Povežite se s nama

Kultura

Projekt “Nove prakse”: online radionica “Potencijali potoka Trnave” 8. i 9. listopada

Objavljeno:

- dana

Povezujući mnoga naselja Međimurja i Čakovec, Trnava je važna za cijelu županiju te, iako nije plovna, ima mogućnost postati rekreacijska zona ne samo na lokalnoj, već i na regionalnoj, županijskoj razini.

Koji su sve potencijali potoka Trnave? Koju budućnost za Trnavu priželjkujemo kao građani? Kako potaknuti pozitivnu promjenu?

Pozivaju se svi zainteresirani za ova pitanja da se priključe u osmišljavanju konstruktivnih odgovora u suradnji s međimurskim arhitektima na zadnjem programu u sklopu projekta “Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier”, radionici “Potencijali potoka Trnave”.

Online radionica “Potencijali potoka Trnave” održavat će se u četvrtak, 8. listopada, i petak, 9. listopada od 18 do 21 sati.

Namijenjena je za sve zainteresirane od srednjoškolske pa sve do umirovljeničke dobi, a posebno se preporučuje Čakovčankama, Čakovčanima i svima s interesom za urbanizam i prostorno planiranje.

Prijave na radionicu su otvorene do ponedjeljka, 5. listopada u 23:59 sati putem prijavnice na ovome linku.

Više o radionici

Radionicom “Potencijali potoka Trnave” želi se potaknuti sve zainteresirane građane na analizu postojećeg stanja i participaciju u kreiranju budućnosti kakvu žele za potok Trnavu.
U izravnoj komunikaciji s arhitektima naučit će više o prostoru potoka Trnave, mogućim načinima njene aktivacije, te će se poticati da svojim idejama doprinesu daljnjem promišljanju i planiranju obuhvata potoka.

Na radionici će se govoriti o pojmovima prostornog planiranja i urbanizma, važnosti sagledavanja odabranog prostora u širem kontekstu, mjerilu grada i dugoročnim ciljevima razvoja, ali s druge strane i konkretnim načinima djelovanja.

Kroz predavanja o važnostima reaktivacije potoka, povijesti i analizom postojećeg stanja razmišljat će se o mogućnostima oživljavanja prostora potoka Trnave s naglaskom na osmišljavanje novih scenarija korištenja prostora.

O autoru i voditeljicama radionice

Autor radionice je arhitekt Matija Novak iz Čakovca. Član je Udruženja arhitekata Međimurja, a svoje radno iskustvo stekao je u uredima Profectus projektiranje, Arhitektonski biro Turato, Arhitektonski atelier Hržić i UOA Morana Vlahović.
Matiji su se u osmišljavanju i vođenju radionice pridružile arhitektice, također članice Udruženja arhitekata Međimurja, Blanka Levačić i Silvija Pranjić.

Blanka Levačić uz rad na projektima obiteljskih kuća i zgrada trgovačke namjene sudjeluje u istraživačkim, društveno angažiranim i edukativnim projektima s fokusom na javne prostore manjih gradova kontinentalne Hrvatske. Jedan od takvih projekata je Laboratorij arhitekture u Čakovcu, nominiran za Medalju za konceptualni pothvat Hrvatske komore arhitekata u 2018. Sa Silvijom Pranjić je osnivačica tvrtke Arhitekti Levačić Pranjić d.o.o.

Silvija Pranjić je jedna od autorica projekta „Laboratorij arhitekture“ u Čakovcu čiji je cilj uvođenje srednjoškolaca u svijet arhitekture i urbanizma. U radu često ispituje drugačije načine gradnje te se fokusira na nove pristupe projektiranju javnog prostora.
Svi zainteresirani su pozvani da sudjeluju i posjete programe, a novosti i sve dodatne informacije o aktivnostima na projektu Nove prakse mogu pronaći na web stranici scheier.hr te na društvenim mrežama projekta (Facebook, Instagram). Ulaz na sve programe je besplatan.

Društveno-kulturni i umjetnički programi organiziraju se u sklopu projekta “Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier” koji provodi Platforma za Društveni centar Čakovec u partnerstvu s Međimurskom županijom, a financira ga Europska unija u okviru Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.” (natječaj “Kultura u centru”) u 100% iznosu od 2.499.436,82 kn. Trajanje projekta je 24 mjeseci, a završava zaključno s 29. listopadom 2020. godine.

Kultura

Varaždin: u tijeku prijave šetača koji ne žele propustiti “Noć tvrđava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradski muzej Varaždin i ove godine se uključuje u Noć tvrđava, međunarodnu manifestaciju koja se održava treći put zaredom.

Njezin cilj je povezivanje i promoviranje fortifikacijskih lokaliteta u zemljama sudionicama: Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Češkoj, Rumunjskoj i Srbiji, iz kojih je dosad sudjelovalo 45 utvrđenih lokaliteta s raznovrsnim programima.

Potaknuti velikim zanimanjem koje je pobudila prošlogodišnja manifestacija, u organizaciji varaždinskog muzeja ponovno će se održati večernja šetnja pod fenjerima po bedemima Staroga grada pod nazivom Noć na bašči u petak, 10. svibnja s početkom u 20 sati.

Posjetitelje će kroz bedeme voditi Davor Kraš, kustos na Povijesnom odjelu GMV-a. Sudjelovanje je besplatno.

S obzirom na ograničen broj posjetitelja, dolazak je potrebno potvrditi na brojeve telefona: 042 658 773 / 658 760 (u vrijeme kad su izložbeni postavi GMV-a otvoreni za razgled; utorak – petak od 9 do 17 sati, subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati).  

Nastavite čitati

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje