Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Bilo je teško suzdržati suze: mali Ukrajinci krenuli u topličku školu, pjevali im „Moj daleki prijatelju“

Ivan Agnezović

Objavljeno:

- dana

Bilo je teško jutros suzdržati suze u trenutku kada svjedočite prizoru od desetak topličkih mališana koji iz sveg srca svojim vršnjacima iz Ukrajine pjevaju pjesmu dobrodošlice „Moj daleki prijatelju“.

– Dok suza treperi u oku tvome, znaj ja za tebe nosim snagu u srcu svome. I riječi utjehe ne postoje da vrate osmjeh na lice tvoje, ni djetinjstvu tvome boje jer sudbine se same kroje. A mi smo samo djeca – pjevali su im uglas učenici, dok su mali Ukrajinci pomalo zbunjenim, ali vrlo hrabrim pogledom, radoznalo upijali njihove potresne riječi.

Naime, 17 dječaka i djevojčica iz ratom pogođene Ukrajine krenulo je danas, 17. ožujka, s pohađanjem nastave u Osnovnoj školi Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice, a domaći su ih učenici i učitelji vrlo srdačno dočekali. Ravnateljica škole Goranka Štefanić kazala je da djeca iz Ukrajine pohađaju niže i više razrede, od prvog do sedmog.

– Upisali smo ih u B razrede jer djeca iz Ukrajine poznaju engleski jezik, neki jako dobro, a neki malo manje. Prvi su dojmovi dobri, roditelji i staratelji su jako zadovoljni, razgledali su jučer školu i danas od 8 sati učenici su već u klupama. Kontakti s učenicima su također uspostavljeni i mislim da neće biti velikih problema. Od danas kreću i s učenjem Hrvatskoj jezika, učit će ih tri učiteljice u tri grupe, za niže i više razrede. Nadam se da ćemo im biti dobri domaćini i da ćemo im uspjeti nadoknaditi ono što su izgubili. Teško, ali s velikim srcem i zalaganjem naših učitelja i učenika vjerujem da će im u našoj školi biti lijepo – navela je ravnateljica topličke škole.

Naglašava da jezičnih barijera gotovo pa i nema. – Kajkavci smo, blizu Slovenije, a ukrajinski jezik je mješavina kajkavsko-slovenskog jezika, tako da ih jako dobro razumijemo, samo što im ne možemo odgovoriti. Ali, mora se polako i razgovjetno govoriti, bez maski, jer tada bolje razumiju. Tako smo jučer bez problema upisali svih 17-ero djece – naglašava ravnateljica Štefanić, dodajući da je škola spremna prihvatiti onoliko djece koliko će ih doći.

Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije Miroslav Huđek kazao je da u najavi za upis u OŠ Varaždinske Toplice imaju još dvoje učenika te da će općenito reagirati na vrijeme kako bi svako dijete bilo uključeno u obrazovni sustav.

– Raspolažemo dovoljnim kapacitetima da prihvatimo svakog onog tko želi pohađati nastavu u osnovnim i srednjim školama kojima je osnivač Varaždinska županija, a tu su i ostale škole bez obzira na osnivača, a djeluju na području županije. Imamo najavu da će dvoje učenika ići na VI. osnovnu školu Varaždin, jučer je bio sastanak s ravnateljicama I. OŠ Varaždin i II. OŠ Varaždin, i one će isto s radošću dočekati svakog onog tko će htjeti upisati i pohađati nastavu u tim školama. Surađujemo sa svim službama i mislim da ćemo svakako biti na visini zadatka – poručio je pročelnik Huđek.

Većina djece iz Ukrajine koja pohađa školu smještena je u Domu 2 ili Lovrinoj kupelji, odnosno prihvatno-smještajnom centru u Varaždinskim Toplicama, gdje se trenutno nalazi 106 osoba.

– Nakon što je Ravnateljstvo civilne zaštite mobilizirao je Dom 2 te prihvatno-tranzitni centar  u Maloj dvorani Arene Varaždin, proteklog je tjedna mobiliziran i Hotel Turist koji ima 60 smještajnih jedinica. S današnjima danom u Varaždinskoj je županiji smješteno ukupno 306 raseljenih osoba, njih još 34 nalazi se u Maloj dvorani Arene Varaždin, 52 u Hotelu Turist te se 114 raseljenih osoba iz Ukrajine nalazi u privatnom smještaju – izvijestila je načelnica Stožera civilne zaštite Varaždinske županije i zamjenica župana Silvija Zagorec, dok je pročelnik Ravnateljstva civilne zaštite – Područnog ureda Varaždin Ivica Matošić kazao da su na prvi val izbjeglica iz Ukrajine odgovorili – spremno.

– Mobilizirali smo naš stari prijelaz na Goričanu, gdje je trenutno prihvatno-tranzitni centar, i gdje većina ljudi dolazi s privatnim automobilima i autobusima. Ondje ih prihvatimo, granična policija izvrši kontrolu te ih nakon okrijepe, ako netko nema prijevoz, prevozimo u naše prihvatne centre. 28. veljače mobilizirali smo prihvatno-smještajni centar u Toplicama, već 8. ožujka mobilizirali smo Malu dvoranu Arene kao tranzitni centar. Sve građane Ukrajine koji dođu na naše područje, smještamo u Arenu i nakon 48 sati moramo im naći kolektivni smještaj, za duže vrijeme – naveo je Matošić.

Objašnjava da Dom 2 i Hotel Turist neće biti dovoljni za prihvat izbjeglica, stoga su u potrazi za još kolektivnih centara. – Mnogo osoba, građana, volontera i udruga se organizira te im traži smještaj, što je dobro i pozitivno. Čak 114 ih je privatno smješteno, i o tim ljudima skrbimo na način da ih obiđe Crveni križ, popiše, te im pružamo svu moguću pomoć, odvezemo ih gdje treba, spajamo ih sa obitelji i slično. Nadam se da će se takva suradnja i dalje nastaviti. Djeca su već krenula u školu, a na drugim je službama sada da vode riječi o zaposlenju i svemu ostalome, kako bi im na našem području, u Hrvatskoj, bilo dobro – pojasnio je Matošić.

Ravnateljica Crvenog križa Varaždinske županije Sandra Vidaček navela je da su djelatnici i volonteri Društva Crvenog križa prvi socijalni kontakt prema raseljenim osobama iz Ukrajine te da im na licu mjesta pružaju humanitarnu pomoć, psihosocijalni „support“, kao i prve informacije vezane uz prava koje ostvaruju.

– Na terenu je angažirano 26 djelatnika i 20 volontera koji na području županije rade 24 sata na dan. Ljudima pristupamo s velikom empatijom i razumijevanjem zbog situacije u kojoj su se našli, gdje su obitelji bile prisiljene napustiti ne samo svoje domove i domovinu, već i članove obitelji. Kako bismo raseljenim osobama osigurali sve potrebne informacije kontinuirano smo u kontaktu sa svim službama na terenu. Naš je cilj prvenstveno pružiti pomoć i zaštitu, a i osigurati da su djeca u sigurnim rukama, kako bismo olakšali njima i njihovim roditeljima da se što lakše nose sa ovo teškom situacijom i da što prije nastave s normalnim životom, koliko je to moguće – objasnila je Vidaček.

Provode tako niz aktivnosti za najmlađe – za djecu koja su došla iz Ukrajine opremili su dvoranu u prihvatnom centru u Areni, kutak za najmlađe i prostor za previjanje beba.

– Djeca su posebno ranjiva skupina te im moramo pružiti svu moguću podršku i osigurati da na licima ponovo vidimo osmjeh i bezbrižnost. Naš je cilj jasan: da ublažimo patnju svakog čovjeka. Pohvaljujem trud i zahvaljujem svim stanovnicima koji su pokazali spremnost i volju za pružanjem pomoći. Pozivam da sve svoje aktivnosti i dalje koordiniraju s Crvenim križem Varaždinske županije i Centrom 112 – apelira ravnateljica Vidaček.

Ujedno je pozvala sve građane koji žele pomoći da postanu volonteri Društva Crvenog križa Varaždinske županije ili da sudjeluju putem sakupljanja humanitarnih donacija. Od materijalnih donacija prikupljaju se prehrambeni proizvodi, higijenske potrepštine i dječji paketi. Također, mole se svi oni koji su prihvatili raseljene osobe iz Ukrajine u privatni smještaj, da ih upute u najbliže Društvo Crvenog križa kako bi im pružili pomoć.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje