Povežite se s nama

Zabava & Stil

Grad kontradikcija i paradoksa

Objavljeno:

- dana

Doroteja Gran iz Sračinca već četiri godine živi u Parizu i ne planira se vratiti natrag u Hr

Mlada profesorica francuskog i hrvatskog jezika i književnosti u Francuskoj je završila jer u Hrvatskoj nije mogla pronaći posao u struci. Danas predaje hrvatski jezik u Dopunskoj školi Bartola Kašića u Parizu te je upisala postdiplomski studij na poznatoj Sorbonni, nakon čega planira predavati francuski jezik strancima što je u pariškoj regiji jako traženo zanimanje

Doroteji Gran iz Sračinca, profesorici hrvatskog i francuskog jezika i književnosti, ostvarilo se ono što vjerojatno nije priželjkivala ni u najluđim snovima: danas živi u Parizu, za mnoge jednoj od najljepših europskih metropola, predaje hrvatski jezik u Hrvatskoj dopunskoj školi Bartola Kašića u Parizu te studira postdiplomski studij iz didaktike francuskog jezika kao stranog jezika na poznatom pariškom sveučilištu Sorbonni.

Stanarina jedan od najvećih izdataka – Francuzi imaju visoki životni standard i život u Parizu je skup, a jedna od najskupljih stavki je stanarina budući da su većina stanovnika francuske prijestolnice podstanari.
– Primjerice, najam stana od 20-ak kvadrata u Parizu, koji se zapravo i ne može nazvati stanom, mjesečno košta 700 eura, dok je prosječna mjesečna neto-plaća 1.600 eura. No dvoje ljudi s tom plaćom u Francuskoj može sasvim pristojno živjeti – otkriva Doroteja.
Ističe kako Francuska ima dobro razrađeni sustav socijalnih pomoći, velike dječje doplatke, a roditeljima s dvoje ili troje djece država subvencionira stanarinu. Francuzi rade 35 sati tjedno i to od 9 do 12 sati te od 13 do 16 sati uz sat vremena pauze za ručak. – Popiti čašu-dvije vina za ručak, u Parizu je sasvim normalno. Općenito, u Francuskoj se pije puno više vina, puno više se jede u restoranima, a puši se samo na terasama kafića i nikome nije problem zapaliti cigaretu makar vani bilo – 15 °C! Kad odete izvan Pariza, očaraju vas njihova sela, koja su besprijekorno uređena, njihove male seoske kuće, koje zrače toplinom… Naočigled se čini kako u Francuskoj nema materijalističko-natjecateljskog duha koji je prisutan kod nas – otkriva. Ipak, unatoč svojem buntovnom duhu, Francuzi su, kaže naša sugovornica, prilično zatvoreni. – U metrou svi čitaju knjige, igraju igrice, kao da se boje tuđih pogleda. Dobiti pogled u metrou, ili osmijeh, pravo je čudo – zaključuje.

Vodič za Francuze

Hrvatski je neatraktivan jezik koji uče Francuzi podrijetlom iz Hrvatske

Mlada profesorica sa završenim Filozofskim fakultetom u Zagrebu u Francuskoj je završila jer u Hrvatskoj nije mogla pronaći posao u struci.
– Ljeti sam radila kao turistički vodič za francuske turiste na Jadranu, dok sam zime provodila na burzi. Tako sam se i prijavila za program Eurodysse, preko kojeg sam šest mjeseci bila u Francuskoj, a nakon što sam se vratila u Hrvatsku i ponovno prolazila agoniju traženja posla, sredinom 2009. godine slučajno sam nabasala na natječaj objavljen na portalu MojPosao u kojem su se tražila četiri profesora za francusko govorno područje preko Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Prijavila sam se i dobila Pariz – prisjeća se danas naša sugrađanka koja će hrvatski jezik “francuskim Hrvatima” predavati još do kraja ove školske godine. Nakon toga joj istječe drugi mandat i više neće moći predavati u dopunskoj školi, no u Hrvatsku se ne planira vratiti.

– Nakon što završim postdiplomski na Sorbonni, moći ću raditi kao profesor francuskog jezika za strance. Riječ je o poslu koji je u Francuskoj jako tražen zbog velikog broja emigranata baš u Parizu i pariškoj regiji, a računam da će nakon ulaska Hrvatske u EU biti još više Hrvata – rekla je Doroteja, koja se u budućnosti planira aktivnije uključiti u unapređenje hrvatskog jezika u Francuskoj.

Da Hrvati imaju barem 5% francuskog buntovničkog duha, svima bi bilo bolje

– Riječ je o neatraktivnom jeziku za čije učenje su zainteresirani jedino Francuzi koji su porijeklom iz Hrvatske, Hrvati iz miješanih brakova i njihova djeca, kojima je učenje hrvatskog jezika, na neki način, veza s domovinom. Jedan od glavnih problema s kojim sam se susrela s dolaskom u Pariz je to što nisam imala udžbenike za rad. Bila sam prisiljena koristiti udžbenike koji se koriste u hrvatskim školama, no kroz ove četiri godine razvila sam vlastite metode, napravila udžbenike i radne zadatke koje sam sama sastavila prema napucima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa – rekla je Doroteja.

No sigurna budućnost i daljnji profesionalni razvoj te želja da unaprijedi hrvatski jezik u Francuskoj s nadom da će se to ostvariti nisu jedini razlozi zbog kojih je mlada profesorica odlučila zasad ostati u Parizu, za nju gradu kontradikcija i paradoksa.

Kod Parižana mi se jako sviđa kritički duh. Njih se ne može vući za nos

– S jedne strane, u Parizu su ti sve stvari nadohvat ruke – izložbe, koncerti, kazališta, književna događanja, koja se održavaju svakodnevno i koja su uvijek puna, posebice kazališne predstave. S druge pak strane, nasuprot tim društvenim događanjima i kulturi, iz svake uličice u Parizu, iz svakog kuta do tebe dopire užasan smrad urina. To je pariška svakodnevica. No kod Francuza mi se jako sviđa kritički duh koji im je vjerojatno ostao u krvi još iz vremena Francuske revolucije. Njih se jednostavno ne može vući za nos i u Parizu ne može proći mjesec bez da se prosvjeduje. Taj duh prisutan je u svim područjima života, pa i u visokom obrazovanju. Na prvom satu postdiplomskog studija profesorica je pred nas stavila udžbenike raznih autora i rekla: “Izvolite, kritizirajte što u njima ne valja”. U Francuskoj se kritizira direktno u lice i to se ne doživljava osobno, niti kao nešto loše kao kod nas. Da Hrvati imaju barem 5 % tog francuskog buntovničkog duha, svima bi nam bilo puno bolje – smatra Doroteja.

Hrvati u Parizu – – Prema mojoj procjeni, u Francuskoj ima oko 50.000 Hrvata, a osim u Parizu, hrvatski jezik uči se u još nekoliko gradova: Lilleu, Beauvaisu, Lyonu, Nici i Dijonu.
– Imam jako dobre odnose s učenicima hrvatske dopunske škole, koji me oslovljavaju s “ti”, kao i njihovim roditeljima. Naša škola, također, ima dobre odnose i s Hrvatskim veleposlanstvom u Parizu, Hrvatskom katoličkom misijom, kao i Hrvatskom školskom udrugom u Francuskoj.
Također, Hrvati se međusobno druže preko različitih udruga. U Parizu tako djeluje Društvo bivših studenata hrvatskih sveučilišta, kulturno društvo koje organizira književne i filmske večeri te okrugle stolove, a postoje i brojne sportske udruge – otkriva Doroteja Gran.

Izvor:
Foto:

Zabava & Stil

KVART festival u Varaždinu ispričat će priču o Varteksu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Veza koja i nije toliko tajna. Dapače, itekako je javna, a to je ona između Varaždinaca i Varteksa. Nije odveć pretjerano napisati da upravo ta tvornica zauzima posebno mjesto u srcima Varaždinaca jer je Varteks postao svojevrsnim simbolom njihova grada.

Znaju to i mladi koji su se, ne tako davno, vratili sa studija i poslova natrag u Varaždin i odlučili kod kuće graditi nešto novo za sebe i buduće generacije. Skupina mladih predvođena Ninom Preložnjakom, Viktorom Ožegom, Jelenom Brcković, Leom Labaš i Antonijem Mohenskim (P4 – centar za mlade i nezavisnu kulturu Varaždin) prije šest godina krenula je u organizaciju glazbenog festivala KVARTkoji nije još jedan glazbeni festival u nizu. I sami društveno angažirani (kroz rad s mladima i puno šire), odlučili su pokrenuti festival koji prati (glazbene) trendove, ali i u koji će kroz različite suradnje, panele, radionice uključiti i – zajednicu.

Priča KVART-a i Varteksa počinje 2023. godine kroz organizaciju popratnog festivalskog programa u kojem su predstavljene nove kolekcije varaždinske modne kuće. Suradnja se nastavila i postala još intenzivnijom u 2024. godini. Naime, stara festivalska lokacija postala je pretijesna za sve posjetitelje KVART-a pa su organizatori odlučili da je vrijeme za novu, veću lokaciju. Na veliko oduševljenje organizatora, a potom i građana Varaždina, za novu lokaciju odabrana je (i odobrena od strane Varteksa) livada u kompleksu tvornice Varteks. KVART će tako biti rijetka prilika mlađim, ali i starijim generacijama da posjete nekoliko tisuća kvadrata velik tvornički kompleks smješten na samom ulazu u Varaždin. Jer, kako bi uopće mogli doći do festivalske livade, posjetitelji će morati prošetati dijelom širokih ulica Varteksa, pritom prolazeći kraj pogona izgrađenih od crvene opeke, velikih zelenih površina, a moći će zaigrati i nogomet na malom  igralištu koje su radnici uredili za sebe – da se razgibaju za vrijeme pauze. Znajući za industrijsku vrijednost kompleksa i baštinu koju Varteks posjeduje, organizatori su odlučili organizirati i “Varteksov muzej”. Riječ je o izložbi, odnosno muzeju na otvorenom kroz koji će prikazati stogodišnju povijest i tradiciju tog simbola Varaždina. Tako će biti izložene fotografije iz vremena Tivara, suradnje s legendarnom Žuži Jelinek, stare modne reklame i plakati iz 50-ih pa sve do danas, ali i vrijedni eksponati tekstilne industrije.

“KVART festival je prilika da tzv. stare industrije poput tekstilne budu predstavljene kroz oči mlađih, popularno nazvanih kreativnih industrija. Varteksov dimnjak, spomenik industrijskog razvitka Varaždina u 20. stoljeću, tako je našao centralnu poziciju u svim dizajnerskim rješenjima glazbenog festivala, te na taj način dobio sasvim novo značenje. Sada je to dimnjak oko kojeg se miješaju tradicija i budućnost, podjednako važni za daljnji razvoj grada na sjeveru Hrvatske. I samim zaposlenicima Varteksa drago je vidjeti nalet kreativnosti mlađe generacije i trud oko čuvanja Varteksove ostavštine pa su i sami velika podrška u organizaciji festivala. Ponajprije dobronamjernim savjetima, ipak smo na njihovom terenu”, ističu organizatori KVART festivala.

KVART festival bit će održan od 6. do 8. lipnja. Dakle, za manje od mjesec dana Varteks otvara svoja vrata za posjetitelje mladog glazbenog festivala u Varaždinu, ali i za glazbene predstavnike nove trap/hip-hop generacije Grše i Buntai, te riječki bend Jonathan i pop-dance ikonu Idu Prester s Lollobrigidom, uz još mnogo drugih autorskih bendova i izvođača iz Hrvatske i regije. Na festivalskoj livadi bit će organiziran i silent disco party, karaoke, afteri, ali i ozbiljniji dio programa kao što je suradnja s Europskim parlamentom u Hrvatskoj na kampanji Iskoristi svoj glas za koju su posebno restaurirali legendarni K67 kiosk, zatim konferencija s kandidatima i kandidatkinjama za Europski parlament, te panel na temu žena u glazbenoj industriji koji suorganizira varaždinska kantautorica Fani Solomun kroz projekt WMN Amplified.  

Vjerovali ili ne, Varteks je važan i mlađim generacijama. I njihove živote definirao je taj tekstilni div jer su i njihove bake i djedovi, roditelji, prijatelji i poznanici radili ili su još uvijek tamo zaposleni. Pa i oni sami su nosili prve levisice, prva dobra odijela i kvalitetne kapute zahvaljujući Varteksu, a neki od njih žive u stanovima koji su izgrađeni za radnike Varteksa.

– Važno nam je da se priča o Varteksu nastavi, kako zbog ostavštine prošlih generacija, tako i zbog budućih koje grade i koje će tek graditi grad – zaključuju organizatori KVART-a.

U prodaji su festivalske ulaznice online na www.core-event.co ili fizičke u Tisak Media trgovinama, Dirty Old Shopu ili knjižari Rockmark.

Više informacija o KVART festivalu dostupno je na www.pecetri.com/kvart / IG, FB @pecetri / TikTok @pecetrip4

Nastavite čitati

Zabava & Stil

Stephan Lupino: Nisam homofob ni rasist, ali da je Marko stavio duginu zastavu na glavu pobijedio bi na Eurosongu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Umjetnik Stephan Lupino izrazio je za Index svoje mišljenje o pobjedi Švicarca na Eurosongu te je rekao da ga Marko Purišić aka Baby Lasagna u nekim stvarima podsjeća na njega. Naglasio je da nije homofob ni rasist.

– Sve me toliko podsjeća na moju karijeru. Nas se ne priznaje kako ni Baby Lasagnu nisu priznali. Mislim, bio je rezerva. Hrvati su nepotisti. Da je Marko umjesto čipke stavio duginu zastavu na glavu, sigurno bi pobijedio na Eurosongu. Ja cijeli život slikam gejeve, Ru Paula i slične, ali mali (Baby Lasagna) je zbilja zavrijedio biti najbolji. Nitko mu ne da 12 bodova, sve je politika – rekao je Varaždinac.

– Nisam homofobičan ni rasist. Zašto bi Nemo sad imao toliko privilegije? On je također dobro sve odradio, ali je zavrijedio biti drugi. Izrael je imao kvalitetnu pjesmu, ali zašto su dozvolili da dođu na Eurosong zbog trenutne političke situacije? Iritira me što su došli i sad se to politizira. Marko je trebao biti prvi, a Nemo drugi. Ja sam drag kraljicu Ru Paula, transvestita Amandu Lepore i mnoge druge zvijezde slikao. Marko je zvijezda, ali ne glumi zvijezdu – tvrdi on.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje