Povežite se s nama

Međimurje

I. OŠ Čakovec u međunarodnom projektu razvija sveobuhvatni kurikulum

Objavljeno:

- dana

Iz I. OŠ Čakovec stiže informacija o početku novog međunarodnog strateškog partnerstva kojim koordinira ova ustanova. Projekt je jedinstven, s obzirom na to da zajedničkim radom partneri razvijaju sveobuhvatni kurikulum, metodičke priručnike i online tečaj za učenike o primjeni umjetne inteligencije u osnovnoškolskom obrazovanju.

„ARTIE: Umjetna inteligencija u obrazovanju – izazovi i prilike novog doba: razvoj novog kurikuluma, priručnika za učitelje i online tečaja za učenike“ je dvogodišnje strateško partnerstvo sufinancirano sredstvima Europske komisije iz programa Erasmus+, a sastavljeno je od tri škole i dvije organizacije usko povezane uz obrazovanje i stručno osposobljavanje: I. osnovna škola Čakovec (Hrvatska), I Spoleczna Szkola Podstawowa im. Unii Europejskiej w Zamosciu (Poljska), Agrupamento de Escolas do Barreiro (Portugal), Hrvatski savez robotičara (Hrvatska ) i Nefinia (Nizozemska). Nositelj je I. osnovna škola Čakovec, a međunarodnim strateški partnerstvom upravljaju i vode ga Ivana Ružić, koordinator i Siniša Stričak, ravnatelj.

U srijedu, 9. prosinca, održan je prvi radni online sastanak na kojem su partneri svečano obilježili početak rada međusobnim predstavljanjem i dogovorom oko načina, dinamike rada, stvaranja intelektualnih rezultata, testiranja, evaluacije, izvještavanja i diseminacije.

O važnosti teme i očekivanih postignuća ovog partnerstva dovoljno govori činjenica da je ARTIE već u studenom 2020. i prije formalnog početka bio predstavljen na međunarodnoj konferenciji Carnet User Conference 2020., a Agencija za mobilnost i programe EU u Zagrebu ocijenila ga najboljim ovogodišnjim projektnim prijedlogom u Hrvatskoj u kategoriji prijedloga Erasmus+ KA201.

U današnjem svepovezanom svijetu umjetna inteligencija je jedna od vitalnih kompetencija, posebice za djecu i mlade. Korisnici tehnologije moraju razumjeti što se krije iza zaslona njihovog pametnog telefona, načine na koje svakodnevno koristimo umjetnu inteligenciju, načine na koje se ona može zloupotrijebiti i kako se zaštititi, načine kako funkcioniraju društveni mediji itd.

Digitalizacija mijenja načine na koje učimo, poučavamo, načine na koji ljudi rade i vještine neophodne za današnje i buduće poslove. Tržište rada ima veliki nedostatak stručnjaka u području umjetne inteligencije.

Nedavno izvješće IBM-a, i Foruma za visoko obrazovanje pokazuje da se u 2020. godini broj slobodnih radnih mjesta koje traže specifične vještine za rad s podacima i analitičke vještine povećao s 364.000 na 2.720.000. Partnerske organizacije primijetile su da obrazovni sustav još uvijek nije razvio sveobuhvatan obrazovni resurs za potrebe tržišta rada u ovom specifičnom području.

Partnerstvo ARTIE iznosi niz relevantnih ciljeva politike Europske komisije koje su važnije više nego ikad. To uključuje:

-podrška za visokokvalitetno obrazovanje

-razvijanje digitalnih vještina Europljana

-poticanje inovacija i digitalnih kompetencija u svim obrazovnim institucijama

-otvaranje obrazovnih sustava i povezivanje s tržištem rada

Metodološki pristup međunarodnog strateškog partnerstva ARTIE temelji se na multidisciplinarnom pristupu, učenju temeljenom na problemima i učenju temeljom na igrama, suradničkom rješavanju problema kao učinkovitom alatu za razvoj kreativnog razmišljanja i metodologiji usmjerenoj na učenika.

Ciljevi međunarodnog strateškog partnerstva ARTIE:
– koristiti najnovije tehnološke inovacije i alate za rješavanje svakodnevnih problema koristeći se vještinama računalnog razmišljanja i programiranja

– naglasiti suradničko rješavanje problema kao učinkovit alat za kreativno razmišljanje i metodologiju usmjerenu na učenika

– omogućavanje aktivnog učenja što doprinosi boljem razumijevanju i primjeni znanja i vještina

– naučiti kako kreativno rješavati probleme koristeći novostečeno iskustvo

– promovirati STEM i poslovne ideje povezane s robotskom i umjetnom inteligencijom uskom suradnjom s lokalnim institucijama i obrazovnim centrima.

Očekivani rezultati rada međunarodnog strateškog partnerstva ARTIE:

jesu razvoj sveobuhvatnog kurikuluma koji će učenicima u osnovnom obrazovanju omogućiti rano stjecanje znanja i vještina za razvijanje budućih kompetencija, razvoj metodoloških priručnika, nastavnih planova, primjera dobre prakse koji će potaknuti učitelje na podučavanje najnovije brzo mijenjajuće tehnologije, stvaranje međunarodne mreže učitelja koji kontinuirano surađuju, razmjenjuju iskustava i primjere dobre prakse na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini s učiteljima iz različitih škola, lokalnih vlasti i kreatora politike, djeci i mladima pružanje inovativnih obrazovnih sadržaja iz područja robotike i umjetne inteligencije, produbljivanje znanja i vještine, povećanje zanimanje za poslove budućnosti.

 

Međimurje

Tradicionalna „Serjojnska berba grožđa” na rasporedu je u nedjelju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Berba grožđa, bogata povorka s uprizorenjem „Serjojnske berbe grožđa” nekada je bila gotovo najveća manifestacijska senzacija Murskoga Središća.

Organizatori s velikim zadovoljstvom najavljujuju tradicionalnu „Serjojnsku berbu grožđa” koja će se održati u nedjelju, 22. rujna, u Murskom Središću. Ovaj povijesni događaj, koji ponovno oživljava bogatu kulturnu baštinu ovog kraja, započet će točno u 14:30 sati. Start je točno u 14:30 sati na parkingu ispred groblja.

Povorka od groblja Ulicom A. Mihanovića kreće prema Martinskoj ulici, lijevo po Martinskoj, skreće desno u Matije Gupca i napreduje prema centru . odnosno do prostora ispred zgrade Gradske uprave. Glavni i finalni pokaz/mimohod je pred stubištem ispred zgrade gradske uprave.

Bira se i nagrađuje najzanimljivije predstavljanje.

Po okončanju mimohoda zajedničko slavlje-zabava uz glazbeni sastav u Sokolskom domu, s osiguranom eno-gastronomskom ponudom za sve sudionike povorke.

Nastavite čitati

Međimurje

Lidija Miše-Jalšovec predložena za novu direktoricu ČAKOM-a

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Obzirom na istek mandata Uprave Direktora GKP ČAKOM d.o.o. Ivana Perhoča, bacc.ing.el. Nadzorni odbor GKP ČAKOM d.o.o. je objavio natječaj za izbor nove Uprave Direktora GKP ČAKOM d.o.o.

– Kako po provedenom prvo objavljenom natječaju nije odabran ni jedan kandidat, natječaj je ponovljen. Po ponovljenom natječaju pristiglo je jedanaest prijava, od kojih su pet prijava bile pravovaljane. Sa svim kandidatima koji su poslali pravovaljane prijave, članovi Nadzornog odbora su obavili razgovor. Nakon obavljenih razgovora i proučene pristigle dokumentacije pravovaljanih prijava kandidata, Nadzorni odbor GKP ČAKOM d.o.o. je jednoglasno donio odluku te predlaže Skupštini Društva GKP ČAKOM d.o.o. da za novu Upravu Direktora imenuje gđu. Lidiju Miše-Jalšovec, dipl.oec. iz Čakovca – stoji u priopćenju ČAKOM-a.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje