Povežite se s nama

Kultura

FOTO Dani Miholja u Sračincu počeli poezijom Terezije Flegar

Objavljeno:

- dana

U parku Velika graba u Sračincu sinoć je održana poetska večer na kojoj je predstavljena zbirka poezije na kajkavskom narječju „Bara na fejsbuku i kajkaj“, autorice Terezije Flegar.

Prva je ovo knjiga ove autorice koja cijeli svoj život živi u rodnom Sračincu, a izašla je u izdanju udruge Ritam misli iz Varaždina.

– Pred nama je poezija mnogima još nepoznate autorice Terezije Flegar. Poezija žene koja prkosi životu i uzima onaj nektar prijeko potreban za let. Njena zbirka poezije ”Bara na fejsbuku i kajkaj” je poezija života, pomalo satirična, ali duboko iskrena. Njegujući svoj zavičajni kajkavski jezik vješto opisuje male detalje u kojima svatko od čitatelja može pronaći dio svog odrastanja, života i bivanja. Dozom satire pristupa opisima modernog života (virtualan svijet, svijet Facebook ljubavi i promoviranja) koji je u rašlje stvarnosti uhvatio sve nas bez obzira na godine i eventualno potrebna znanja – istaknuli su organizatori Ljubica Ribić i Milan Novak, koji su vodili program. 

U glazbenom dijelu programa nastupili su poznati glazbenici iz Peteranca, Ankica i Miroslav Betlehem, Bemian duet, koji su upotpunili ugođaj ljetne večeri.

– Iznimno mi je drago da ponovno predstavljamo knjigu, zbirku poezije na našem srakarskom narječju. Ni trenutka nisam dvojio kada sam dobio upit za sufinanciranje ove knjige, ovo je najbolji način da za buduće generacije sačuvamo naš izvorni dijalekt. Raduje me i to da smo naše “normalnije” Dane Miholja započeli upravo ovdje u našem novom parku, s ovako lijepim događajem. Autorici čestitam na prvijencu, neka joj to bude poticaj za neku novu knjigu u budućnosti – rekao je načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec.

Terezija Flegar rođena je 1963. godine u Varaždinu, a od rođenja živi u Sračincu gdje je završila osnovnu školu. Kao odlična učenica i najbolji đak svoje generacije upisala je Gimnaziju u Varaždinu. Nakon završenog školovanja zaposlila se u LTA Varaždin, na administrativnim poslovima, gdje i sad radi (Metalska industrija Varaždin).ž

Majka je dvoje odrasle djece. Pisati je počela od školskih dana, a kao članica literarne i recitatorske grupe dobivala je priznanja za svoj rad. Intenzivnije se poeziji posvetila 2004. godine, no samozatajno. Piše na hrvatskom standardnom jeziku i na kajkavskom dijalektu. Potvrdu vrijednosti svojih radova potražila je 2019. godine kad su joj pjesme počeli objavljivati u časopisu za književnost Kvaka.

Njene su pjesme objavljene u zajedničkim pjesničkim zbirkama i zbornicima te u virtualnim zbirkama i na književnim E-portalima. Od tada sudjeluje na pjesničkim natječajima i književnim susretima na kojima postiže zapažene rezultate. Članica je Hrvatskog sabora kulture.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje