Povežite se s nama

U fokusu

Po rješavanju zahtjeva najuspješniji – Međimurci!

Objavljeno:

- dana

LEGALIZACIJA

Radi lakšeg praćenja tijeka legalizacije, Ministarstvo graditeljstva i prostronog uređenja izradilo je web aplikaciju, koja je predstavljena na konferenciji za novinare u Zagrebu. Putem te aplikacije će se od 1. prosinca moći pratiti rješavanje zahtjeva u realnom vremenu.

U web aplikaciju upisuju se podaci o podnositelju zahtjeva, zgradi koja se ozakonjuje, naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru te podaci o izrađivačima dokumentacije koja se prilaže uz zahtjev.

Podatke iz baze koristit će i inspekcija, te Porezna uprava

Rješenja o izvedenom stanju prenijet će se u Informacijski sustav prostornog uređenja i na taj način trajno koristiti. Najveći dio podataka iz baze koristiti će županijskim i gradskim tijelima nadležnim za izdavanje akata za gradnju. Dio unesenih podataka bit će koristan građevinskoj inspekciji, a dio podataka koristit će i Porezna uprava Ministarstva financija, izvjestili su iz Ministarstva.

Cilj je do kraja godine dostići 20% riješenosti zahtjeva, poručila je ministrica Mrak Taritaš.

– Ministarstvo će sa svojom Agencijom za ozakonjenje bespravne gradnje temeljem podataka iz web aplikacije pratiti rad upravnih odjela i preuzimati predmete na rješavanje iz onih upravnih odjela koji ne budu u stanju rješavati predmete u odgovarajućoj dinamici sami. Cilj je do kraja godine dostići 20% riješenosti zahtjeva. One županije i gradovi koje već danas imaju riješeno 12,13, 14 % moći će bez većih problema postići taj postotak, a oni koji su tek na 2 % imaju veliki izazov pred sobom. Ministarstvo želi ujednačiti stanje riješenosti predmeta na cijelom teritoriju države da se ne bi dogodilo da neki građani moraj čekati na svoje rješenje 15 godina – poručila je ministrica Anka Mrak Taritaš.

Za rad Agencije neće se trebati osigurati dodatna sredstva iz proračuna jer je zakonom propisano da se 20 % iznosa naknade izdvaja za rad upravnog odjela koji je predmet riješio. Ta sredstva, ako županijski odnosno gradski upravni odjel ne riješe predmet i preuzme ga država, idu državi. Na upit novinara hoće li biti sankcija za one županijske i gradske upravne odjele i djelatnike koji ne budu rješavali predmete na vrijeme ministrica je odgovorila da djelatnici županijskih i gradskih upravnih odjela za svoj rad odgovaraju županima i gradonačelnicima.

Koja je županija najuspješnija?

Varaždinska županija zaprimila je 28.848  zahtjeva za legalizaciji, a do danas je riješeno njih 1.402, odnosno tek 4,86 %, pokazuju podaci koje su poslali iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. Na području Varaždinske županije zahtjeve za legalizaciju rješava 16 ljudi, a planira se zaposliti još 31 djelatnik. Od 5.415 zahtjeva za legalizaciju koje je zaprimio Grad Varaždin, dosad je riješeno 320, odnosno 5,91 %. Od četiri županije sjeverozapadne Hrvatske najbolji po broju riješenih zahtjeva su Međimurci. Oni su od 16.080 zahtjeva, dosad uspjeli riješiti 1.028, odnosno 6,39 %, odnosno Grad Čakovec, koji je od 3.683 zaprimljenih zahjeva dosad riješio 532, odnosno 14,44 %! Dobro stoji i Grad Krapina, gdje je 1.808 zaprimljenih zahtjeva riješeno 218, odnosno 12,06 %. 

Izvor:
Foto: Siniša Sović

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje