Povežite se s nama

U fokusu

POS zgrade u Hrašćici na prodaju za 4,5 milijun kuna, Avar dao ostavku: Neću JUGS-u svjesno stvarati minuse!

Objavljeno:

- dana

JAVNA USTANOVA GRADSKI STANOVI

Nezavisni vijećnik Zlatan Avar podnio je ostavku na funkciju predsjednika Upravnog vijeća Javne ustanove Gradski stanovi (JUGS).

Ostavku je podnio predsjedniku Gradskog vijeća Josipu Hehetu s 20. srpnjem i to zbog načina na koji se žele prodati nedovršene POS zgrade na lokaciji Rajčul u Hrašćici. Podsjećamo, za kupnju tri nedovršene zgrade i tri gradilišta interes je iskazao varaždinski poduzetnik Kišiček, koji na toj lokaciji planira izgraditi Dom umirovljenika.

„Čisto pogodovanje“

– Upravno vijeće JUGS-a je 8. srpnja većinom glasova donijelo odluku o prodaji nekretnina B1 – B6 Rajčul po početnoj cijeni od 4,5 milijuna kuna. Stvarna vrijednost nekretnina je 6,9 milijuna kuna, no Upravno vijeće nije obrazložilo kako će Ustanovi biti nadoknađeno 2,5 milijuna kuna. Nisam protiv gradnje Doma umirovljenika, ali ne mogu podržati odluku kojom će se Gradskim stanovima svjesno stvoriti novi minusi. Čim se prodaju nekretnine, Ustanova će u državni proračun, sukladno Zakonu o POS-u, morati uplatiti 5,3 milijuna kuna. To je iznos poticaja koje je država dala za izgradnju POS zgrada u Rajčulu. Ako se zgrada proda za 4,5 milijuna kuna, tko će JUGS-u osigurati razliku? – pita se Avar, koji je na taj problem već javno upozorio.

– Ukupni dugovi JUGS-a iznose čak 193 milijuna kuna, a sad će se stvoriti novi minusi – kaže Avar

On jedini nije glasovao za prodaju ispod knjigovodstvene vrijednosti, dok su preostali članovi Upravnog vijeća – Josip Košutić (HSLS), Bruno Ister (SDP), Božica Čićek-Mutavdžić (Laburisti), Zvonko Vugrinec (HNS) i Katica Darabuš (HSU) – podržali prijedlog gradonačelnika Gorana Habuša (HNS).

Ukupni dugovi JUGS-a iznose čak 193 milijuna kuna, a sad će se stvoriti novi minusi, upozorava Avar. Navodi da je u nekoliko navrata s aktualnom gradskom vlašću pokušao „dogovoriti“ da se krene s vraćanjem duga, ali nije naišao na podršku. Štoviše, kad je krajem svibnja postalo jasno da većina gradskih vijećnika neće podržati prodaju POS nekretnina po cijeni nižoj od knjigovodstvene, Habuš i njegovi suradnici su, navodi nezavisni vijećnik, iz donošenja odluke isključili Gradsko vijeće.

– Upravno vijeće je odluku o prodaji donijelo temeljem mišljenja Odbora za statutarno-pravna pitanja, prema kojem je Gradsko vijeće proglašeno nenadležno za odlučivanje o prodaji imovine Grada Varaždina, čija vrijednost prelazi milijun kuna. To je protivno Statutu Grada i zdravom razumu! Nije se vodila briga o hijerahiji zakona, već je očito da se samo pogodovalo vladajućima. Za mene, koji sam bio na čelu Upravnog vijeća, to je potpuno neprihvatljivo. Ako odluke ne temeljimo na zakonu, ako nemam podršku Upravnog vijeća, onda je bolje da odstupim – objasnio je Avar.

Bunić: U domeni kaznene odgovornosti

Time je postao već treći predsjednik Upravnog vijeća JUGS-a koji je u razmaku od nešto više od godine i pol podnio ostavku. To već postaje alarmantno: sva trojica sad već bivših predsjednika su kao glavni razlog ostavke naveli loš odnos Grada Varaždina prema JUGS-u, odnosno loše odluke gradonačelnika Habuša i njegovih suradnika. U prosincu 2014. godine ostavku je dao Marijan Mesek (SDP), koji je tad naveo da je glavni razlog to što „Grad Varaždin u svojem postupanju ne vodi računa o dobrobiti JUGS-a“, a svojim je odlukama uzrokovao „lošu situaciju u Ustanovi“.

Sva trojica predsjednika UV-a odstupili su zbog vlasnika, Grada Varaždina. Podolnjaku je na potpis čak dana odluka koju Vijeće nije donijelo.

Naslijedio ga je nezavisni vijećnik Robert Podolnjak, koji je na toj funkciji bio svega pet mjeseci. Glavni razlog njegovog odlaska bio je još dramatičniji: naveo je da mu je na potpis dana i odluka koju Upravno vijeće nije donijelo! U srpnju ove godine ostavku pak ponosi Avar.

Za HSLS-ovog Željka Bunića, koji je bio na čelu Povjerenstva za utvrđivanje poslovnog i financijskog stanja JUGS-a, ali je maknut odlukom gradonačelnika, Avarova odluka da odstupi je časna i jedino što je mogao napraviti nakon svega.

– Ne znam zašto gradonačelniku smeta cijena od 6,9 milijuna kuna, zašto gradonačelniku smeta da ravnatelj novac dobiven prodajom utroši prema zakonu i zašto gradonačelniku smeta da o ovome odlučuje Gradsko vijeće? To je enigma koju vjerojatno bolje znaju gradonačelnikovi savjetnici, mentori i donatori koje sluša bolje nego što sluša glas razuma. Prodavanje gradske imovine ispod njezine knjigovodstvene vrijednosti je u domeni kaznene odgovornosti. Ekipa iz Upravnog vijeća mora biti svjesna da JUGS nije biznis. Nije mi jasno zašto članovi Upravnog vijeća JUGS-a svojim odlukama pogoduju privatnicima umjesto da štite javni interes – pita se Bunić.

Avarovu ostavku moraju prihvatiti još članovi Gradskog vijeća, nakon čega će se donijeti odluka o novom predsjedniku Upravnog vijeća JUGS-a.

Zar su svi pobjegli od odgovornosti?

Je li aktualna gradska vlast odgovorna za to što su čak trojica predsjednika Upravnog vijeća JUGS-a podnijeli ostavku? U Gradu ističu da su ostavke „rezultat kompleksnosti situacije u kojoj se nalazi ta Ustanova“.

– Tom kompleksnom situacijom prijašnji i dosadašnji predsjednik Upravnog vijeća nisu se znali nositi. Kada bi svi članovi Vijeća postupali kao Avar, dali ostavku zbog neslaganja sa zakonskim utvrđenjima, postavlja se pitanje tko bi upravljao i nadzirao pravne osobe. Ovo je neznanje i bijeg od odgovornosti – poručuju iz Grada Varaždina.

Ističu da još nije poznato tko će biti novi predsjednik s obzirom da odluku o tome donosi Gradsko vijeće na prijedlog Odbora za izbor i imenovanje. No, neslužbeno se u javnosti već spominje Avarov nasljednik. Navodno se radi od SDP-ovu Bruni Isteru, dosadašnjem članu Upravnog vijeća Gradskih stanova. Očekuje se da će novi predsjednik Upravnog vijeća biti imenovan na prvoj sjednici Gradskog vijeća u rujnu.
 

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA

U fokusu

Iz Varteksa poručili: Ako se HBOR ne predomisli, pričamo o neizbježnom kraju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Početkom ovog tjedna uprava nekadašnjeg varaždinskog tekstilnog diva Varteksa održala je sastanak s bankama (ZABA-HBOR), na kojem je Uprava društva prezentirala analizu trenutnog stanja društva te jasan plan stabilizacije poslovanja.

– Taj plan ne uključuje samo isplatu nekoliko idućih plaća, već jasan smjer i strategiju kojom bi poslovanje društva krenulo prema dugoročnoj samodrživosti. Razgovarali smo i o ponudi Društva za podmirenje duga banaka, te je sukladno tome jučer poslana službena ponuda Bankama. Banke bi prihvaćanjem ponude omogućile da društvo dobije priljev svježeg novca od dokapitalizacije i novih pozajmica, a koji bi se iskoristio za pokretanje punog kapaciteta proizvodnje, kao i plaćanje dospjelih dugova – ističu iz Varteksa.

No, Uprava je primila odbijenicu od ZABA-HBOR na ponudu.

– Najviše nas pogađa i iznenađuje odluka HBOR-a budući da je Banka u vlasništvu države, a stečaj Varteksa bi prema našim kalkulacijama, doveo do neto gubitka za državni proračun u iznosu preko 7,4 milijuna eura u idućih godinu dana, dok je ZABA kao komercijalna banka čak bila naklonjena aranžmanu za spas i očuvanje radnih mjesta, iako to nije njihova zadaća.

Postavlja se pitanje koja je svrha Hrvatske banke za obnovu i razvoj, jer na primjeru Varteksa mi ne vidimo da drže niti do očuvanja radnih mjesta, niti vidimo da brinu o novcu poreznih obveznika.

Ovo odbijanje stavlja nas u tešku situaciju jer, ako se HBOR ne predomisli, pričamo o neizbježnom kraju Varteksa. Još jednom molimo ljude koji odlučuju u HBOR-u da ponovno razmotre našu ponudu i uzmu u obzir sve parametre.

Srce nam se slama pri pomisli na sve zaposlenike, partnere i stogodišnju tradiciju koju su generacije ljudi gradile – ističu iz Varteksa.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO U Varaždinskim Toplicama otvoren Hotel Bernarda, stigao i premijer Andrej Plenković

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Varaždinskim Toplica u subotu, 25. svibnja svečano je otvoreno Hotel Bernarda, hotela s četiri zvjezdice.

Riječ je o investiciji tvrtke Bernarda Nova, vlasnice Bernarde Cecelje vrijednoj više od osam milijuna eura.

Hotel ima 27 soba, unutarnji i vanjski bazen, finsku, tursku i infracrvenu saunu, slanu sobu te balneo kupke. Dodatni sadržaji su restoran, pizzerija i još dodatnih 20 smještajnih jedinica. Fizikalna terapija ima značajno mjesto u Wellness centru, a u ponudi je i pilates studio, što jedinstveno je u Hrvatskoj.

Poduzetnica Bernarda Cecelja željela je vratiti nešto svojem rodnom kraju.

– Ne mogu opisati koliko sam sretna i ponosna. Stigli smo do kraja od ideje i realizacije objekta koji se prostire na površini od 10.000 četvornih metara. Susretali smo s raznim poteškoćama i mnogi su se već pitati kada će hotel biti otvoren. Samo sam ja znala koliko se tu nanizalo problema od 2015. godine pa do danas. Otvorenje Hotela veliki je zamašnjak razvoju turizma ne samo Varaždinskih Toplica i Varaždinske županije, nego i cijelog kontinentalnog turizma – poručila je Cecelja.

Na otvorenje Hotela Bernarda stigao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

– U okviru NPOO-a nastojali smo jedan veliki dio sredstava, uz puno angažmana i tumačenja prema Europskoj komisiji alocirati upravo za turizam i najveći dio investicija je išao prema kontinentalnom turizmu. To je bio potez države, da kapitaliziramo turizam upravo u onim područjima gdje smatramo da je određena pomoć bila potrebna. Vaša investicija gospođo Cecelja, koja je u potpunosti privatna pokazuje tu snagu, energiju i moć stvaranja ovako prekrasnog hotela, u sjajnoj destinaciji na temelju vlastitih sredstava poslovnog plana investicija i sve na temelju proizvodnje kreveta i krevetnih sustava i nadaleko poznatih madraca – zaključio je premijer Plenković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje