Povežite se s nama

Kultura

Kombinacija baroka i flamenka oduševila publiku u varaždinskom HNK

Objavljeno:

- dana

46. Varaždinske barokne večeri

Koncertom na kojem su objedinili barok i flamenko, članovi ansambla Tercia Realidad sinoć su, 28. rujna, oduševili brojnu publiku u Koncertnoj dvorani varaždinskog HNK-a.

Ovaj ansambl, pod umjetničkim voditeljstvom Jorge Jimeneza, po treći put gostuje na Varaždinskim baroknim večerima. – Poveznica između baroka i flamenka je u korijenima španjolske glazbe. Činjenica je da možemo pratiti razvoj glazbe koja se izvodila u crkvama do popularne glazbe i svjedočiti o različitim potrebama za glazbom u društvu, ali eto, možemo to i spojiti –  naglasio je Jorge Jimenez i rekao kako VBV nije mogao dobiti bolju zemlju partnera od Španjolske.  

-Kad predstavimo ovu kombinaciju plesa s baroknom glazbom punlika je uvijek iznenađena i pomalo šokirana, naravno na ugodan način. Jer publika koja voli baroknu glazbu nije možda naviknuta na svu tu eksploziju glazbe i ritmova, no nakon početnog iznenađenja zadovoljni su, –  rekla je flamenko plesačica Mariona Castells,  koja se pridružila glazbenicima i postala izvođač i instrument više, unijevši u barokne note i kastanjete, te ples praćen svima dobro znanim pljeskanjem rukama i lupanjima o pod uz živopisne kostime, koji su brojnu publiku mogli u mislima povesti do Španjolske.  

Nakon koncerta u kazalištu, kao popratni program 46. Varaždinskih baroknih večeri upriličena je u bivšoj varaždinskoj Sinagogi izvedba scenske igre Skriveno u oku, nastala prema motivima iz istoimene knjige Helene Sablić Tomić.

-Poticaj za pisanje knjige bilo je maturalno putovanje u Španjolsku, koje je obilježilo i knjigu. Na tom putovanju mi maturanti dobivamo zadatak od roditelja da nešto napišemo. Kako sam ja dobila zadatak da idem u Španjolsku sa željama i maštanjima i zapravo je to bio poticaj da napišem knjigu. S obzirom da je zemlja partner 46. Varaždinskih baroknih večeri Španjolska i da je sve u ozračju strasnog flamenka mislim da je ova knjiga koja oscilira uz rub španjolske energije ona koja se sa studenskom energijom i Umjetničkom akademijom upotpunjuje s različitom pričom što sve Španjolska može pobuditi u nama –  naglasila je Sablić Tomić, pohvalivši studente Umjetničke akademije iz Osijeka za njihov rad na ovoj scenskoj igri.

Varaždinske barokne večeri nastavljaju se večeras koncertom ansambla La Tempestad i Komornog vokalnog ansambla Glazbene škole u Franjevačkoj crkvi u 20 sati, dok će se u 18 sati u klubu Europa Media održati Španjolsko-varaždinska književna večer Matice hrvatske na kojoj će biti predstavljene pjesme Ernesta Fišera na španjolskom uz 400. obljetnicu smrti M. Cervantesa, dok će u glazbenom dijelu programa nastupiti Sofija Cingula i Darko Rušec

Izvor:
Foto:

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje