Povežite se s nama

U fokusu

Čudna situacija u Trnovcu: izglasan proračun, a načelnica ga šalje na ocjenu zakonitosti

Objavljeno:

- dana

Općinsko vijeće Općine Trnovec Bartolovečki na posljednjoj je ovogodišnjoj sjednici u srijedu većinom glasova prihvatilo proračun za 2022. godinu u iznosu od 35,1 milijuna kuna. Projekcije proračuna za 2023. i 2024. su 45,8 odnosno 37,7 milijuna kuna. No, prije samog glasanja o proračunu prethodila je rasprava o amandmanima za koje je načelnica Općine Verica Vitković naglasila da nisu napravljeni u skladu sa zakonom. Stoga je načelnica najavila da će tražiti ocjenu zakonitosti proračuna.

Naime, na prijedlog proračuna stigli su amandmani Kluba HDZ-a te još dva istovjetna prijedloga Kluba SDP-HSS, ali i samostalno od Kluba SDP-a za koji je načelnica naglasila da takav klub ne postoji. Uz to što su u SDP-u napravili grešku u samom podnošenju, Vitković je pojasnila da ni sami amandmani u svojoj suštini nisu u skladu sa zakonom.

– Vidljivo je da sastavljač amandmana ne barata materijom proračuna. Ovaj amandman u četiri točke SDP-a nije u skladu sa zakonskim propisima jer ako se ti amandmani usvoje onda proračun ne bi bio u skladu sa zakonom odnosno proračun ne bi bio uravnotežen. Sami prijedlozi nisu loši, ali amandmani nisu tehnički ispravni – pojasnila je načelnica podsjećajući da se nešto slično dogodilo prilikom donošenja proračuna Varaždinske županije. Tada je predlagatelj proračuna, župan Anđelko Stričak, također moramo odbaciti SDP-ove amandmane koji ni u tom slučaju nisu bili tehnički ispravni odnosno nisu bili u skladu sa važećim zakonskim propisima.

– Izgleda da u SDP-u ne znaju računati – zaključila je načelnica Vitković.

Što se tiče šest amandmana Kluba HDZ-a dogodila se slična situacija kao i kod amandmana Kluba SDP-HSS. Vitković je ponovila da amandmani moraju biti u potpunosti tehnički ispravni i da nakon njihovog eventualnog prihvaćanja proračun mora biti uravnotežen što kod ovih amandmana nije slučaj.

– Od šest amandmana pet njih nije bilo tehnički ispravno zbog čega ih nisam mogla prihvatiti. Amandman koji je napravljen u skladu sa zakonskim propisima prihvaćam. Kao odgovorna osoba u Općini ne mogu prihvatiti ono što nije u skladu sa zakonom – pojasnila je Vitković.

Unatoč svim tim pojašnjenjima i Klub HDZ-a i Klub SDP-HSS tražili su glasanje o amandmanima te su sa svojih osam glasova, i jednog i drugog kluba, prihvatili amandmane. Protiv prihvaćanja amandmana u manjini su ostali vijećnici Narodne stranke Reformisti i HNS-a. U konačnici, upravo je glasovima HDZ-a te SDP-a i HSS-a usvojen proračuna sa spomenutim, zakonski spornim amandmanima.

– S obzirom da vijećnici nisu poslušali apele da amandmani nisu u skladu sa zakonom, a samim time i cijeli proračun, kao odgovornoj osobi u Općini ne preostaje mi ništa drugo nego da takav proračun, te način na koji je donesen, prijavim nadležnom ministarstvu koje će u konačnici dati ocjenu njegove zakonitosti – završila je Vitković.

Prije donošenja proračuna za iduću godinu, prihvaćen je drugi rebalans proračuna za ovu godinu kojim se povećava za 1,5 milijuna kuna te iznosi 26,5 milijuna kuna.

– Drugi rebalans bio je potreban zbog usklađivanja s obzirom na preneseni višak prihoda u prethodnom razdoblju u iznosu od 7,5 milijuna kuna. Povećani su prihodi od poreza za 117.000 kuna, dok će se najveći dio povećanja sredstava namijeniti za izvršavanje programskih aktivnosti i redovno poslovanje općinske uprave i korisnika proračuna, primjerice 200.000 kuna za predškolski odgoj ili 150.000 kuna za vatrogastvo – obrazložila je načelnica Vitković.

Dodajmo i da je Općinsko vijeće Općine Trnovec Bartolovečki, nakon postupka odabira ponuđača, za izgradnju svjetlovodne telekomunikacijske infrastrukture, odnosno optičkog interneta, izabralo tvrtku Infrastruktura d.o.o. iz Ludbrega.

Priopćenjem se danas oglasio i SDP pa i njihovo priopćenje donosimo u cijelosti:

Općinska načelnica Općine Trnovec Bartolovečki raspolaže ostavljenim viškom proračunskih sredstava iz 2020. i 2021. godine u ukupnom iznosu od 8.352.515,70 kuna, a Projekcijom Proračuna Općine Trnovec Bartolovečki za 2023. godinu predlaže  kreditno zaduženje u iznosu od 11.000.000,00 kuna stoga Klub vijećnika SDP-a i HSS-a predlaže da se isključi kreditno zaduživanje s obzirom na raspoloživa sredstva viška iz prethodnih godina i nerealno planiranje izrade projektne dokumentacije budući da nije u skladu sa raspoloživim proračunskim sredstvima.

Klub vijećnika SDP-a i HSS Općinskog vijeća Općine Trnovec Bartolovečki podnio je amandmane na konačni prijedlog Proračuna za 2022. godinu općinske načelnice o kojima se raspravljalo na današnjoj sjednici Općinskog vijeća,  a  odnose se na:

1.uključivanje novog kapitalnog projekta: Izgradnja nove prometnice Mažuranićeva ulica u Trnovcu s planom u iznosu od 700.000,00 kuna smanjenjem rashoda projekta: Sanacija nelegalnih odlagališta smeća sa 1.500.000,00  za navedeni projekt za 600.000,00 kuna i smanjenjem za 100.000,00 kuna kod Kapitalnog projekta  Javna rasvjeta – Led rasvjeta

2. uključivanje novog Programa: Sufinanciranje javnog prijevoza srednjoškolaca s planiranim

iznosom od 400.000,00 kuna smanjenjem rashoda projekta: Sanacija nelegalnih odlagališta

smeća sa 1.500.000,00  za navedeni projekt za 400.000,00 kuna

3. povećanje  rashoda za 550.000,00 kuna na stavci dodatna ulaganja na građevinskim objektima za:

– Društveni dom Štefanec u iznosu 150.000,00 kuna – unutarnje uređenje doma

– Društveni dom Žabnik u iznosu 100.000,00 kuna –unutarnje uređenje doma, sanitarnog čvora   

   i centralnog grijanja

 -Uređenje objekta Poljanke Bartolovec u iznosu 300.000,00 kuna smanjenjem rashoda  na Javni   

   rasvjeti– Led rasvjeta.

4. uključivanjem novog projekta: Obilježavanje dana mjesnog odbora i drugih blagdana s   

planiranim iznosom od 250.000,00 kuna s stavkama za navedenu namjenu u jednakom iznosu po mjesnim odborima (Trnovec I, Trnovec II, Bartolovec, Žabnik,Štefanec,  Šemovec i

Zamlaka), a isključenjem stavke za izradu projektne dokumentacije pod nazivom: Dnevni boravak za starije i nemoćne.

Klub vijećnika SDP-a i HSS-a predložio je amandmane  u svrhu povećanja komunalnog standarda na području Općine (izgradnju neasfaltirane Mažuranićeve ulice) te uvođenja nove mjere  dodjelom pomoći srednjoškolcima putem sufinanciranja javnog prijevoza u iznosu od 100,00 kuna svakom učeniku polazniku srednje škole, a što iznosi godišnje 400.000,00 kuna.

Predlaganje smanjenja rashoda na led-rasvjeti temelji se na stvarnim troškovima koji bi nastali zamjenom postojećih sa led lampama stoga nema potrebe planirati proračunska sredstva veća od potrebitih za pokriće stvarnih troškova, a  rasporedom tih sredstava za dodatno ulaganje u objekte društvene namjene osiguralo bi se ravnomjerno uređenje objekata društvene namjene u svim naseljima Općine.

Osvrt općinske načelnice na amandman vezano za planiranje sredstava u jednakom iznosu za potrebe Vijeća mjesnih odbora u svrhu njihova rada i obilježavanja dana mjesnih odbora i blagdana je ponižavajući za građane svih naselja Općine jer namjena istih sredstava nije određena za pijanke kao što je frapirano istaknula u medijima  općinska načelnica Verica Vitković.

S obzirom da općinska načelnica nije našla shodnim da surađuje s oporbom i prezentira planirane projekte vezano za projekt Dnevni boravak za starije i nemoćne nije poznato u kojem obliku bi se realizirao da li kroz osnivanje ustanove ili na koji  drugi način tako da se prvotno treba utvrditi da li Općina kao jedinica lokalne samouprave može realizirati ovaj projekt ili se samo radi o novom objektu pa bi trebalo preispitati mogućnost korištenja postojećih objekata s obzirom na njihovu neiskoristivost za tu namjenu.

Unatoč odbijanju općinske načelnice  predloženih amandmana na Proračun za 2022. godinu i Projekciju Proračuna za 2023.-2024. na današnjoj sjednici Općinskog vijeća od strane oporbe prihvaćeni su svi amandmani i Proračun Općine Trnovec Brtolovečki  donijet je  s uključenim amandmanima oporbe, izjavio je predsjednik Kluba vijećnika SDP-a i HSS-a Željko Šprem.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje