Povežite se s nama

Život i društvo

Jelena Šamarija: „Osobe s invaliditetom važno je uključiti u društvo kao punopravne članove“

Objavljeno:

- dana

– Osobe s invaliditetom osjetljiva su skupina građana i važno je da se s njima radi na pravilan način te da ih se uključi u društvo kao punopravne članove – izjavila je Jelena Šamarija, ravnateljica nedavno osnovanog Centra za pružanje usluga u zajednici Varaždin.

Riječ je o javnoj ustanovi socijalne skrbi kojoj je osnivač Grad Varaždin, koji time nastoji proširiti usluge socijalne skrbi osobama s invaliditetom s područja grada i prigradskih naselja. Djeluje od kolovoza prošle godine na adresi Graberje 33, u bivšoj zgradi Centra za odgoj i obrazovanje „Tomislav Špoljar“.

– Centar za pružanje usluga u zajednici Varaždin osnovan je za pružanje usluge poludnevnog boravka odraslim osobama s tjelesnim oštećenjem, za 12 korisnika od 21. godine života. Započeli smo s radom 24. kolovoza 2020. godine, kada su došli prvi korisnici poludnevnog boravka za odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem, koji naše usluge mogu koristiti od 8 do 16 sati, svakodnevno radnim danima od ponedjeljka do petka, uz boravak od četiri do šest sati dnevno. Ovaj Centar pomaže u tome da se osobe ne smještaju u domove, dakle nastoji se izbjeći njihova preuranjena institucionalizacija i svakako podići kvaliteta života – objašnjava ravnateljica Jelena Šamarija.

Korisnicima je osiguran jedan obrok te prijevoz do Centra i natrag specijaliziranim kombi vozilom. Organizirano im je i slobodno vrijeme, uz brojne aktivnosti socijalne i edukacijske rehabilitacije prema njihovu interesu i sposobnostima te njega i briga o njihovu zdravlju.

Aktivnosti su osmišljene s ciljem da osobe s invaliditetom razviju društveni život i budu što samostalnije. Uz timsku podršku dviju djelatnica, rehabilitatorice i njegovateljice, maksimalno ih se potiče na neovisno življenje, što posljedično znači podizanje ne samo njihove kvalitete života nego i članova njihovih obitelji.

Nova usluga

U travnju Centar za pružanje usluga u zajednici Varaždin pokreće novu socijalnu uslugu koja će se pružati u poslijepodnevnim satima te je besplatna. Riječ je o stručnom timu za podršku djeci s teškoćama u razvoju pri integraciji.

– Prikupili smo podatke iz sedam gradskih osnovnih škola, zanimalo nas je kolika je uopće potreba da se dodatno radi s djecom, s obzirom na to da sve škole nemaju potpunu stručnu službu. A one koje imaju, nažalost nemaju dovoljan broj stručnih suradnika na ukupan broj djece u školama, tako da ovdje uskače Centar. Dosad se javilo 40-ak djece i nadamo se da će se još neki odvažiti jer vidimo u praksi da potreba za našim uslugama itekako postoji. Pojavom koronavirusa pojavile su se i post-COVID situacije koje su teško pale i roditeljima i djeci, posebice osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju – navodi ravnateljica Šamarija.

Stoga ovim putem poziva roditelje djece s teškoćama u razvoju da im se jave te podnesu zamolbu za uslugu. S djecom će raditi stručni tim koji čine psihologinja, logopedinja i edukacijska rehabilitatorica, koje će prema rasporedu biti na raspolaganju određene dane od 16 do 20 sati (psihologinja će biti na raspolaganju jedan dan od 16 do 20 sati, drugi dan u tom terminu logopedinja i treći dan u tom terminu edukacijska rehabilitatorica).

– Naši stručnjaci u Centru provodit će psihološku podršku, logopedsku terapiju i edukacijsko-rehabilitacijsku podršku; od stručne procjene svake od struka, otkrivanja teškoća, procjene potrebe za podrškom, provođenja podrške, programa i postupaka koji potiču razvoj pojedinih područja, ublažavanja postojećih i sprečavanja dodatnih poteškoća do savjetovanja te, po potrebi, rada s roditeljima, kako bi se naši osnovnoškolci i osobe s invaliditetom lakše integrirali u sve segmente lokalne zajednice. Osim toga, koronakriza je donijela određene poteškoće učenicima naših osnovnih škola te ćemo pružati podršku učenicima u očuvanju mentalnog zdravlja – objašnjava ravnateljica Centra.

Pravo podnošenja prijave za uslugu stručnog tima za podršku imaju učenici osnovnih škola s prebivalištem na području Grada Varaždina.

– Pozivamo roditelje učenika gradskih škola da nam se obrate ako su prepoznali naše usluge kao nešto što im je potrebno za njihovo dijete. Svakako ispunite zamolbu za uslugu, a sve dodatne informacije o prijavi mogu se dobiti i putem telefona 042/420-825 te na službenoj stranici www.cuz-vz.hr, ili osobnim dolaskom u prizemlje Centra. Prijaviti se može i online, na našoj web-stranici možete pronaći obrazac zamolbe za prijavu s osnovnim podacima – objašnjava ravnateljica Šamarija.

Zaključuje da je cilj Centra za pružanje usluga u zajednici Varaždin promicati jednakost, ali i stvoriti djelotvornu organizaciju koja će osnažiti korisnike i njihove roditelje, kao i cijelu zajednicu.

GRAD VARAŽDIN OSIGURAO SREDSTVA

Usluge stručnog tima za podršku pri integraciji djece s teškoćama u razvoju, kao i  poludnevnog boravka, besplatne su za korisnike Centra za pružanje usluga u zajednici Varaždin. Grad Varaždin je osigurao sredstva za rad u svom proračunu.

– Svakim danom sve se više dokazuje da je psihosocijalna pomoć ključna za zajednicu, kao i uređen sustav socijalne skrbi. Upravo zato Grad Varaždin osnovao je svoju ustanovu, Centar za pružanje usluga u zajednici, jer smo uvidjeli niz problema na terenu. Unutar ustanove krenuli smo s programom poludnevnog boravka, a sada širimo usluge, no ono što je najveći problem je prostor. Planirali smo napraviti inkluzivni centar u dijelu bivše vojarne u Optujskoj ulici, no taj prostor je dan Varaždinskoj županiji za razvoj Konjičkog centra, što je malo zaustavilo planove koje smo imali. No, zato smo znatno povećali izdvajanja za socijalne usluge, pa uz rad ustanove čiji smo jedini osnivači, financiramo i programe udruga iz socijalne skrbi, prenoćište za beskućnike, programe Gradskog društva Crvenoga križa, programe umirovljenika, Dom za žrtve obiteljskog nasilja, ali i socijalne programe unutar Centra za odgoj i obrazovanje „Tomislav Špoljar“, gdje smo pokušali uspostaviti sustav rane intervencije, za što smo izmjenama Statuta napravili pretpostavke, no CTŠ ne uspijeva naći ljude koji bi provodili program. Također financiramo i poludnevni boravak za osobe s intelektualnim poteškoćama unutar CTŠ-a, a ovim programom integracije za djecu osnovnih škola unutar naše ustanove želimo poslati jasnu poruku da nam je snažan sustav socijalne skrbi jedan od prioriteta – izjavila je zamjenica gradonačelnika Sandra Malenica.

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Trnovcu održane dječje seoske igre „Kak su se naši dedek i babica igrali“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već petu godinu, KUD „Mak” Trnovec, uz podršku Općine Trnovec Bartolovečki, provodi i realizira projekt dječjih seoskih igara pod nazivom „Kak su se naši dedek i babica igrali” u kojem sudjeluju zainteresirana djeca s područja općine i Varaždinske županije te dječje skupine gostujućih prijateljskih KUD-ova iz Hrvatske i inozemstva.

Ove godine sudjelovalo je osam ekipa i to tri ekipe KUD-a „Mak“ Trnovec, po dvije ekipe KUD-a Martijanec i dječjeg vrtića ZEKO te ekipa CTK Varaždin. Prvo mjesto osvojio je KUD „Mak” Trnovec 3, drugi je bio KUD „Mak” Trnovec 2, a treće mjesto osvojila je ekipa Martijanec 2.
Svi članovi ekipa primili su medalje, a najuspješniji i pehare za prvo, drugo i treće mjesto.

Manifestacija je edukativno-prezentacijskog karaktera jer sve sudionike uči načinu igranja nekih novih-starih igara i kvalitetnom provođenju vremena u prirodi.

– Dječje seoske igre natjecateljskog su karaktera, a tijekom njihova održavanja potiče se fair play, suradnja, zajedništvo unutar tima, poštovanje prema članovima suparničkih timova i pridržavanje postavljenih pravila kao esencijalnih elemenata sporta i cjelokupnog djelovanja. Svi timovi igraju sve igre i skupljaju bodove prema vremenu potrebnom da završe igru. Bodovi skupljeni po igrama se zbrajaju i pobjednik postaje tim koji je osvojio najviše bodova. Prilikom proglašenja pobjednika, svi članovi tima dobivaju medalje i priznanje za sudjelovanje, dok timovi koji su osvojili prva tri mjesta osim medalja i priznanja dobivaju slatke pakete – objasnio je predsjednik KUD-a „Mak“ Trnovec, Miro Koren.

Tijekom provođenja manifestacije djeca, mladi, roditelji i svi žitelji Općine Trnovec Bartolovečki upoznati su s mogućnostima kvalitetnog provođenja slobodnog vremena te motivirani da izađu u prirodu kako bi osvijestili da je puno ljepše i zanimljivije razgovarati s prijateljima uživo. Zbog toga je poželjno da dođu i odrasli kako bi dobili neko novo iskustvo kojim će moći dodatno poticati svoju djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje