Povežite se s nama

U fokusu

Oprečna mišljenja nakupaca i proizvođača

Objavljeno:

- dana

Tihi štrajk na varaždinskom placu

Na varaždinskoj se tržnici u srijedu ujutro, od devet do 11 sati nije tržilo. Prodavači su tihim štrajkom izrazili svoje nezadovoljstvo uvođenjem fiskalnih blagajni na plac.

Premda od gotovo 200 trgovaca fiskalizaciji podliježe njih samo petnaestak, ostali  prodavači solidarizirali su se s njima i također na dva sata zatvorili štandove.
Tako je fiskalizacija barem naizgled ujedinila prekupce i domaće proizvođače. Svi su pred kamerama i novinarskim perima dijelili mišljenje da fiskalna blagajna na placu mjesta – nema. Izjave svih strana (prekupaca, domaćih proizvođaća i šefova tržnice svodile su se na isto –  fislkalizacijom placa uništava se stoljetna hrvatska tradicija- tržnice na otvorenom. Prvo će, vele, otići fiskalni obveznici, potom kupci, a za njima i ostali prodavači jer kome će prodavati?  Fizički bismo voljeli vidjeti kako je to izvedivo kad na minus 20 ili plus 40 i pet kupaca u redu funkcionira fiskalizacija. U zatvorenom prostoru je to nešto sasvim drugo. Nitko ne bježi od Zakona, ali treba naći kompromis, bili su složni svi involvirani. Ministar Linić “proglašen” je najvećim neprijateljem hrvatske tradicije koji je ulaskom mu EU uveo ono što niti jedna zemlja članica ne prakticira. Ako traže švercere prvo neka pregledaju Todorićeve knjige, ljutiti su prekupci.

Nakon odlaska kamera, drukčije izjave

Nakon službenih izjava, ton i mišljenja postali su vrlo oprečni. Prekupci, koje je većina kupaca okarakterizirala “švercerima” jedini su ostali pri deklarativnoj izjavi. Vladimir Folnović je i dodao :- Sve će napraviti da nas izmuzu do kraja. Dok nema niti za kruh sve te legalizacije, fiskalizacije…Tko se na placu obogatio?
No, domaći proizvođači su nakon odlaska većine novinara promijenili izjave i tonalitet: – Ima sve to smisla. Nakupac kupi i preproda. Mene sjeme primjerice na godišnjoj razini košta oko 40-ak tisuća kuna i na to moram platiti PDV. Nitko me nije oslobodio poreza na dohodak. Pa, plavi diesel – nama te troškove nitko ne oprašta, rekao je jedan od rijetkih proizvođača koji se želio predstaviti,  Mladen Novak.
Anonimne izjave bile su žešće:- Kažu, plaćaju poreze…o.k. Ali sve se radi s kešom. Oni robu gotovinom kupe na zelenoj tržnici, a tko i kako može iskontrolirati koliko tamo plate, a na koliko su izdani računi. Slično misli i Zoran Crkvenčić, na placu kupac, a inače proizvođač mlijeka:- Ne znam – svaka litra mlijeka koju prodam mora ići preko računa. U redu je da OPG- i i proizvođaći mogu bez blagajne. Ali s druge strane priče – ne znam na osnovu čega prekupci prikazuju promet i dobit? Reda treba biti. Gospođa Slavnić je, pak neutralna, :- Kupujem svu zelenjavu na placu. Prekupci vele da svi sve svoje obveze državi uredno plaćaju. S druge, pak strane, čujem da se pola toga prodaje “na crno. Dakle, ne znam što je prava istina. Za razliku od njenog diplomatskog odgovora, Juraj je decidiran:- Tko ima svoju robu neka prodaje jer to i jest smisao tržnice, a prekupce treba maknuti.
Premda je štrajk trebao trajati od 9 do 11 saznajemo da se do pola deset, do dolaska novinara uredno tržilo, jednako kao i nakon njihova odlaska nakon otprilike pola sata.
Trgovali su svi – i prekupci i proizvođači. “Zna se u kakvom su stanju hrvatski poljoprivrednici i mi si jednostavno ne možemo dopustiti nerad”, kažu proizvođaći. Nakupci su, pak, tržili bez daljnjih komentara.

Dijalog sa vlastima nismo uspjeli ostvariti niti se ministar Linić očitovao na naše zamolbe da se pronađe zajednički jezik”, istaknuo je upravitelj tržnice Predrag Ciglar koji smatra kako se treba napraviti sve u cilju opstanka placa.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje