Povežite se s nama

Kultura

“Tajne priče Zmajčeka Pozojčeka” nisu više tajne: poznati dobitnici nagrada natječaja

Objavljeno:

- dana

Zmajčeka Pozojčeka užasno boli glava. Danima je zajedno sa žirijem čitao priče pristigle na natječaj Tajne priče Zmajčeka Pozojčeka i trebalo je odlučiti koje će biti proglašene najboljima, a to nije nimalo lak zadatak!

Udruga “Mlada pera” objavila je sedam priča o Zmajčeku Pozojčeku u kojima na kreativan i djeci prihvatljiv način podučava i o povijesti Međimurja i Čakovca, zemljopisnim karakteristikama, upoznaje i djecu i odrasle s turističkim atraktivnostima prvenstveno Čakovca, sve uz simpatičan lik Zmajčeka Pozojčeka. Od osnovnoškolaca je zatraženo da istražuju o povijesti svog kraja, nekog običaja, nekoj legendi i zatim otkriveno kreativno prikažu u priči sa Zmajčekom Pozojčekom.

Očito su djeca željna literarnog stvaranja, ali i istraživanja o svom kraju i privukao ih je ovaj natječaj, zapravo ne samo djecu nego i odrasle, jer kako drugačije protumačiti činjenicu da najmlađa autorica Mirta Levatić ima 5 godina, a najstariji Goran Radiković 40 godina. Naravno oni nisu bili u konkurenciji za nagradu, ali su zaslužili svoje mjesto u slikovnici.

Bilo je predviđeno da u slikovnici bude dvadesetak priča, no Zmajček Pozojček je odlučio da ih bude 44 jer mu je doktor rekao da bi to sigurno pomoglo njegovoj glavobolji pa će se u slikovnici naći radovi koje potpisuju Dino Prpić, Mario Jurina, Marija Krnjić, Ena Mikić, Matea Nikolaš, Mia Primus, Nika Soldo, Josip Arambašić, Petar Grgurević, Ema Marnika, Franka Štefić, Marija Sajter, Lana Đurković, Filip PresečkiIvano Đurin, Lara Brković, Tamara Škrlec, Dario Smoljanović, Matej Frajman, Ilija Petar Sinjeri-Horvat, Tena Ratešić, Nika Vičević, Magdalena Terkeš, Eva Jurinec, Ivana Grgurević, Antonio Posavec, Ana Galic, Jan Šinko, Dorijan Fotak, Anastazija Debeljak i Leon Bišćan.

Odlučio je Zmajček Pozojček i da će svi oni dobiti svoj primjerak slikovnice i eto odmah mu je lakše i doktor je imao pravo, prestala ga boljeti glava jer…čekaj, čekaj, čekaj, tu nešto ne štima, nedostaju 4 imena??? Pa da, imena četvero ravnopravnih dobitnika, a to su:

Za najkreativniju i najpoučniju priču osnovnoškolaca s područja Grada Čakovca dobitnik je Andrija Gabriel Kežman, učenik 3.a razreda III. OŠ Čakovec, za priču Pustolovina Zmajčeka Pozojčeka!

Za najkreativniju i najpoučniju priču osnovnoškolaca iz Međimurja bez Čakovca dobitnica je Gita Radiković, učenica 2.a razreda OŠ Petar Zrinski Šenkovec, za priču Zmajček Pozojček i tajna krvave livade!

Za najkreativniju i najpoučniju priču osnovnoškolaca iz cijele Hrvatske bez Međimurja dvije dobitnice su:
Hana Blažević, učenica OŠ Ljudevit Gaj Krapina, za priču Čeh, Leh, Meh i Zmajček!
Zorana Đurašević, učenica 4. razreda PŠ Veliki Poganac, za priču Balade Zmajčeka Pozojčeka!

U ta četiri rada vidljivo je da su mladi autori dali si truda i istraživali o temi o kojoj su pisali, vrlo vješto, maštovito u priču su ubacili Zmajčeka Pozojčeka, a opet su njihove priče, zbog mašte ili usprkos mašti, izrazito poučne! Oni su uspjeli dokazati se u sva tri tražena elementa: istraživanju, kreativnosti i poučnosti!

Dobitnici će, uz svoj primjerak slikovnice, dobiti i Zlatno pero te 500 kuna novčane nagrade, no kako su zbog koronavirusa Javni pozivi za financiranje udruga ili otkazani ili zamrznuti, rok za isplatu novčanog dijela nagrade je do 10. kolovoza jer se prvo želi prikupiti dovoljno financijskih sredstava za tisak slikovnice za koju Fantasy Factory radi ilustracije i obrađuje pristigle crteže punom parom. I Vi možete pripomoći tome donacijom u bilo kojem iznosu na žiro-račun Udruge “Mlada pera” HR3124020061100838696 pri Erste banci ili se možete predbilježiti za svoj primjerak slikovnice donacijom od 60 kuna uz svrhu plaćanja “donacija za primjerak slikovnice”.

U tijeku je i natječaj Napiši pjesmu ili priču koju i objavi knjigu svoju! i možda upravo ti dragi mladi literatu imaš šansu objaviti svoju knjigu!!! I neka ne bude više korone jer Zmajček Pozojček se i dogodine želi družiti s djecom i mladim perima!

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje