Povežite se s nama

Kultura

Ovogodišnji 24. Međunarodni festival čipke u Lepoglavi održava se u virtualnom obliku

Objavljeno:

- dana

Kako bi se nastavila tradicija i kontinuitet održavanja Međunarodnog festivala čipke, a zbog epidemiološke situacije izazvane virusom COVID-19, Grad Lepoglava odlučio je da će se festival održati u virtualnom obliku.

U zgradi Pavlinskog samostana iz 14. stoljeća postavljen je 24. Međunarodni festival čipke, velika izložba lepoglavske čipke.

Izloženo je više od 250 predmeta koji su prikupljeni tijekom svih godina održavanja festivala, a koji uključuju 80 različitih samostalnih čipki. Neke od zanimljivosti festivala su čipke herbariji, nacionalni hrvatski cvijet iris kao višebojna čipka, čipka – Hrvatske sa stilizacijom EU zastave, čipke na haljinama, pavlinskoj halji i povijesnim kostimima te uokvirena čipka koja je bila u Hrvatskoj kući za vrijeme XXVI. Olimpijskih igara 1996. godine u Atlanti. Izloženi su i eksponati ovogodišnje zemlje partner Bugarske.

Do danas, 23. rujna, stranica je pregledana više od 5.000 puta, a festivalom je virtualno prošetalo više od 700 posjetitelja, od kojih je zabilježen značajan posjet iz stranih zemalja koje njeguju tradiciju čipkarstva – Bugarske, Španjolske i Poljske.

Prijatelji festivala – inozemni izlagači dostavili su svoje video uratke prezentacija čipki koje su planirali predstaviti u Lepoglavi, pa će se tako publika može pogledati kratke filmove 14 inozemnih izlagača i šest hrvatskih čipkarskih centara.

Virtualna šetnja, filmovi i sve informacije o festivalu dostupne su na web i Facebook stranici.

Međunarodni čipkarski festival koji se održava od 1997. godine s redovitim znanstvenim skupovima i izdavanjem zbornika radova iz hrvatskih i europskih čipkarskih centara.  Vjeruje se kako su još prije nekoliko stoljeća pavlini, bijeli fratri, donijeli čipku u hrvatske krajeve. Prepoznavši njezinu ljepotu, seosko je stanovništvo prihvatilo čipku kao svoju tradiciju koju njeguje sve do danas. Posebno ju je prihvatilo stanovništvo grada Lepoglave, poznato po svojoj čipkarskoj tradiciji.

Ponoseći se svojim čipkarskim umijećima, Lepoglavčani tradicionalno u rujnu organiziraju Međunarodni festival čipke kojim uspješno promoviraju vrijednost čipke kao svojeg etnografskog blaga. Lepoglavska čipka svoj pravi procvat doživjela je krajem 19. stoljeća i u prvoj polovici 20. stoljeća zahvaljujući Zlati pl. Šufflay koja čipku oplemenjuje narodnim ornamentom, a kasnije i Danici Brössler koja lepoglavskoj čipki dodaje barokne elemente i daje joj oblik kakav ona ima danas. Lepoglavska je čipka 1937. godine nagrađena zlatnom medaljom u Parizu, 1939. brončanom medaljom u Berlinu, 2009. dobila je Zlatni orden čipke u Estoniji i 2011. godine na čipkarskom festivalu u Rusiji osvojila je prvo mjesto.

Od 2009. godine lepoglavska je čipka uvrštena na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine svijeta. Posebno značenje u promociji lepoglavske čipke imaju međunarodni festivali čipke koji se svake godine održavaju u rujnu.

Festival se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, Ministarstva kulture, Ministarstva turizma, Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, a ovogodišnja zemlja partner je Bugarska.

Festival traje do 30. rujna 2020., a svi koji se nađu u Lepoglavi mogu ga razgledati i uživo svake subote i nedjelje od 10 do 17 sati. Ulazak u samostan bit će besplatan, ali će se posjetitelji morati pridržavati svih propisanih epidemioloških mjera.

Jeste li znali?

Lepoglavska čipka je vrsta čipke na batiće.

Za izradu čipke koristi se veoma tanak pamučni ili laneni konac.

Lepoglavska čipka sadrži stilizirane oblike flore, faune, barokne i geometrijske motive.

Za izradu tijare od čipke potrebno je 300 sati rada.

Kultura

Za 31. Susret hrvatskih tamburaških orkestara i sastava predloženi tamburaši iz Maruševca, V. Toplica i Trnovca

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Tamburaška sekcija KUD-a “Klaruš” Maruševec prošle je nedjelje, 15. rujna, sudjelovala na 17. županijskoj smotri tamburaških sastava i orkestara Varaždinske županije.

Smotra je održana u Kulturnom centru Općine Cestica.

Organizatori smotre bili su Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske županije i KUD Općine Cestica. Na smotri se predstavilo šest tamburaških sastava i jedan tamburaški orkestar s područja Varaždinske županije i to u tri kategorije; folklorni sastavi, folklorni orkestri i koncertni sastavi.

U natjecateljskom dijelu programa najprije su nastupili folklorni sastavi; Tamburaški sastav Dječjeg folklornog društva ”Sončece” iz Varaždina (voditelj  Nikola Ivek), Tamburaški sastav KUD-a Cvetlinski zvon iz Jazbine Cvetlinske (voditeljica Marija Kramar) i Tamburaški sastav KUD-a ”Toplice” iz Varaždinskih Toplica (voditeljica Mirta Matkun).

U revijalnom djelu folklornih tamburaških sastava predstavio se Tamburaški sastav ”Pajdaši” KUD-a ”Anka Ošpuh” iz Ludbrega (voditelj Elvis Međeral), a nakon njih u kategoriji folklornih orkestara nastupio je Tamburaški orkestar KUD-a ”MAK” iz Trnovca (voditelj Boris Važanić). U kategorija koncertnih sastava nastupili su Tamburaški sastav KUD-a Martijanec (voditelj Boris Vražić), a na kraju i Tamburaški sastav KUD-a ”Klaruš” iz Maruševca (voditelj Franjo Plantak) sa skladbama Julija Njikoša: “Ivanjska noć” i “Tempa” (Kolo na slavonske narodne motive).

U ime Hrvatskog sabora kulture selektor smotre bio je profesor tambure Veljko Valentin Škorvaga koji je istaknuo kako tambura nikad nije tako kvalitetno svirala kao u današnje vrijeme, dok je predsjednik Zajednice kulturno umjetničkih udruga Varaždinske županije Zlatko Peharda kazao kako je tamburaška glazbena scena u Varaždinskoj županiji živa i vrlo kvalitetna, što su tamburaši na smotri i pokazali. Sudionicima smotre dobrodošlicu i uspješne nastupe poželio je i načelnik Općine Cestica Mirko Korotaj. Ispred Općine Maruševec smotri u Cestici nazočio je predsjednik Općinskog vijeća Općine Maruševec Damir Šprem.

Bila je ovo prava glazbena poslastica za kraj Dana Općine Cestica koja je bila ovogodišnji pokrovitelj smotre, zajedno s Varaždinskom županijom i Ministarstvom kulture i medija.

Za 31. Susret hrvatskih tamburaških orkestara i sastava koji će se održati u Dugom Selu, selektor je predložio tamburaški sastav KUD-a “Klaruš” Maruševec u kategoriji koncertnih sastava, u kategoriji folklornih sastava nastupiti će TS KUD-a ”Toplice”, a u kategoriji folklornih orkestara Varaždinsku županiju će predstavljati Tamburaški orkestar ”MAK” Trnovec.

Svi su pozvani da predstavnike Varaždinske županije 30. studenoga i 1. prosinca popratite na državnom susretu u Dugom Selu kojeg će organizirati Hrvatski sabor kulture (online prijenos).

Nastavite čitati

Kultura

Najavljen bogat program 54. Varaždinskih baroknih večeri koje počinju u petak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Petnaest vrhunskih koncerata u Varaždinu, iznimno bogat popratni program objedinjen pod nazivom Total Baroque, koncerti u 12 gradova i mjesta u četiri hrvatske županije i sve to objedinjeno u 13 festivalskih dana najkraći je sažetak 54. Varaždinskih baroknih večeri čiji je bogati program predstavljen na konferenciji za medije održanoj u utorak, 17. rujna, u Gradskoj vijećnici u Varaždinu.

Festival Varaždinske barokne večeri najznačajnija je glazbeno-scenska priredba središnje Hrvatske, osnovana 1971. godine. Festival je pod stalnim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, a Ministarstvo kulture i medija RH dodijelilo mu je nacionalni značaj prije 20-tak godina. Svake godine s ponosom se na Festivalu predstavljaju glazbenici zemlje partner, a ove su godine organizatori iznimno ponosni na velik broj portugalskih izvođača koje će Varaždin ugostiti od 20. rujna do 2. listopada.

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj čestitao je organizatorima na volji i trudu zahvaljujući kojima ljubitelji barokne glazbe imaju priliku svake jeseni uživati u Varaždinu.

– Siguran sam da će kroz 15 koncerata u matičnom gradu Varaždinu i desetak u susjednim gradovima pružiti publici prigodu da upozna glazbenike iz ovogodišnje zemlje partner Portugala, ali i iz drugih zemalja poput Švedske, Španjolske i Mađarske koje također financijski sudjeluju u održavanju ovogodišnjeg festivala. Vjerujem kako će Varaždin, UNESCOV grad glazbe 20. rujna ponovno postati središnje mjesto na europskoj i svjetskoj kulturnoj karti – rekao je gradonačelnik Varaždina.

– Na ovim baroknim večerima u 13 dana trajanja festivala biti će za svakoga po nešto. Svi će moći uživati u baroknoj glazbi i u fadu i popratnim programima – rekao je gradonačelnik Bosilj i najavio da će se u vrijeme festivala u subotu, 21. rujna, u 10 sati u Gradskoj vijećnici Grada Varaždina potpisati sporazum o suradnji gradova Varaždin i Guimaraes u Portugalu. Nakon potpisivanja sporazuma, ispred Gradske vijećnice bit će otkrivena ploča s grbom tog povijesnog partnerskog grada, a u 17 sati u Palači Sermage u prostoru Total baroka biti će upriličen koncert Gudačkog kvarteta Guimaraes u čast potpisivanja sporazuma o suradnji.

Čestitkama organizatorima se pridružila i Silvija Zagorec, zamjenica župana Varaždinske županije: “Varaždinske barokne večeri su definitivno naš najstariji i najdugovječniji festival za kojeg se zna u cijelome svijetu. Vjerujemo kako su organizatori u suradnji s Portugalom pripremili odličan program i posebno pozdravljamo što festival izlazi iz koncertnih prostora i otvara se široj javnosti kroz programe u susjednim mjestima u našoj županiji.“

Ravnatelj VBV-a Davor Bobić kazao je kako svaka država u Varaždin donese ono najbolje što ima na polju autentičnog izvođenja barokne glazbe, a ove ga je godine iznimno obradovala suradnja sa zemljom partnerom, Portugalom, zahvaljujući čijoj velikodušnoj potpori i preporukama ove godine imamo priliku ugostiti neke od najeminentnijih portugalskih ansambala.

– Posebno nas raduje povratak na Festival istaknutog engleskog čembalista i dirigenta maestra Laurenca Cummingsa, jednog od voditelja dugogodišnje ljetne Škole barokne glazbe i plesa Aestas Musica, koja je niz godina uspješno djelovala u našem gradu, koji će uz Orquestra Barroca Casa da Musica, Zbor Hrvatskeradio televizije i sopranisticu Sara Braga Simões nastupiti na koncertu svečanog otvorenja Varaždinskih baroknih večeri u petak, 20. rujna 2024. godine. A varaždinske barokne večeri i ove godine donose impresivan festivalski program koji uključuje oratorijske i operne produkcije, brojne nastupe mladih glazbenika te niz edukativnih programa posebno namijenjenih mladima – naglasio je Bobić.

Novinarima se obratio i Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin koji organizira VBV posljednjih 29 godina.

– Više od 400 izvođača ugostit ćemo ove godine na Festivalu što je zaista impresivna brojka, obilježit ćemo 25. obljetnicu zbora Chorus Angelicus i to izvedbom znamenitog Handelovog oratorija Juda Makabejac te 25 godina od smrti akademika Jurice Muraja, kojemu će biti posvećujemo tradicionalni koncert naših najboljih učenika Glazbene škole u Varaždinu uz Varaždinski komorni orkestar. U dvorištu palače Sermage u sklopu programa Total Baroque smjestit će se portugalski „kutak“ u kojem će se pjevati fado, ali i uživati u gastronomskoj ponudi zemlje partnera – najavio je ravnatelj Rojnik.

Organizatori su pripremili iznimno bogat popratni program, a Festival će završiti 2. listopada podjelom festivalskih nagrada. I dok počinje odbrojavanje do ovogodišnjeg baroknog festivala, organizatori već pripremaju iduće jubilarne 55. Varaždinske barokne večeri.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje