Povežite se s nama

Novosti

Ogorčeni otac: Moju kćer je na cesti ugrizla zmija

Objavljeno:

- dana

ZMIJA NA SREĆU NIJE BILA OTROVNA

Šikare pune korova u kojima ne samo da raste ambrozija, nego su stanište osa, pčela, bumbara, mrava, pauka i raznih glodavaca, a vjerojatno i zmija. To je slika varaždinskog prigradskog naselja Kučan Marof. Upozorava na to čitatelj (podaci poznati redakciji), otac desetogodišnje djevojčice.

– Moja kćer je prošli ponedjeljak vesela otišla biciklom do kilometar udaljene trgovine, a kući se vratila plačući. Dok je stala kod autobusnog ugibališta kako bi prešla preko ceste, ugrizla ju je zmija. Ogorčen sam što se to dogodilo, ogorčen sam što su privatni vlasnici, ali i Grad Varaždin dopustili bujanje šikara, koje su očito pune štakora, ali i zmija te tko zna čega još. Na vlastitoj koži sam se uvjerio da su zapuštena zemljišta velika prijetnja za zdravlje djece, ali i svih drugih stanovnika – ogorčen je čitatelj.

Djevojčici je nakon ujeda otekla noga

Budući da je djevojčici otekla noga, prošlog ponedjeljka su potražili liječničku pomoć. Desetogodišnjakinja je bila na pregledu, a potom i na kontroli na Odjelu za infektivne bolesti Opće bolnice Varaždin.I dok je otac siguran da je riječ o ugrizu zmije neotrovnice, liječnici pouzdanu dijagnozu nisu postavili.
– Djevojčica je na koži natkoljenice imala dvije ugrizne ranice s blažim otokom okolnog tkiva, što ne isključuje da se radi o ugrizu zmije neotrovnice. Idućeg dana je lokalni nalaz na koži bio bolji, a djevojčica je bila, kao i dan prije klinički dobro – rekla je dr. Snježana Hunjadi Čelar, voditeljica Odjela za infektivne bolesti, a na temelju opisa dežurne liječnice koja je primila djevojčicu.

Pojašnjava da ugriz zmije neotrovnice može izazvati bol na mjestu ujeda, blaži otok u tom predjelu, a bez teških općih simptoma, koji su prisutni kod ujeda zmija otrovnica. Također se može javiti upalna ili alergijska reakcija na mjestu ujeda. I dok sa sigurnošću ne može reći o čemu se radilo u slučaju 10-godišnje djevojčice, upozorava da su šikare potencijalno opasna mjesta.

“Šikare su pogodno mjesto za razmnožavanje različitih glodavaca, koji izazivaju različite, a ponekad i vrlo teške bolest”,  dr. Hunjadi Čelar.

– Šikare su pogodno mjesto za razmnožavanje različitih glodavaca, koji izazivaju različite, a ponekad i vrlo teške bolesti. Ove godine smo imali više slučajeva mišje groznice i leptospiroze, bolesti koje prenose glodavci svojim ekstretima. Liječeni su pacijenti iz prigradskih varaždinskih naselja, koji su se inficirali tijekom obavljanja radova u takvim miljeima – ističe dr. Hunjadi Čelar.
No u šikarama se razmnožavaju i ose, pčele te stršljenovi. Ti insekti su posebno opasni za osobe alergične na ubode insekata te mogu imati i smrtni ishod.

Skratiti proceduru!

Iz toga je jasno da bi vlasnike koji ne održavaju svoje parcele trebalo stalno kontrolirati i – kažnjavati. Iako se po izgledu Kučan Marofa čini da Grad Varaždin ne poduzima ništa, podaci to opovrgavaju: zbog neodržavanja zemljišta u postupku nadzora su čak 22 vlasnika!

– Izdano je 14 rješenja te je izrečeno 5 novčanih kazni – izvijestio je varaždinski komunalni pročelnik Mario Sambolec.
Očito je potrebna još veća kontrola, ali i više kazne. Naš čitatelj upozorava da procedura predugo traje.
– U Gradu je samo jedan poljoprivredni redar i on ne stigne promptno rješavati sve prijave. Onda se još mora pridržavati propisane procedure. Prođe cijelo ljeto i dođe jesen dok postupak završi. Zato apeliram na sve vlasnike zemljišta da ne dopuste da obrastu korovom, da budu odgovorni prema djeci, ali i svima koji žive u blizini, a na Grad apeliram da barem redovno kose površine uz javne prometnice – poručio je otac.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje