Povežite se s nama

Kultura

Predsjednik KUD-a Mihovljan Predrag Kočila: „Čuvamo narodnu baštinu svoga kraja!“

Objavljeno:

- dana

Kulturno-umjetničko društvo Mihovljan jedno je od najaktivnijih na području Međimurske županije.

Prošle se godine navršilo dvadeset godina od početka njegova djelovanja. Velika većina starijih članova priključila se Društvu pri samom osnutku, no udruga se povremeno i pomlađivala pa tako u njoj djeluju folkloraši s različitim plesno-pjevačkim iskustvom.

– Osim iznimno aktivne Folklorne sekcije, u Društvu djeluje i Tamburaški orkestar. Ove nas je godine, nažalost, osim epidemije pogodila još jedna tragedija: preminula je naša draga folklorna voditeljica Sanja Bacinger. Vodstvo je preuzeo Hrvoje Horvat, dok tamburašima „upravlja“ Luka Topolnjak. Dječja sekcija trenutno je neaktivna, budući da nema dovoljno zainteresirane mladeži. Tijekom zadnjih nekoliko godina često nastupamo ne samo u Međimurju i drugim krajevima Hrvatske, već i u inozemstvu.

FOTO: Ivan Grahovec

Bili smo tako, primjerice, u makedonskom Ohridu, kod crkve svetog Vlaha u Dubrovniku, na poziv počasnoga konzula u poljskom Krakovu, u talijanskome Riminiju… Nastupili smo i u Barceloni, gdje su nam se pridružili međimurski župan te predsjednik Turističke zajednice Međimurske županije, kao i kod naših velikih prijatelja u Šentjuru u Sloveniji, s kojima se rado međusobno posjećujemo – nabraja predsjednik Kulturno-umjetničkoga društva dr. sc. Predrag Kočila. Dodaje da održavaju veze s hrvatskim nacionalnim manjinama u inozemstvu.

rrem_vivid

Širitelji međimurštine

– Prošle smo godine nastupali u Tavankutu kod tamošnjih Bunjevaca, a oni su nam sada za Uskrs trebali uzvratiti posjet, što nije realizirano zbog poznate situacije, no dogovoreno je da će grupa članova Hrvatskoga kulturnoga prosvjetnoga društva „Matija Gubec“ doći na tradicionalnu priredbu „Jesen u Mihovljanu“ u studenom. U lipnju je planiran nastup kod Hrvata u Sopronu u Mađarskoj, u kojoj smo predlani posjetili i mađarski Mohač. Žao nam je što su zbog korone propali nastupi u Beču koji se trebao održati u ožujku te Parizu koji se za Dan Europe trebao organizirati 9. svibnja.

Za potonji smo od Ministarstva vanjskih poslova uspjeli dobiti čak 60.000 kuna, što se ne događa često. Nadamo se da ćemo to ipak naknadno realizirati. Kao pravi domaćini uvijek u goste pozovemo folklorne skupine kod kojih smo gostovali. Tako je lani kod nas bila folklorna skupina iz Krakova – ističe Kočila.

U ožujku je, na Međunarodni dan žena, KUD organizirao zadnju ovogodišnju manifestaciju koju su uveličali Florijan Djerdji na gitari, Josip Brdar na cimbalu, TO KUD-a Mihovljan, Klapa Palma te Big band Čakovec. Nakon toga nisu se više mogli sastati.

– Nismo mogli održavati probe, ali naša komunikacija nije prestala – ostali smo u stalnome kontaktu putem interneta. Društvo inače broji četrdeset aktivnih članova, a glavni ciljevi su nam očuvanje tradicijske i narodne kulture Međimurja, kao i širenje te promocija narodne baštine kraja iz kojega dolazimo i cijele Republike Hrvatske. Financiramo se proračunskim sredstvima Mjesnog odbora Mihovljan i Gradske zajednice kulture, ali smo i vrlo uspješni u povlačenju sredstava iz projekata Ministarstva kulture, Ministarstva vanjskih poslova te Županije – zaključuje predsjednik Društva.

dav

Dodaje da monografiju planiraju izdati za 25. obljetnicu Društva.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje