Povežite se s nama

U fokusu

Varaždin i Čakovec uskoro poput Splita: dežurat će doktori u samo jednoj bolnici

Objavljeno:

- dana

MINISTAR ZDRAVLJA SINIŠA VARGA U VARAŽDINU

Varaždinska Kirurgija će biti dograđena i adaptirana po modelu javno-privatnog partnerstva, a Opća bolnica Varaždin će se funkcionalno spojiti sa Županijskom bolnicom Čakovec.

Da će nastaviti s projektima bivšeg ministra zdravlja u Varaždinu je danas potvrdio novi ministar Siniša Varga, koji je u varaždinsku Opću bolnicu stigao na poziv Varaždinske županije.

– Nastavljamo s projektom dogradnje i adaptacije Kirurgije, dapače, vidjet ćemo što još možemo dograditi. Naime, sve bolnice koje su paviljonskog tipa poput varaždinske bolnice imaju velike probleme s energetskom učinkovitošću i s održavanjem takvih objekata, što je puno skuplje od gradnje novih. Zbog ćemo nastojati da bolnice budu u što većoj mjeri monolitne, da pacijenti ne hodaju od zgrade do zgrade, nego iz jedne u drugu idu takozvanim “toplim” hodnicima – istaknuo je Varga.

Spajanjem bolnica do najmodernije opreme

Potvrdio je da će masteplan bolnica uputiti u saborsku proceduru, kao i to da će doći do funkcionalnog povezivanja varaždinske i čakovečke bolnice.

– Neće biti funkcionalno spojene samo bolnice u ove dvije županije, nego u svim županijama u Hrvatskoj, gdje god se može. Na području s manjim brojem stanovnika na taj ćemo način maksimimalizirati osoblje, ali i opremu koja je vrlo skupa. Sada se sredstva za nabavu, primjerice, radiološke opreme “razdvodnjavaju”, pa imamo zastarjelu tehnologiju. Povezivanje bolnica će omogućiti da imamo najsuvremeniju opremu koju ćemo onda moći i češće obnavljati – naveo je ministar zdravlja.

Ništa preko noći: povezivanje tijekom tri godine

Potvrdio je da će u sklopu povezivanja bolnica biti ukinuta dežurstva na pojedinim odjelima, ali je napomenuo da se ništa neće dogoditi preko noći.

– Mjere predviđene masterplanom bolnica, koji bi se trebao početi primjenjivati do kraja ove godine, uvodit će se tijekom trogodišnjeg procesa. Dakle, ništa se događati preko noći tako da će pacijenti pravovremeno doznati gdje je tko dežuran i na koji način. Imamo primjer kako to funkcionira u Splitu: zna se da je jedan dan dežurna ekipa u jednoj bolnici, a drugi dan u drugoj. Prema tome, nema smisla u jednom gradu držati dvije ekipe dežurne stalno na dvije različite lokacije. To su načini da se makismalizira i racionalizira oskudni novac koji imamo na raspolaganju – napomenuo je ministar.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje