Povežite se s nama

U fokusu

Dr. Zember: Cilj je biti vodeća bolnica u liječenju mucanja i nuklearnoj dijagnostici na sjeverozapadu

Objavljeno:

- dana

RAVNATELJICA OPĆE BOLNICE VARAŽDIN

– Program mog djelovanja stavit će u središte interesa kvalitetu pružene usluge bolesnicima, a zdravstvenim djelatnicima omogućiti usvajanje novih znanja, vještina i tehnologija – poručuje dr. Sanja Zember, specijalistica infektologije koja je u srpnju imenovana ravnateljicom Opće bolnice Varaždin, koja je, kao i mnoge hrvatske bolnice, suočena s manjkom prihoda, ali i liječnika.

Nakon što je program sanacije obustavljen jer nije donio željene rezultate, varaždinska bolnica opet se vratila Varaždinskoj županiji. Kako najbolje poslovati u trenutnoj situaciji, mogu li pacijenti očekivati nove usluge i zahvate, što će biti s izgradnjom Hitnoga bolničkog prijema i Kirurgije i u kojem smjeru će se dalje razvijati Opća bolnica Varaždin bila su samo neka od pitanja o kojima smo razgovarali s novom ravnateljicom.

”Sagorijevanje” 

Preuzeli ste ustanovu koja je suočena s manjkom prihoda, no financijsko poslovanje Bolnice ponajprije ovisi o Ministarstvu zdravlja i HZZO-u.

Financijsko poslovanje Bolnice uvjetovano je visinom doznačenog limita definiranog u Ministarstvu zdravlja i HZZO-u, što znači da svaka izvršena i fakturirana usluga iznad limita nije naplaćena. Nastojat ću da se limit za našu ustanovu objektivno definira temeljem izvršenja postojećih zdravstvenih usluga u proteklom razdoblju te ponuđenih novih zdravstvenih usluga i sadržaja, a uvažavajući broj liječnika specijalista, dugovanje i liste čekanja.

Uštede se mogu ostvariti racionalnom potrošnjom energenata, lijekova, uredskog materijala…

Je li moguće ostvariti dodatne prihode, odnosno uštede

Prostora za uštede neće biti u segmentu smanjenja izdataka za plaće djelatnika, jer je sam postupak sanacije temeljen na racionalizaciji poslovanja. Tom odlukom obuhvaćeno je smanjenje broja rukovodećega kadra, smanjenje broja zaposlenih prirodnim odljevom, dakle odlaskom u mirovinu, kao i smanjenje broja dežurnih te zaposlenika u pripravnosti. S druge strane, evidentan je trend povećanja broja stacionarno liječenih bolesnika u proteklom šestogodišnjem periodu, broja pregledanih i zbrinutih bolesnika u subspecijalističkim i specijalističkim ambulantama, dnevnim bolnicama i dijagnostičkim jedinicama. Postavlja se logično pitanje je li moguće ostvariti veći broj pruženih usluga s manjim brojem djelatnika a da se ne krše prava zaposlenika, ne smanje prava pacijenata niti umanji kvaliteta pružene usluge? Jasno da ne. Uštede mogu ostvariti racionalizacijom potrošnje energenata i vode uspostavljanjem sustava kontrole potrošnje, racionalizacijom upotrebe lijekova, medicinskoga potrošnoga i uredskog materijala te izdataka za živežne namirnice, kao i racionalnim korištenjem bolničkih prostora, imajući u vidu funkcionalne cjeline u pružanju zdravstvenih usluga.

Hoće li biti novosti u organizaciji rada zaposlenika? 

Jedan od mojih prioritetnih zadataka je da funkcionalnom i kadrovskom reorganizacijom rada svedem na minimum profesionalno sagorijevanje zdravstvenih djelatnika, koji su, smatram, prednost i potencijal Opće bolnice Varaždin. Njima treba osigurati kontinuiranu edukaciju. Jedino sustavnom edukacijom svih profila zdravstvenih djelatnika, pomnim planiranjem specijalizacija te razrađenim sistemom izbora kandidata za poslijediplomski doktorski studij formirat će se zdravstveni kadar koji će timskim radom optimalno iskoristiti znanje i iskustvo, a s ciljem vrhunskog liječenja i zdravstvene njege bolesnika.

Na koji način ćete to realizirati?

Kroz suradnju sa Sveučilištem Sjever, kao i kroz projekte EU za edukaciju zdravstvenoga, ali i nezdravstvenog osoblja. Posebno želim istaknuti i važnost uvođenja sestrinsko-istraživačkog rada u sestrinsku praksu, priznavanja formalnog obrazovanja na diplomskoj i postdiplomskoj razini, kao i donošenja smjernica i definiranja standarda pri pružanju zdravstvenih usluga. Sve ovo neću moći bez svog tima, koji u medicinskom segmentu čine: Goran Benko, dr. med., Spomenka Kiđemet-Piskač dr. med., Damir Poljak, dipl. med.techn., a u nemedicinskom dijelu Snježana Cerjan, mag. iur. i Karmen Verteš, dipl. oec.

Nove usluge 

Hoće li biti novih usluga, pretraga ili zahvata?

Opća bolnica Varaždin razvija suvremenu neurokirurgiju, a detaljnija dijagnostika bolesti živčanog sustava danas je nezamisliva bez nuklearne magnetske rezonancije (NMR). Uređaj NMR bio bi namijenjen potrebama bolesnika triju bolnica županija sjeverozapadne Hrvatske. Nemaju ga, naime, ni Županijska bolnica Čakovec, ni Opća bolnica “Tomislav Bardek“ u Koprivnici. Nabavkom NMR uređaja dokinula bi se trenutačna situacija u kojoj je ta iznimno važna radiološka tehnika slabije dostupna građanima Varaždinske, Međimurske i Koprivničko-križevačke županije u odnosu na druge županije, točnije dostupna je samo u privatnim poliklinikama. No, to bi bio i primjer funkcionalnog spajanja triju bolnica.

Među prioritetima nam je nabavka nuklearne magnetske rezonancije (NMR)

Uz nabavku NMR uređaja, što je još u planu? 

Jedan od prioritetnih ciljeva je daljnji razvoj kirurgije i onkokirurgije. Želja nam je biti vodeća ustanova sjeverozapadnog dijela Hrvatske u segmentu invazivne radiologije, perifernih vaskularnih zahvata, logopedskih programa liječenja mucanja te nuklearne dijagnostike.

Nisu li to preambiciozni planovi s obzirom na trenutnu situaciju u Bolnici?

Ne. Mišljenja sam da je navedeno moguće postići stalnim unapređenjem partnerskih odnosa s Ministarstvom zdravlja, HZZO-om i Varaždinskom županijom kao osnivačem, polazeći od premise da je zdravlje populacije od interesa za RH.

Kirurgija i Hitni prijem 

Više od deset godina se govori o izgradnji Hitnog prijema i dogradnji Kirurgije. Vaš zamjenik dr. Benko kaže da treba prvo riješiti Hitni prijem. 

Slažem se. Bolnička Hitna služba trenutno je organizirana na sedam trijažnih radilišta, gdje su oformljene prijemne, hitne, ambulante. S lipnjem 2016. godine, u konzultaciji s HZZO-om, morali smo privremeno zatvoriti Hitnu infektološku ambulantu zbog nedostatka liječnika. To je, međutim, samo privremeno, do ekipiranja infektologa. Izgradnja Hitnoga bolničkog prijema (OHBP) je prioritetni cilj razvoja Opće bolnice Varaždin, a s obzirom na mogućnost etapne gradnje, u skladu s financijskim mogućnostima, biti će planirana i izgradnja Kirurgije.

Koliko će Hitni prijem olakšati ili otežati rad liječnika i medicinskih sestara?

Sama izgradnja OHBP-a neće riješiti problem preopterećenosti bolničke službe. Sad se praktično događa da bolesnik samoinicijativno “s ulice” može doći u Bolnicu i zatražiti pregled zbog, primjerice, banalnih tegoba poput grlobolje ili proljeva. Smatram da je nužna reforma primarne zdravstvene zaštite i uvođenje dežurstava liječnicima u domovima zdravlja, čime Hitni bolnički prijem ne bi bio preopterećen, smanjile bi se gužve i dugotrajna čekanja, a najhitniji bolesnici bili bi prioritetno zbrinuti.

Liječnicima stimulacija!

Opća bolnica Varaždin suočena je s odlascima liječnika. Kako to spriječiti?

Kolege liječnici moraju biti motivirani za ostanak u našoj bolnici ako im se pruži mogućnost stručnog usavršavanja, kao i pravednijeg napredovanja u struci. Zadatak nam je iznaći sredstva financiranja poslijediplomskih doktorskih studija, kao i uvesti kriterije za pravedan odabir kandidata. Ostanku liječnika u Varaždinu će doprinijeti i bolja organizacija rada te povećanje broja izvršitelja u sustavu, kao i omogućavanje dopunskog rada liječnicima kod poslodavaca iz iste djelatnosti. Slažem se i s predloženim mjerama Hrvatske liječničke komore, poput poštivanja europskih kriterija vremensko-kadrovskih normativa u pružanju zdravstvenih usluga, kao i s jednostavnijom i učinkovitijom procedurom priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija. Dakle, u prvom redu stimulacija, a ne represija.

Izvor:
Foto: ivan agnezović

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje