Povežite se s nama

U fokusu

Politika izbačena iz Podravke!

Objavljeno:

- dana

Podravka na prekretnici

Nakon punih dvadeset godina Podravka izbacuje politiku iz upravljanja kompanijom. Država nema više mogućnost neposrednog imenovanja dva člana Nadzornog odbora. Svi će članovi biti birani na glavnoj skupštini, čime su svi dioničari stavljeni u ravnopravan položaj u izboru osam članova Nadzornog odbora. Jedno će mjesto temeljem važećeg zakona ostati rezervirano za radničkog predstavnika.

Ovu odluku, donesenu na glavnoj skupštini koprivničke tvrtke u srijedu, novinarima je predočio predsjednik Uprave kompanije, Zvonimir Mršić.
S jedne strane, dosadašnje Uprave Podravke nisu imale hrabrosti za donošenje ovakve odluke, a s druge pak  strane sada je i država sama poduprla našu odluku, istaknuo je Zvonimir Mršić.

Proces restrukturiranja

Potez kompletnog udaljavanja politike iz tvrtke smatra se najznačajnijim u zadnja dva desetljeća tvrtke. Njegova je svrha razvoj modernog dioničarstva u Podravki. Time tvrtka nastavlja sa započetim procesom restrukturiranja poslovanja kako bi firma vratila nekada zavidnu profitabilnost.
Usvojenim odlukama stvorena je i formalna pretpostavka za bržu provedbu moguće dokapitalizacije društva. Uprava će uz suglasnost NO-a moći donijeti odluku o dokapitalizaciji društva u iznosu do polovice temeljnoga kapitala, što će, rečeno je, poticajno utjecati na pribavljanje svježega kapitala za financiranje rasta kompanije.
U skladu sa zacrtanim ciljevima unapređenja poslovanja, smanjenja operativnih troškova te povećanja produktivnosti i inovativnosti kompanije, Podravka je najavila još jedan drastičan korak. – Najavljujemo izlazak iz poslovnih programa pića, pekare i dijela zamrznutog programa. Prema kalkulacijama, time će se dobit firme povećati za 30 milijuna kuna – kazao je Mršić te nastavio: – Ovi će programi dobiti strateške partnere koji će imati mogućnost kvalitetnog ulaganja u njihov razvoj i tržišno pozicioniranje.

Na pitanje jesu li već pregovarali s potencijalnim strateškim parterima odgovor je negativan uz najavu javnog poziva zainteresiranim tvrtkama. Također nisu potvrđene niti glasine da je partner, unatoč rečenome – Todorićev Agrokor. Takve glasine ne čude s obzirom na to da gotovo pa i nema hrvatskog prehrambenog poduzeća u kojem Agrokor ili nema svoj utjecaj ili nije preuzeo vlasništvo.   

Smanjenje temeljnoga kapitala

Osim ovih, krucijalnih odluka, usvojen je i prijedlog odluke o smanjenju temeljnog kapitala društva u iznosu od 542 milijuna kuna, a s ciljem pokrića akumuliranih gubitaka iz prethodnih razdoblja. Najveći gubici stvoreni su aferom Spice – pokušajem preuzimanja Podravke zbog čega su mnoga do tada utjecajna imena domaće politike i gospodarstva završila na optuženičkoj klupi.
Smanjenje temeljnoga kapitala društva provodi se smanjenjem nominalnog iznosa redovnih dionica – s 300 na 200 kuna po dionici.
Ovakvim su potezom stvorene pretpostavke za sve dioničare da ubuduće odlučuju o raspodjeli dobiti.
– Podravka je imenovanjem nove Uprave na čelu sa Zvonimirom Mršićem donijela odluku o fokusiranju na ključne, profitabilne poslove te razvoj proizvoda po kojima je prepoznatljiva na europskom i svjetskom tržištu – istaknuo je predsjednik Nadzornog odbora Dubravko Štimac.

Profitabilna konkurencija

Zvonimir Mršić za kraj je istaknuo kako vjeruje da je upravo 2013. godina velika prekretnica u tvrtki. – Nakon desetljeća stagnacije, ovo je novi početak efikasnog poslovanja i potpune internacionalizacije. Cilj je Podravku učiniti snažnom internacionalnom kompanijom i osigurati joj brži i natprosječni rast.
Izbacivanjem politike iz tvrtke, analitičari su ocijenili kao najboljim poslovnim potezom Uprave tvrtke. Slažu se u mišljenju da će Podravka tek sada ravnopravno i profitabilno konkurirati na poslovnom tržištu. Predsjednik Uprave, pak, veli da se utjecaj politike i nije toliko osjećao posljednjih godinu i pol kada su državni predstavnici u tvrtki bila dva ugledna profesora koja se nisu miješala u poslovanje. No iskustva s njihovim prethodnicima, kada su članove odbora svojevoljno mijenjali između dvije skupštine, i slični nelogični potezi koji su štetitli tvtrki, doveli su do ovakve, konačne odluke.
Skeptici pak u cijeloj priči vide dobro osmišljen scenarij stvaranja pretpostavki za prodaju Podravke.

Izvor:
Foto: www.vtv.hr

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje