Povežite se s nama

Kultura

Dr. sc. Maja Žvorc: “Na fakultetu sam naučila ‘rastaviti’, a u Školi crtanja sastaviti sliku!”

Maja je kustosica izložbe fotografa Damira Širole, koju možete razgledati do 28. veljače

Objavljeno:

- dana

Međimurje je odnedavno bogatije za još jednu doktoricu znanosti: to je 34-godišnja Maja Žvorc iz Čakovca, mnogim ljubiteljima umjetnosti poznata s otvorenja raznih izložbi u čakovečkome Centru za kulturu.

S otvorenja izložbe zavičajnih autora povodom 40 godina Centra za kulturu u Čakovcu

Ova povjesničarka umjetnosti i anglistica u prosincu je doktorirala s temom “Nadgrobni spomenici na području povijesne Zagrebačke biskupije od 15. do 18. stoljeća” na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, prethodno diplomiravši na istoj ustanovi. Na temelju svoga diplomskog rada, koji je dobio nagradu Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske “Radovan Ivančević”, kasnije je napisala prvu knjigu u biblioteci “Studije Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske” pod nazivom “Portretna poprsja iz Muzeja Međimurja u Čakovcu”.

Znanost i kultura

– Moj doktorski rad obuhvaća razdoblje gotike, renesanse, manirizma i baroka. Veličina područja koje je Zagrebačka biskupija obuhvaćala jako je varirala tijekom stoljeća, no možemo reći da se uglavnom radi o kontinentalnoj Hrvatskoj. Temu sam zapravo odabrala na prijedlog mentorice dr. sc. Sanje Cvetnić. U diplomskom radu više sam bila usmjerena na svjetovnu skulpturu, no kako sam s mentoricom uspostavila dobar odnos, a kao “friško” diplomirana povjesničarka umjetnosti imala ograničen pregled nad građom, odlučila sam je poslušati.

Naime, svidio mi se znanstveni rad, a navedena tema nije skroz neistražena, ali nije bila ni sustavno obrađena. Ipak, bez mentoričina usmjeravanja teško bih sve odradila – kaže Maja, inače zaposlena kao nastavnica engleskog jezika u Srednjoj školi Čakovec. S Centrom za kulturu surađuje kao kustosica i, povremeno, kao moderatorica.

Maja djeluje i u Likovnom savjetu CZK-a

– Na tom angažmanu prvenstveno moram zahvaliti Marini Kukolić, voditeljici filmske i izložbene djelatnosti Centra za kulturu, na čiji sam se poziv odazvala kao vanjska suradnica. Osim mene, u “timu” suradnica još su i Marta Horvat te Tanja Karas, obje povjesničarke umjetnosti. Djelujemo kao Likovni savjet Centra.

Priprema za izložbu izgleda, primjerice, tako da se najprije sastanemo s umjetnikom i odaberemo radove koje će predstaviti. Nakon toga razrađujemo postav, to jest djela usklađujemo s dostupnim prostorom. Osim toga, pišemo tekst za katalog. Kad je katalog završen, slijede sam postav izložbe i na kraju otvorenje – objašnjava Maja, koja je kustosica i nedavno otvorene izložbe “System Error” zagrebačkoga fotografa Damira Širole, odnedavno s varaždinskom adresom.

Centar za istraživanje Međimurja

Navodi da je radeći u školi zavoljela nastavnički posao koji je u početku smatrala privremenim rješenjem. Unatoč tomu, nedostaje joj znanstvenoistraživački rad: trenutačno predaje samo engleski jezik, no “doziva” je povijest umjetnosti. Svoju prirodnu znatiželju djelomično uspijeva zadovoljiti i djelovanjem u Centru za istraživanje Međimurja, u kojem je zamjenica predsjednika.

– Centar je osnovan početkom 2020. godine na inicijativu sadašnjeg predsjednika, povjesničara Zorana Turka, inače ravnatelja Centra za kulturu “Rudar” u Murskome Središću, i etnologinje Janje Kovač, kustosice u Muzeju Međimurja. Bavi se multidisciplinarnim istraživanjem Međimurja, organizacijom međunarodnih znanstvenih skupova, provedbom velikih istraživačkih projekata, organizacijom stručnih i popularnih predavanja, izdavanjem zbornika i drugim aktivnostima.

Članovi i članice Centra za istraživanje Međimurja znanstvenici su različitih profila

Trenutačno radimo na zborniku u kojem će se skupiti stručni i znanstveni radovi na temu različitih kriza, bilo društvenih, političkih, gospodarskih ili nekih drugih. U planu je napraviti i zbornik posvećen sv. Jeronimu, što bismo htjeli ostvariti na ljeto ili najesen. Željeli bismo organizirati i izlaganja na kojima će se predstavljati radovi koje su pojedini autori objavili u zborniku, kako bi javnost dobila uvid u ono čime se bavimo.

Centar doista okuplja stručnjake iz različitih područja: od povjesničara, povjesničara umjetnosti i arheologa do ekologa, sve one koji imaju afinitete prema istraživačkom radu povezanom s prostorom između Mure i Drave – ističe povjesničarka umjetnosti, kojoj podršku u svemu što radi pružaju otac Marijan, majka Jovanka i sestra Iva.

Crtež i ulje

Likovna crta “kola” u obitelji: Majin pradjed Petar Žvorc bio je samouki slikar, a njezin otac, inače poznati čakovečki kirurg u mirovini, također se amaterski bavi likovnom umjetnošću.

– I sama slikam i crtam, no ne baš pretjerano često zbog nedostatka vremena. Dvije sam godine s ocem pohađala Školu crtanja i slikanja “Paleta”, koju je vodio slikar Ivan Lovreković. Na fakultetu su nas, naime, podučavali kako dekonstruirati umjetničko djelo, analizirati ga i raščlaniti, dok je na ovome tečaju zanimljivo bilo saznati kako “složiti” sliku.

Od tehnika mi se najviše dopada običan crtež, odnosno olovka, što me najviše opušta. Sviđa mi se i tehnika ulja na platnu, jer je spora – možeš na njemu raditi koliko god želiš, može se prepravljati i zaista uzeti vremena – naglašava Maja.

Dodaje da je njezin otac početkom 2019. godine izlagao na 12. bijenalnoj izložbi Likovnog udruženja Čakovec u Centru za kulturu. U istoj ustanovi do kraja veljače možete razgledati već spomenutu izložbu Damira Širole.

Umjetnost u krvi

Stjepan Leiner

Zanimljiva je i “tajna veza” koju Majino obiteljsko stablo krije s obitelji Leiner.

Brat Majine bake bio je, naime, Stjepan Leiner, prvi fotograf i preparator čakovečkoga Muzeja, u kojem je i sama dvije godine radila.

Stjepanov nećak pak je poznati bubnjar Azre i Vještica Boris Leiner, koji je ujedno akademski kipar. Umjetnička crta očito je duboko usječena u genetski kod ovih dvaju čakovečkih rodova.

Čakovčanin Boris Leiner, poznati bubnjar Azre i nekih drugih bendova, ujedno je akademski kipar

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje