Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Doznajte više o Polinu, novome Muzeju poljskih Židova u Varšavi

Objavljeno:

- dana

Legenda kaže da su prvi Židovi došli u Poljsku iz Njemačke. Iz dotadašnje domovine protjerani su pod optužbom da su prouzrokovali kugu.

U potrazi za novim domom uputili su se na sjever. Došavši u šumu, kroz oblake se probilo sunce, a anđeo im je rekao: „Pol in.“ Na hebrejskom to znači: „Odmorite se ovdje“. To je protumačeno kao povoljan znak da je zemlja u koju su došli sigurna za njih i da im je ovdje ostati. Stoga su i zemlju u koju su došli nazvali Polin. Mi je danas zovemo Poljska. Ime zemlje blagostanja nosi potpuno nov muzej u Varšavi: POLIN. Muzej poljskih Židova.

Zgrada Muzeja smještena je u varšavskoj četvrti Muranóv, a dizajnirao ju je finski arhitekt Rainer Mahlamäki

Muzej života

Idejna začetnica Muzeja je Grazyna Pawlak, tadašnja direktorica Asocijacije Židovskoga povijesnog instituta Poljske. Pawlak je uvidjela da se Poljska percipira, pogotovo u SAD-u, isključivo kao mjesto na kojem je istrijebljeno najviše Židova tijekom holokausta. Svijest o tome da su Židovi u Poljskoj živjeli i još uvijek žive od 10. stoljeća ili da je u vrijeme Poljsko-Litavske Unije čak 80 % svih Židova na svijetu živjelo upravo u Poljskoj i Varšavi se uopće ne spominje. Misija projekta je bila prezentirati svih 1000 godina suživota, a ne tek šest godina holokausta. Muzej se svojim javnim karakterom nametnuo kao idealan medij da se ostvari nešto takvo.

Ulazna hala uzdiže se u visinu. Svojim oblim obrisima simbolizira vječnu vatru.

“1000 godina povijesti poljskih Židova”

Na čelu tima stručnjaka koji su osmislili stalni postav bila je Kanađanka poljskih korijena Barbara Kirshenblatt Gimblett, profesorica na Sveučilištu New York. U jednom intervjuu rekla je da je htjela osmisliti muzej koji će govoriti o tome kako su poljski Židovi živjeli, a ne kako su umirali.

Muzej je smješten u potpuno novoj zgradi za koju je Grad Varšava ustupio zemljište u četvrti Muranóv, koja je prije Drugoga svjetskog rata bila naseljena Židovima, a tijekom njega bila gotovo u središtu židovskoga geta. Za posjetitelje je otvoren 2013. godine, a stalni postav godinu dana poslije.

Replika krova sinagoge iz 17. stoljeća iz mjesta Gwoździec nastajala je pune tri godine

Stalni postav Muzeja nosi naziv „1000 godina povijesti poljskih Židova“. Tematski je podijeljen u osam galerija: „Šuma“, „Prvi susreti“ (10. – 16. stoljeće), „Paradisus Iudaeorum“ („Židovski raj“, 1569. – 1648.), „Židovski grad” (1648. – 1772.), „Susreti s modernošću” (1772. – 1914.), „Na židovskim ulicama” (1914. – 1939.), „Holokaust” (1939. – 1944.) i „Poratne godine” (1944. – danas).

Stalni postav počinje multimedijalnom instalacijom kojom se dočarava legenda o dolasku Židova u Poljsku

Posjetitelj se prvo susreće s multimedijalnom instalacijom kojom se dočarava šuma, mjesto dolaska Židova u Poljsku. Uz svaku daljnju galeriju kronološki se nižu povijesni događaji isprepleteni detaljima iz svakodnevnog života poljskih Židova i Poljaka. Govori se o mjestima u kojima su Židovi živjeli, načinu organizacije vjerskog života, zanimanjima kojima su se bavili, položajem žena u društvu, obrtu i trgovinu, ulozi u državničkim poslovima koje su obavljali… Ove teme nisu obrađene samo u dalekoj povijesnoj perspektivi već i u nedavnoj prošlosti, odnosno 20. stoljeću.

Razdoblje holokausta samo je jedna od osam velikih tema obrađenih u Muzeju. Život u getu prikazan je kroz životne priče realnih ljudi.

Naravno, tema holokausta nije zaobiđena, no njoj je posvećeno razmjerno malo prostora u odnosu na ono što bi posjetitelj očekivao na prvu ruku. Još jednom je ispričana na vizualno atraktivan način, bogato popraćen utiscima iz svakodnevnog života u varšavskom getu.

Umjetnička instalacija “Kraljevska torta” prikazuje portrete pruskoga kralja Fridrika II., austrijskog Josipa II. i ruske carice Katarine I.

Polin je nastao iz koncepta, a ne iz potrebe da se pod jedan krov smjeste postojeći muzejski predmeti; stoga on gotovo i nema fizičkih predmeta, već se oslanja na audiovizualni materijal. Postav obiluje multimedijom, dotičnim zaslonima („touchscreen“), audiovizualnim projekcijama odabranih događaja, grafičkim mapama (od kojih su mnoge potpuno digitalne) te trodimenzionalnim maketama dodatno animiranima projekcijama.

Posljednja galerija posvećena je drugoj polovici 20. stoljeća, između ostaloga i dramatičnim događajima iz povijesti pokreta Solidarnost, u kojima je sudjelovao velik broj Židova

Svjetska prijestolnica Židova

Očekivanja od ovog muzeja nisu mala. Želja tima koji je radio na postavu, ali i njegovih financijera, je da Varšava ponovno postane svjetska židovska prijestolnica.

Od ideje do otvaranja stalnog postava prošlo je gotovo 20 godina, a stajao je gotovo 100 milijuna dolara. Financiran je u obliku javno-privatnog partnerstva sredstvima Republike Poljske, Grada Varšave i mnogobrojnih pojedinaca, najvećim dijelom Židova koji žive i rade u SAD-u. Danas Muzejom u potpunosti upravlja poljsko Ministarstvo kulture i nacionalne baštine.

Jedan od malobrojnih predmeta su i cimbule, odnosno “dulcimer”, koji je bio popularan među Židovima sve do 20. stoljeća

Polin je primjer muzeja čiji su začetnici i kreatori bili svjesni njegove javne naravi i različite publike koja će ga posjećivati. Odluka da se u postavu prezentira povijest poljskih Židova od 10. stoljeća do danas, i to tako da šest godina razdoblja Drugoga svjetskog rata ne budu u središnjem planu, ide u smjeru promjene viđenja Poljske kao mjesta stradanja Židova. Stalni postav Polina govori o suživotu, preplitanju i međusobnim utjecajima poljske i židovske kulture tijekom 1000 godina. Evocirajući takvo stanje, Polin zaista možemo smatrati muzejom za budućnost.

Praktične informacije

Kako doći do Polina? Polin se nalazi u Varšavi, glavnom gradu Poljske. S obzirom na trenutnu situaciju s pandemijom koronavirusa, najbolji način putovanja je – automobilom. Autom smo putovali i putovali. U Varšavu smo stigli autocestom iz Praga, koja je izvrsna na poljskoj strani, nešto malo manje na češkoj. Cestarine se naplaćuju na kućicama, a na ovom cijelom dijelu (Prag – Varšava) se nisu naplaćivale uopće (putovali smo u svibnju 2019. godine).

Spomenik izvan Muzeja s prikazom položaja i veličine židovskoga geta u Varšavi

S obzirom na dugo putovanje cestovnim putom, najbrži način je zrakoplov. Preporučila bih aviolinije iz Budimpešte, koje su česte i povoljne, posebno u ranim jutarnjim satima. Svakako pratiti preporuke nacionalnih stožera država u koje biste putovali, kao i pravila o putovanju zrakoplovima u ovo doba. Velika većina kompanija leti uz posebne upute o obveznim maskama, dezinficiranju ruku, ograničenom broju osoba koje mogu jesti u jednom redu…

Za kretanje po gradu preporučamo korištenje gradskih bicikala! Grad je velik i ima dobru biciklističku infrastrukturu u centru, što je dobitna kombinacija za one koji žele iskoristiti što više vremena. Mi smo većinu znamenitosti obišli pješice (volimo hodati gradovima koje posjećujemo).

Hrvatskim državljanima nije potrebna putovnica (samo osobna iskaznica), ni viza. U Poljskoj se kao valuta koriste zloti. Preporučamo naručiti ih prije u banci jer mnoge banke nemaju zlote na zalihama. Kartice su u širokoj upotrebi, no ne i u kafićima, pa preporučamo manju količinu zlota ponijeti sa sobom. Službeni jezik je poljski, a engleski govore gotovo svi s kojima smo se imali prilike susresti.

Kada ići? Travanj-svibanj. Zime su hladne, a ljeta sparna i vruća. Varšava je velik grad koji se brzo (pre)grije ljeti. Mi smo putovali u svibnju i bili slojevito obučeni. Kao i drugdje u Europi, nešto su češće kiše, no grad obiluje muzejima u kojima možete provesti sat-dva dok ne prestane pljusak.

Karte: od 1. kolovoza ove godine Polin će biti ponovno otvoren za posjet. Pojedinačna karta iznosi 46 kuna, a na njihovim službenim stranicama možete provjeriti tko sve ima pravo na umanjenu cijenu karte od 30 kuna. Djeca do 7 godina imaju besplatan ulaz, kao i mnogi drugi (učitelji, novinari, muzejski zaposlenici s ICOM-ovom karticom). Svakog četvrtka je za sve posjetitelje ulaz besplatan.

Karte možete kupiti na ulazu u Muzej ili putem interneta, što se preporuča.

Savjeti za kraj: službene stranice Muzeja preporučaju 90 minuta za obilazak. Mi smo se zadržali duže, gotovo tri sata. Muzej smo obišli odmah po otvaranju ujutro i u njemu je bilo dosta ljudi, ali ugodno za razgledavanje. Najveće su gužve od 13 do 17 sati, pa preporučam izbjegavati to vrijeme.. Iako je „ozbiljnije“ tematike, preporučila bih posjet obiteljima s manjom djecom. Postav je vizualno i multimedijalno atraktivan.

Fotografiranje je dozvoljeno i ne naplaćuje se dodatno. Većina galerija je u tamnim tonovima, što je nezgodno za snimanje mobitelom, stoga, ako želite visokokvalitetne slike, ponesite blic.

Mi smo koristili audiovodič na engleskom jeziku, koji se dodatno plaća 17 kuna i preporučila bih ga. Postoji mogućnost obilaska Muzeja uz pratnju vodiča (naplaćuje se 63 kune po osobi), no to nisam koristila. Muzej je u potpunosti prilagođen osobama s invaliditetom.

Tekst i foto: Janja Kovač

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Život i društvo

Proslavili Praznik rada i ispratili voćanske branitelje na hod do Vukovara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svetom misom kod kapelice sv. Josipa u zaseoku Kraljsko/Martani u Donjoj Voći mještani Općine Donja Voća odali počast bratu, sinu, suborcu i sumještaninu Josipu Martan, ali prisjetili se i svih poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koji su dali svoje živote za ono u što su vjerovali.

Nakon mise, za sve sumještane, Udruga branitelja „Voća“ organizirala druženje i podjelu graha na Sportskom Parku Hrvatskih branitelja u Donjoj Voći. Zajedničkim druženjem mještani su obilježili Praznik rada, ali i ispraćaj voćanskih branitelja koji su krenuli pješke put Vukovara.

Ovim zahtjevnim pothvatom odaju počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec poginulima u Domovinskom ratu, to više što je i njihov rođak Josip Martan, pripadnik Specijalne policije PU varaždinske „Roda“, i sam smrtno stradao 1991. godine u Hrvatskoj Kostajnici.

Tom prilikom, načelnica Općine Donja Voća Kočet staknula je sljedeće: „Naša obaveza je da nove generacije ne zaborave njihovu žrtvu, trud i suze jer nemamo se pravo kititi ordenjem prošlosti ako ne djelujemo sada za budućnost i zajedno težimo istom cilju za koji su se svi oni borili. Stoga, težimo svi zajedno da kreiramo zajednicu u kojoj nitko nije manje vrijedan, zaboravljen i potlačen jer je drugačiji. Dužni smo im to, svi zajedno. Danas poneki olako daju savjete koje ni sami ne bi prihvatili. Drže prodike bez imalo odgovornosti, a da i sami ne rade to isto. Licemjerno i ravnodušno! Neka nam naši sumještani, Slavko i Marijan Martan, budu vodilja da krenete od sebe i da svojim dijelima pokažete kako bi se i drugi trebali ponašati. Naši dragi Marijan i Slavko Martan, na ponos svih nas, sutra kreću na put od Ivanca do Vukovara i time će odati počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec. Neka ih na tom putu prati Božji blagoslov!“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje