Povežite se s nama

U fokusu

Čehok, Horvat i Bunić na slobodi

Objavljeno:

- dana

USKOK saslušao sve svjedoke

Nakon što su ispitani svi svjedoci, iz istražnog zatvora u Remetnicu pušteni su Ivan Čehok, bivši varaždinski gradonačelnik i bivši saborski zastupnik, zatim Zlatko Horvat, bivši zamjenik varaždinskoga gradonačelnika i saborski zastupnik, te Miroslav Bunić, predsjednik Uprave Zagorje-Tehnobetona.

– Jutros u 9 sati USKOK je saslušao zadnjeg svjedoka, nakon čega je o tome obavijestio zagrebački Županijski sud koji je izdao naredbu o puštanju mog klijenta na slobodu – doznajemo od Vlade Sevšeka, Čehokovog odvjetnika.

Zajedno s Čehokom na slobodu je puštena i njegova dugogodišnja desna ruka Zlatko Horvat, dok je Bunić pušten ranije jer je zadnji svjedok vezan uz djela za koja se on sumnjiči ispitan još jučer. Među ispitanim svjedocima bili su i neki već ranije pritvoreni varaždinski poduzetnici, odnosno djelatnici gradske uprave.

– Saslušavanjem svih svjedoka otpao je pritvorski razlog opasnosti utjecaja na svjedoke te su osumnjičeni pušteni na slobodu. Time više nije aktivno ni njihovo jamstvo – pojašnjava Sevšek.

Čehok, Horvat, Bunić i Stanko Vitez, bivši pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje Grada Varaždina, odvedeni su u istražni zatvor još 17. siječnja. Nakon saslušavanja svjedoka oko izdavanja građevinskih i lokacijskih dozvola mimo reda u zamjenu za povoljnije cijene stanova, Vitez je pušten 11. veljače, dok je ostaloj trojici istražni zatvor bio produljen za mjesec dana.

Povodom njihovog privođenja, USKOK je izvijestio da osnovano sumnja kako su Čehok, kao gradonačelnik Varaždina, i Horvat, kao zamjenik gradonačelnika Varaždina, od ožujka 2003. do lipnja 2011. na traženje Bunića pogodovali poduzeću koje vodi kod dobivanja i realizacije poslova s Gradom Varaždinom, kao i kod podmirenja obveza s osnova komunalnih doprinosa. Time je, tvrdi USKOK, prouzročena šteta Gradu Varaždinu u iznosu od najmanje 6,4 milijuna kuna.

Kao protuuslugu za pogodovanje, navodi USKOK, Čehoku i Horvatu je na njihovo traženje trećeosumnjičeni platio dio kupoprodajne cijene za kupljene stanove, odnosno 100 tisuća kuna za stan Čehoka te 103 tisuće za stan na ime Horvatovog sina.

Uz to, USKOK sumnja da je na Horvatovo traženje drugoosumnjičeno poduzeće platilo ukupan iznos kupoprodajne cijene stana na njegovo ime u vrijednosti od 282 tisuće kuna, a na traženje Čehoka radove na njegovom privatnom objektu u vrijednosti od 43 tisuće kuna, dok je bivši varaždinski gradonačelnik tražio i opremanje stanova za sebe i za zamjenika.

Izvor:
Foto: rt

U fokusu

Bale se miču pa Grad Varaždin prodaje zemljišta u Brezju, evo koja je početna cijena

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Bale se napokon miču, a Grad Varaždin objavio je javni natječaj za prodaju zemljišta u Gospodarskoj zoni Brezje smještenoj uz istočnu zaobilaznicu na ulazu u Varaždin. Predmet javnog natječaja su 24 parcele veličine od 4 do više od 40 tisuća kvadratnih metara.

Početna cijena za sve parcele iz ovog natječaja bit će 30 eura po kvadratnom metru. Na pojedinim parcelama nalaze se bale otpada, postupak zbrinjavanja je u tijeku. Budući vlasnici stupit će u posjed tek nakon završetka tog postupka te će opremanje komunalnom infrastrukturom ovisiti o interesu i lokaciji same parcele.

Zainteresirani ponuditelji su dužni prijavu za sudjelovanje na javnom nadmetanju poslati preporučeno ili osobno na adresu Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12, s naznakom „PRIJAVA NA NATJEČAJ (navesti redni broj nekretnine za koju se prijavljuje)- ne otvaraj“ . Natječaj za prodaju provodit će se usmenim nadmetanjima, a rok za podnošenje prijava je 6. lipnja 2024. godine do 9 sati.

Ostali detalji javnog natječaja kao i parcelizacije Brezja mogu se vidjeti na poveznici.

Nastavite čitati

U fokusu

Iz Varteksa poručili: Ako se HBOR ne predomisli, pričamo o neizbježnom kraju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Početkom ovog tjedna uprava nekadašnjeg varaždinskog tekstilnog diva Varteksa održala je sastanak s bankama (ZABA-HBOR), na kojem je Uprava društva prezentirala analizu trenutnog stanja društva te jasan plan stabilizacije poslovanja.

– Taj plan ne uključuje samo isplatu nekoliko idućih plaća, već jasan smjer i strategiju kojom bi poslovanje društva krenulo prema dugoročnoj samodrživosti. Razgovarali smo i o ponudi Društva za podmirenje duga banaka, te je sukladno tome jučer poslana službena ponuda Bankama. Banke bi prihvaćanjem ponude omogućile da društvo dobije priljev svježeg novca od dokapitalizacije i novih pozajmica, a koji bi se iskoristio za pokretanje punog kapaciteta proizvodnje, kao i plaćanje dospjelih dugova – ističu iz Varteksa.

No, Uprava je primila odbijenicu od ZABA-HBOR na ponudu.

– Najviše nas pogađa i iznenađuje odluka HBOR-a budući da je Banka u vlasništvu države, a stečaj Varteksa bi prema našim kalkulacijama, doveo do neto gubitka za državni proračun u iznosu preko 7,4 milijuna eura u idućih godinu dana, dok je ZABA kao komercijalna banka čak bila naklonjena aranžmanu za spas i očuvanje radnih mjesta, iako to nije njihova zadaća.

Postavlja se pitanje koja je svrha Hrvatske banke za obnovu i razvoj, jer na primjeru Varteksa mi ne vidimo da drže niti do očuvanja radnih mjesta, niti vidimo da brinu o novcu poreznih obveznika.

Ovo odbijanje stavlja nas u tešku situaciju jer, ako se HBOR ne predomisli, pričamo o neizbježnom kraju Varteksa. Još jednom molimo ljude koji odlučuju u HBOR-u da ponovno razmotre našu ponudu i uzmu u obzir sve parametre.

Srce nam se slama pri pomisli na sve zaposlenike, partnere i stogodišnju tradiciju koju su generacije ljudi gradile – ističu iz Varteksa.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje