Povežite se s nama

Život i društvo

Predsjednica Gradskog vijeća V. Toplica primat će mjesečnu naknadu od 900 kuna neto

Objavljeno:

- dana

Gradsko vijeće Varaždinskih Toplica na svojoj je sjednici u srijedu, 14. srpnja, donijelo odluku o visini naknade predsjedniku, potpredsjednicima i članovima Gradskog vijeća te je imenovalo još četiri radna tijela za određena područja djelovanja.

Tako će Komisiju za statut, poslovnik i normativnu djelatnost Gradskog vijeća činiti predsjednica Manuela Pantaler Županić te članovi Stjepan Denžić, Kristijan Remenar, Verica Pantaler i Dragutin Šarec, a Komisiju za financije i proračun predsjednik Marko Plišo te članovi Ivan Baksa i Josip Hajduk.

Imenovano je i Socijalno vijeće Grada Varaždinskih Toplica koje ocjenjuje opravdanost dodjeljivanja raznih oblika socijalne pomoći predviđenih važećom Odlukom o socijalnoj skrbi na području Grada Varaždinskih Toplica.

U Socijalnom vijeću su Draženko Pokos, Marija Jurše, predstavnik OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice, predstavnik OŠ Svibovec, voditeljica Caritasa RKT župe sv. Martina Varaždinske Toplice Ankica Ivanušec, patronažna sestra Danica Katalenić, predstavnik Centra za socijalnu skrb Novi Marof, predstavnik Dječjeg vrtića „Tratinčica“ Varaždinske Toplice te predsjednik mjesnog odbora iz kojeg dolazi podnositelj zahtjeva.

Povjerenstvo za procjenu štete od prirodnih nepogoda čine predsjednik Josip Hajduk te članovi Zdravko Ivanek, Bruno Hajduk, Mihael Dubovečak i Kristijan Remenar.

Vijeće je potvrdilo i Odluku o visini naknade predsjedniku, potpredsjednicima i članovima Gradskog vijeća te njihovih stalnih i povremenih radnih tijela. Tako predsjednik Gradskog vijeća ostvaruje pravo na mjesečnu naknadu u iznosu od 900 kuna neto.

Potpredsjednici i ostali članovi Gradskog vijeća ostvaruju pravo na naknadu u neto iznosu od 600 kuna mjesečno, a naknada za članove stalnih ili povremenih radnih tijela Gradskog vijeća iznosi 100 kuna neto po sudjelovanju na sjednici.

Također je donijeta i Odluka o plaći gradonačelnice čija je osnovica određena Odlukom Vlade Republike Hrvatske za obračun plaće državnih dužnosnika. Riječ je o odluci Vlade RH-a koja se nije mijenjala od 2014. godine. Ovakva odluka dobila je potporu svih vijećnika uključujući i opozicijskih.

Vijećnici su ujedno dalo zeleno svjetlo za dogradnju i prenamjenu gospodarskog objekta kraj Dječjeg vrtića „Tratinčica“ u jaslice. Ovom odukom već 16. srpnja moći će se taj projekt prijaviti na natječaj preko kojeg bi se mogla osigurati sredstava za izgradnju toliko potrebnih jaslica u Varaždinskim Toplicama.

Naime, na mrežnim stranicama Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Europa ulaže u ruralna područja, objavljen je natječaj za provedbu tipa operacije 7.4.1. „Ulaganje u pokretanje, poboljšanje i proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu”. Cilj projekta je poboljšanje kvalitete života na području grada Varaždinskih Toplica kroz doprinos njegovoj ekonomskoj održivosti te proširenju temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, čime će se doprinijeti smanjenju depopulacije i povećanju kvalitete životnih uvjeta na području ruralne Hrvatske. Ukupna vrijednost projekta je 5 milijuna i 994 tisuće kuna.

Prihvaćanjem odluke Gradsko vijeće potvrdilo je novi način rada, a to je brzina i ekspeditivnost koja se stavlja ispred stranačkih prepucavanja i pokušavanja stjecanja jeftinih političkih bodova, praksu koja je u jednu ruku obilježila rad dio sjednica u prošlom sazivu Gradskog vijeća.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje