Povežite se s nama

Međimurje

FOTO U 2021. Sklonište „Prijatelji“ primilo 975 pasa, nastavlja se projekt u romskim naseljima

FOTO Azil "Prijatelji" Čakovec

Objavljeno:

- dana

Čakovečko Sklonište za životinje „Prijatelji“, koje djeluje u sklopu Zaštitarsko-ekološke udruge „Prijatelji životinja i prirode“, svake godine napravi izbor nekih od najupečatljivijih slika protekle godine, kako bi podsjetili na sve što su napravili.

Teška godina

Tako je u protekloj godini u Sklonište primljeno 975 pasa, od kojih je oko 100 iz potresom pogođenih područja, više od 200 ih je „vlasničkih“, odnosno onih koje su se ljudi odrekli iz raznih razloga, te je u samo zadnja dva mjeseca više od 200 pasa, uglavnom štenaca, zbrinuto iz romskog naselja Kuršanec.

Tijekom 2021. godine udomljena su 724 psa, a u Skloništu ih se još nalazi 375. Volonteri su odradili više od 5000 sati te je skupljeno više od 600.000 kuna za projekt kastracije pasa u potresom pogođenom području, a kastrirano ih je više od 2000. Podaci su to koje je Sklonište 2. siječnja objavilo na svojim Facebook stranicama.

– Osim toga, pokrenuli smo s kolegama Nacionalnu kampanju za Hrvatsku bez pasa na lancu, čije se djelovanje i dalje nastavlja dok se ne promjeni Zakon o zaštiti životinja i u potpunosti zabrani držanje pasa na lancu. Napravljeno je 10-ak velikih projekata uređenja skloništa. Pokrenut je drugi dio projekta zbrinjavanja, liječenja i kastracije pasa u romskim naseljima Međimurja, čiji nastavak slijedi tijekom čitave 2022. godine – istaknuli su iz Udruge te dodali da je održano i više edukacija za škole, vrtiće, ali i djelatnike Skloništa.

Bila je to i godina teško polomljenih pasa, paraplegičara, ali i godina u kojoj su neki od njih čudesno pronašli svoje zauvijek domove, a od nekih voljenih starosjedioca Skloništa nažalost su se oprostili.

Pomoć Županije

Projekt prihvata, skrbi i udomljavanja napuštenih životinja već petu godinu zaredom pomaže i Međimurska županija, čime je prva i jedina županija koja kontinuirano financira rad Skloništa, iako joj to nije zakonska obveza, već je to obveza jedinica lokalne samouprave.

– Prve dane nove godine započinjemo nastavkom suradnje sa skloništem za napuštene životinje, čiji volonteri, predvođeni predsjednicom udruge Aleksandrom Hampamer, već više od 20 godina obavljaju plemeniti i izazovan posao. Veseli nas nastavak suradnje, no isto tako pozivamo gradove i općine da se uključe i podrže njihov cilj, a to je zbrinjavanje i skrb o napuštenim životinjama – rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je potpisao ugovor vrijedan 200.000 kuna s predsjednicom Udruge „Prijatelji životinja i prirode“ Čakovec Aleksandrom Hampamer o sufinanciranju projekta prihvata, skrbi i udomljavanja napuštenih životinja.

Predsjednica udruge Aleksandra Hampamer zahvalila je Županiji na podršci, dodavši da im to daje vjetar u leđa i poticaj da se trude još bolje i snažnije. Naglasila je također da na površini od ukupno 15.000 m2 svakodnevno skrbe o gotovo 400 napuštenih pasa, osiguravajući im smještaj do udomljenja, veterinarsku skrb, hranu, cijepljenje, sterilizaciju i udomljavanje.

– Provodimo i mnoge druge projekte, od kojih je najznačajniji projekt kastracije, liječenja i zbrinjavanja oko 1500 pasa iz romskih naselja Međimurja koji je pokrenut i proveden 2018. godine pod kapom Ministarstva poljoprivrede, a nastavlja se i u 2022. Za ovaj smo projekt osvojili Nagradu „Heroj“ za najznačajniji projekt godine – rekla je Hampamer prilikom potpisivanja ugovora.

Nastavlja se projekt zbrinjavanja pasa iz romskih naselja

Od 2019. do 2021. godine provodili su i EU projekt S.N.A.G.A., čime je Udruga postala prva udruga s područja zaštite životinja koja je dobila i provela europski projekt. Sklonište je u sklopu projekta dobilo edukacijsko-volonterski centar te su na taj način postavljeni temelji i za edukacije u samom Skloništu.

Psi spašeni iz romskih naselja
Radovi na skloništu

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje