Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždin: novim nazivima ulica rješava se zbrka u adresnom sustavu, ali tko će platiti nove osobne?

Objavljeno:

- dana

Projekt uspostave suvremenoga i ažurnoga katastra nekretnina na području Grada Varaždina je kapitalni projekt koji od 1995. godine Grad Varaždin provodi u suradnji s Državnom geodetskom upravom i koji je ključan za sveukupni razvoj Grada, pravnu sigurnost, promet nekretninama i investicije.

Katastar nekretnina, za razliku od dosadašnjega katastra zemljišta, podrazumijeva objedinjenu i usklađenu katastarsko-zemljišnoknjižnu evidenciju o nekretninama i stvarnim pravima na njima, usklađenu sa stanjem u stvarnosti, koja se vodi u središnjoj Bazi zemljišnih podataka unutar Zajedničkoga informacijskog sustava katastra i zemljišnih knjiga, uspostavljenoga u digitaliziranom obliku za cijelu Republiku Hrvatsku tijekom 2015. i 2016. godine.

Nova katastarska izmjera

Prva etapa ovog projekta bila je nova katastarska izmjera s osnivanjem nove Zemljišne knjige za katastarske općine Biškupec i Jalkovec, zatim u drugoj etapi za Kućan Marof, Gornji Kućan, Donji Kućan i Zbelavu, a u trećoj za Gojanec, Poljanu Biškupečku i Črnec Biškupečki te, konačno, reambulacijom i dijelom novom izmjerom s osnivanjem Zemljišne knjige za katastarsku općinu Varaždin na području Grada Varaždina.

Završeno je izlaganje na javni uvid podataka nove katastarske izmjere i reambulacije na području Grada Varaždina kao posljednjeg i najvećeg zahvata unutar tog projekta. Kao posljednje izlažu se katastarske čestice koje predstavljaju javno-prometne površine – ulice, trgove, druge prometnice, kao i zelene javne površine.

Na temelju podataka proizašlih iz katastarske izmjere utvrđeni su određeni nedostaci i nelogičnosti u uličnom sustavu na području naselja Varaždin i Hrašćica, obuhvaćenih predmetnom katastarskom izmjerom i reambulacijom, koji mjestimice onemogućuju propisno određivanje novih kućnih brojeva, a mjestimice adresni sustav čine nejasnim, neočekivanim i teškim za snalaženje, odnosno u većoj ili manjoj mjeri nefunkcionalnim.

Adresni sustav

Takvo stanje je posljedica toga što razvoj i širenje grada u posljednjih 50 i više godina nisu uvijek praćeni pravodobnim donošenjem odluka o imenovanju ulica i promjenama na njima, često i zbog neopravdanog izbjegavanja promjena adresa zgrada zbog držanja linije manjeg otpora od strane nadležnih službi. S druge strane, pritisak zahtjeva stranaka za neodložnim određivanjem adresa novih građevina vodio je adresiranju na već imenovane ulice i trgove, čemu je pogodovao i analogni način vođenja evidencije na papiru. Jednom pogrešno započeto adresiranje, u novim neimenovanim ulicama nastavljalo se i dalje te s vremenom stvaralo sve veću zbrku u adresnom sustavu.

To nije samo pitanje reda u prostoru već i pitanje sigurnosti u hitnim situacijama, što podrazumijeva i propisno označavanje kuća i ulica kućnim brojevima, pa s obzirom na stanje na terenu, donošenje ove odluke predstavlja prvu fazu uređivanja adresnog sustava u Gradu Varaždinu. Nastavak tog projekta sada je sustavno i standardizirano obilježavanje ulica i kuća sukladno Zakonu o naseljima i Pravilniku o načinu označavanja imena naselja, ulica i trgova te obilježavanje zgrada brojevima.

Simboličnim postavljanjem ploče s nazivom Prolaz Marijana Zubera između Ulice Ljudevita Gaja i Ulice Augusta Šenoe službeno je počela promjena naziva i protezanja ulica, trgova i javnih površina postavljanjem oko 150 novih ploča s nazivima, koja bi se, prema riječima Marijana Bakulića, dipl. pravnika, pomoćnika pročelnika Upravnog odjela za komunalne poslove, urbanizam i zaštitu okoliša Grada Varaždina, trebala realizirati do sredine studenoga. Naglasio je i da je ovo povijesni trenutak, kada se u Varaždinu nakon više od 100 godina konačno osnivaju nova i aktualna Zemljišna knjiga te suvremeni, sređeni katastar nekretnina, i da u njih treba uvesti podatke potpuno uređenoga adresnog sustava bez naslijeđenih nedostataka i anomalija.

Točno pisanje naziva ulica

Jedan od većih problema s kojima su se dosad susretali u Gradu, ističe Bakulić, je način na koji se pišu imena i nazivi ulica. Građani koji, recimo, žive u ulici koja u svome nazivu ima više od dvije ili tri riječi često imaju problem kada im neki službenici, od primjerice policije, sudskog registra, obrtnog registra ili nekih drugih upisa u razne registre s bazom podataka gdje se upisuje adresa, često skraćuju naziv ulice. – To je pogrešno i to se ne smije. Mora se upisati puni naziv kako je naveden u osobnoj iskaznici ili drugim osobnim dokumentima. Bilo to deset riječi ili jedna riječ, nema skraćivanja – jasan je bio pomoćnik pročelnika.
Još 2013. godine je Europska unija uputila Ministarstvu uprave zahtjev da se konačno sredi adresni sustav te da osobni dokumenti i dokumenti pravnih osoba budu u skladu s onime što doista jest u Registru prostornih jedinica. Jer ako netko stanuje u Ulici braće Radić, onda ne stanuje u Radićevoj, jer u službenim dokumentima na sudu, odvjetništvu, javnom bilježništvu, državnim uredima ili policiji moraju se koristiti puni nazivi ulica kako stoje u Registru prostornih jedinica. U neformalnom razgovoru naravno da se mogu kolokvijalno koristiti skraćeni nazivi, pa čak i pošta može, ali i ne mora dostaviti prema skraćenome nazivu, no u službenom dokumentu to nikako ne bi smjelo biti jer bi građani i pravne osobe na taj način mogli imati jako velikih problema kod izdavanja službenih dokumenata i upućivanja sudskih poziva, pa sve do identifikacije u Europskoj uniji. Javne institucije moraju korespondirati s fizičkim i pravnim osobama koje imaju točne adrese, a ne skraćenice. Sve detalje vezane uz nove nazive ulica možete pronaći na mrežnim stranicama Grada Varaždina u rubrici Promjene u adresnom sustavu.

Nove osobne iskaznice za građane su besplatne

Dobra vijest za sve fizičke osobe, građane i njihove ukućane koji su dobili rješenje o promjeni naziva ulice iz katastra, je da mogu promijeniti osobnu iskaznicu na trošak Grada.

U dogovoru Grada i Policijske uprave varaždinske pripremljena je jedna jednostavnija procedura bez dužih čekanja, s obzirom na to da građani sami nisu krivi i nije to bilo iz njihove želje, nego im je ta promjena nametnuta iz zakonskih razloga. Stoga sve troškove jednostavnog izdavanja osobnih iskaznica, ne onih žurnih, plaća Grad, a građani samo trebaju uzeti staru iskaznicu, rješenje koje su dobili za taj kućni broj, otići u policijsku upravu, na ona metalna vrata, a ne na ona uobičajena koja su se koristila za administrativne poslove u policiji, i tu na jednostavan i brz način mogu podnijeti zahtjev za izdavanje iskaznice. Grad će, nakon što dobije od policije informaciju koliko je građana podnijelo zahtjev, uplatiti u proračun države potrebni iznos, i tako sve dok svi građani ne iskoriste to pravo, a dogovoreno je da će se na taj način realizirati promjena osobne iskaznice i sljedeće godine. Uz sve fizičke osobe koje na to imaju pravo jer žive u ulicama koje su promijenile nazive, dodano je i da će Grad platiti izdavanje osobnih iskaznica za djecu koja su rođena u tim obiteljima i nisu dosad imala osobnu iskaznicu.

Nažalost, Grad neće pokrivati troškove koje će imati pravne osobe kod izmjene podataka u registrima ili nekim drugim potvrdama za obrtnike ili gospodarstvenike, jer to nije ni dosad plaćao.

No, u Gradu ističu da ne razumiju zbog čega se u posljednje vrijeme dodatno rade administrativni problemi pravnim osobama zbog usklađivanja. Primjerice, pojedini obrtnici imaju različite certifikate i djeluju već dvadesetak godina, i ne njihovom voljom došlo je do promjene adrese, a sada, da bi u nekakvim aplikacijama promijenili adresu, moraju sve ponovno dokazivati, kao da fizička osoba mora dokazati da je rođena. Iz tog razloga u Gradu će poduzeti sve kroz inicijativu da im se izađe u susret, da se promjena adrese u obrtnim registrima mijenja uz minimalnu taksu. Nadaju se da će gradonačelnik Čehok uspjeti objasniti u dogovoru s ministarstvima da se u ovakvim slučajevima ne treba dostavljati sva dokumentacija, nego da postojeće licence i registracije traju do njihova isteka, uz izmjenu samo tih nekoliko riječi adrese u njihovu registru.

Život i društvo

Učenička zadruga „Sunce“ Gospodarske škole pobjednik 27. smotre učeničkih zadruga Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Između 26 osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije, čije učeničke zadruge su se 3. svibnja predstavile na XXVII. smotri učeničkih zadruga Varaždinske županije održanoj u Gospodarskoj školi Varaždin prvo mjesto odnijela je učenička zadruga škole domaćina „Sunce“.

Drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi „Jabuka“ OŠ Martijanec, dok su treće mjesto osvojili članovi Učeničkoj zadruzi „Jurek“ iz Osnovne škole Sveti Đurđ.

Ujedno održan je i 9. sajam vježbeničkih tvrtki na kojom je sudjelovalo 28 vježbeničkih tvrtki, a s obzirom na goste iz Bosne i Hercegovine, sajam je ove godine poprimio i međunarodni karakter. U kategoriji „Predstavljanje i vizualni identitet tvrtke“ prvo mjesto pripalo je vježbeničkoj tvrtki Citronis d.o.o. iz Gospodarske škole Varaždin, dok je u kategoriji „Prodajni razgovor“ najbolja bila vježbenička tvrtka Campagnula Design d.o.o. iz Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda.

Otvorenju Smotre prisustvovali su zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije Daniela Perić i ravnateljica Gospodarske škole Varaždin mr. sc. Jasminka Kelemen.

Zamjenica Zagorec tom je prigodom naglasila kako je Varaždinska županija nadaleko poznata po svojoj posvećenosti obrazovanju te podupire rad svojih učenika.

– Tome u prilog ide i ova smotra, ali i sajam vježbeničkih tvrtki. Učeničke zadruge su iznimno važne, one su promotori svoje lokalne zajednice, čuvari identiteta i tradicije. Učenici kroz rad u učeničkim zadrugama razvijaju poduzetnički duh, njihova ideja prerasta u finalni proizvod, radom u zadrugama uče odgovornosti, razvijaju svoju kreativnost i marljivost te ima na tome od srca zahvaljujem – ustvrdila je zamjenica župana čestitavši Gospodarskoj školi ujedno i njen dan.

Čast što su domaćini 27. županijske smotre učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola i 9. sajma vježbeničkih tvrtki, koja ove godine ima i međunarodni karakter izrazila je i ravnateljica Gospodarske škole mr. sc. Jasminka Kelemen.

– Imamo više izlagača nego lani, ali to nas jako veseli jer je to pokazatelj da se poduzetnički duh rađa, njeguje i raste. Ovakve manifestacije su izrazito važne jer učenici već od malih nogu vježbaju, uče, stječe navike kako započeti posao, a kroz to doznaju koliko je rada i truda potrebno da bi se nešto postiglo. Izuzetno je važno nastaviti i u srednjoj školi s ozbiljnijim znanjima iz poduzetništva kako bi se jednog dana mogli baviti poduzetništvom – istaknula je ravnateljica Kelemen.

Među brojnim izlagačima smotri sudjelovala je je i Učenička zadruga “Jurek” OŠ Sveti Đurđ, koja ove godine slavi 30. godina neprekidnog rada. Mentorica zadruge Elena Kovačić, ujedno je i voditeljica sekcije Kreativne krpice.

– Sekciju sam pokrenula prije nekoliko godina jer sam pronašla učenike koji vole šivati. I ove smo godine u krpicama i kreativni, ali smo se posvetili recikliranju i održivom razvoju. Naš štand je sav od recikliranih proizvoda – otkrila je Kovačić istaknuvši kako je interes u njihovoj školi za uključivanje u rad učeničkih zadruga iznimno velik, pa je tako od 257 učenika te škole, čak 180 zadrugara.

Nastavite čitati

Život i društvo

Već 19. godinu varaždinska Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na varaždinskome placu je u subotu, 4. svibnja, upriličena svečana podjela certifikata “Proizvodi hrvatskog seljaka” u sklopu projekta Udruge hrvatskih tržnica pod nazivom Certificirana seljačka tržnica.

Projekt je proveden u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica i Varaždinskom županijom.

Gradska tržnica Varaždin na samom je vrhu u Hrvatskoj prema broju certificiranih proizvođača. Ove je godine certificirano 56 domaćih proizvođača. Njih dvadesetak certifikate je primilo iz ruku zamjenika gradonačelnika Miroslava Markovića, predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, tajnika Udruge hrvatskih tržnica Miljenka Ernoića, te direktorice Gradske tržnice Željke Vincek Strugar.

Certificirani su: Antolić Vjekoslava, Bek Denis, Bekrić Emsad, Bocko Vladimir, Bogadi Ivan,
Borovec Krešimir, Božić Zdravko, Brezovec Mileva, Brgles Ivanka, Cafuk Marija,
Cafuk Vid, Hižak Vesna, Hleb Drago, Ma-roko, Horvat Ivan, Horvat Marko, Horvat Štefa, Hudika Božidar, Ivanček Višnja, Kereša Marin, Koren Božidar, Košić Draženka, Košić Mario, Košić Vjekoslav, Kotiščak Danijel, Kranjčec Vera,kranjec Nevenka, Leskovar Marko, Lončar Zrinka, Ljubek Eduard,makaj Domagoj, Malić Branko, Mašić Ljiljana, Medved Ivica, Međimurec Draženka, Meljnjak Dario, Namjesnik Mladen, Novak Josip, Pavlović Sanja, Plantić Đurđica, Pocedulić Marija, Posavec Marjana, Premec Anka, Rog Božidar, Šegović Nada, Šimak Branko, Šipek Darko, Šipek Marija, Škreb Stjepan, Tkalec Nikola, Tomašić Marija, Vručina Đurđica, Vuković Nikola, Zagorec Franjo, Zagorec Katica i Zagorec Mario.

Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković čestitao je poljoprivrednicima, kao i svima koji rade na ovom projektu te, uz ostalo, rekao: “Drago mi je da će gotovo 60 OPG-ova danas dobiti certifikat koji su kao pečat kvalitete domaćim proizvodima na Varaždinskom placu. Mladi ljudi koji se bave poljoprivredom sigurno znaju kako je teško zaraditi svaki cent na polju na kojem rade.”

Marković se osvrnuo i na cijene na tržnici te istaknuo: “Domaća se proizvodnja suočava s izazovima visokih troškova proizvodnje koji nerijetko rezultiraju višim cijenama proizvoda na tržnici u usporedbi s onima koji dolaze iz masovne proizvodnje, često uvoznog porijekla. S obzirom na povećanje cijena u svim sektorima, Grad Varaždin izravnim prodavačima domaćih poljoprivrednih proizvoda s područja grada, koji prodaju na Gradskoj tržnici, svake godine subvencionira mjesečne troškove zakupa prodajnog mjesta. Postoji i niz drugih mjera kroz koje Grad Varaždin potiče ruralni razvoj na području grada, poput subvencija na nove plastenike i staklenike te subvencija za nabavku nove opreme za preradu i pakiranje proizvoda tako da u konačnici OPG-ovi postaju sve konkurentniji cijenom u odnosu na slične proizvode upitnog porijekla i kvalitete.”
Ujedno je obećao kako će se na svojoj budućoj poziciji saborskog zastupnika dodatno zalagati za poboljšanje položaja hrvatskih poljoprivrednika.

Direktorica Gradske tržnice Željka Vincek Strugar istaknula je da Varaždinski plac već 19 godina provodi projekt udruge Hrvatskih tržnica te s ponosom nosi status certificirane seljačke tržnice.

– Cilj projekta je zaštita malih proizvođača te poticanje potrošača na kupnju domaćih proizvoda izravno od proizvođača. Svježi i domaći proizvodi srž su naše ponude, a broj certificiranih prodavača dokaz je predanosti naših OPG-ova kvaliteti i izvrsnosti. Ponosni smo što smo prepoznati kao jedna od vodećih tržnica u Hrvatskoj po broju certificiranih prodavača što potvrđuje našu posvećenost održavanju visokih standarda. Kupujući na varaždinskoj tržnici, građani ne samo da uživaju u vrhunskoj kvaliteti već aktivno doprinose razvoju malih obiteljskih gospodarstava i jačanju lokalne poljoprivrede – jasna je bila Vincek Strugar.

Događaju je prisustvovao i tajnik Udruge hrvatskih tržnica Miljenko Ernoić koji je čestitao svim poljoprivrednicima, kao i djelatnicima koji rade na provođenju projekta od samog početka 2006. godine te istaknuo kako je varaždinska Gradska tržnica među vodećima u Hrvatskoj po broju certificiranih proizvođača i kontinuitetu provođenja ovog projekta.

Iz varaždinske Gradske tržnice najavljuju idući veliki događaj, Varaždinski sejem, na kojem će se predstaviti četrdesetak OPG-ova s domaćim proizvodima. Proslava je najavljena za subotu, 18. svibnja, uz tamburaški sastav Sedef i KUD Željezničar te zanimljive i atraktivne sadržaje za djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje