaposlile još i općine Petrijanec, Bednja, Vinica, Donja Voća i Cestica, zatim Gradsko društvo Crvenoga križa Ludbreg (obuhvaća i Martijanec, Veliki Bukovec i Mali Bukovec) te Gradsko društvo Crvenoga križa Varaždin.

– Po našim spoznajama, uz naših 29, u Varaždinskoj županiji zaposlena je još 81 gerontodomaćica u još pet projekta „Zaželi“. U svim programima obuhvaćeno je oko 700 starijih osoba. Svaki od tih programa odvija se zasebno – naveo je Buđanovac.

Nadzor gerontodomaćica također je sastavni dio obavljanja posla djelatnika na projektu „Zaželi“, koji to čine zajedno sa ravnateljem.

– Vrlo su odgovorne djelatnice i savjesno obavljaju svoje radne zadatke, više puta i izvan radnog vremena – ističe Buđanovac, a dosad nije zabilježena nikakva pritužba na njihov rad.

Ujedno je naveo da gerontodomaćica normalno može prekinuti ugovor o zaposlenju bez nadoknade sredstava.

– Naše gerontodomaćice rade samo poslove koji su predviđeni projektom, nema teških fizičkih poslova, a ako je potrebno skladištenje ogrjeva, organizira se akcija, pa više gerontodomaćica odradi, ili se uključuju volonteri. U slučaju da dođe do zahtjeva korisnika da im gerontodomaćice rade poslove koji im nisu u opisu radnog mjesta, na teren izađu djelatnici zaposleni na projektu i objasne koje usluge im mogu pružiti gerontodomaćice – zaključuje Buđanovac.

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Život i društvo

Proslavili Praznik rada i ispratili voćanske branitelje na hod do Vukovara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svetom misom kod kapelice sv. Josipa u zaseoku Kraljsko/Martani u Donjoj Voći mještani Općine Donja Voća odali počast bratu, sinu, suborcu i sumještaninu Josipu Martan, ali prisjetili se i svih poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koji su dali svoje živote za ono u što su vjerovali.

Nakon mise, za sve sumještane, Udruga branitelja „Voća“ organizirala druženje i podjelu graha na Sportskom Parku Hrvatskih branitelja u Donjoj Voći. Zajedničkim druženjem mještani su obilježili Praznik rada, ali i ispraćaj voćanskih branitelja koji su krenuli pješke put Vukovara.

Ovim zahtjevnim pothvatom odaju počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec poginulima u Domovinskom ratu, to više što je i njihov rođak Josip Martan, pripadnik Specijalne policije PU varaždinske „Roda“, i sam smrtno stradao 1991. godine u Hrvatskoj Kostajnici.

Tom prilikom, načelnica Općine Donja Voća Kočet staknula je sljedeće: „Naša obaveza je da nove generacije ne zaborave njihovu žrtvu, trud i suze jer nemamo se pravo kititi ordenjem prošlosti ako ne djelujemo sada za budućnost i zajedno težimo istom cilju za koji su se svi oni borili. Stoga, težimo svi zajedno da kreiramo zajednicu u kojoj nitko nije manje vrijedan, zaboravljen i potlačen jer je drugačiji. Dužni smo im to, svi zajedno. Danas poneki olako daju savjete koje ni sami ne bi prihvatili. Drže prodike bez imalo odgovornosti, a da i sami ne rade to isto. Licemjerno i ravnodušno! Neka nam naši sumještani, Slavko i Marijan Martan, budu vodilja da krenete od sebe i da svojim dijelima pokažete kako bi se i drugi trebali ponašati. Naši dragi Marijan i Slavko Martan, na ponos svih nas, sutra kreću na put od Ivanca do Vukovara i time će odati počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec. Neka ih na tom putu prati Božji blagoslov!“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje