Povežite se s nama

U fokusu

Spajanje općina? Da, ali ako tako odluče mještani, a država preuzme financiranje vrtića, infrastrukture i poštenije raspodijeli sredstva…

Objavljeno:

- dana

Prošlog tjedna ponovno je aktualizirana tema o spajanju općina. U tijeku su, naime, posljednje konzultacije s Europskom komisijom o Odluci o kriterijima za dodjelu fiskalnih poticaja za dobrovoljno funkcionalno odnosno stvarno spajanje jedinica lokalne samouprave.

Potom bi taj dokument trebao doći pred Vladu, a nakon što spomenuta odluka stupi na snagu, objavit će se javni poziv lokalnim jedinicama za iskaz interesa za dobrovoljno funkcionalno odnosno stvarno spajanje.

Ministarstvo financija bi za ovu i iduće tri godine predvidjelo po 100 milijuna kuna za one koji se odluče za spajanje.

Mještani odlučuju

Načelnici Velikog i Malog Bukovca Franjo Vrbanić i Darko Marković među prvima su u Hrvatskoj koji su o ovoj temi već prije govorili. Međutim, upozoravaju da bi o eventualnom spajanju trebali odlučiti građani, i to na referendumu.

Prema zadnjem popisu stanovništva Općina Veliki Bukovec ima 1326 stanovnika, a Mali Bukovec 1809. Imaju zajedničku osnovnu školu, vrtić, ambulantu, komunalnog redara, ali i zajedničke projekte. Međutim, unatoč malim proračunima, općine su samodostatne, odnosno mogu samostalno funkcionirati.

Ako bi se spojile funkcionalno, to bi podrazumijevalo spajanje poslova, primjerice zajednički upravni odjel za EU projekte, zajedničko obavljanje administrativnih poslova te zajedničko upravljanje institucijama poput škole i vrtića.

– Djeca nam zajedno idu u školu, u vrtić, imamo zajedničku župu i jednu ambulantu, a surađujemo i na puno projekata. Međutim, ne možemo načelnik Marković i ja, ili naši vijećnici, sami odlučiti o spajanju. Spojiti općine mogu jedino naši mještani – kaže Franjo Vrbanić. Dodaje i da nikakav prijedlog o spajanju nisu vidjeli, ali da bi prije svega bilo nužno državu decentralizirati, posebice u financijskom smislu i, naravno, općine koje se spoje, funkcionalno ili stvarno, nagraditi.

Poštenija raspodjela sredstava

Pod tom nagradom načelnici spominju, primjerice, da država preuzme sufinanciranje vrtića, kao i sufinanciranje EU projekata, da se JLS-ovima preraspodijeli dio sredstava od PDV-a, da se poštenije raspolaže državnim zemljištem, kao i da se omogući ulaganje u cestovnu infrastrukturu.

– Ako želimo da sva djeca imaju jednak standard, što svako malo u vrhu države netko spomene, onda bi država trebala drugačije preraspodijeliti sredstva i preuzeti troškove obrazovanja, posebice u vrtićima – slažu se načelnici. Drugi veliki problem je cestovna infrastruktura jer u spomenutim općinama najveći dio cesta je pod ingerencijom ŽUC-a.

Tu je i projekt aglomeracije, koji je još uvijek na čekanju. Osim toga, Općina Veliki Bukovec je na neki način i kažnjena zbog visokog indeksa razvijenosti, pa je zakinuta za sufinanciranje infrastrukturnih projekata.

Bolji standard

– Mi smo se primili načelničkih pozicija jer nam je želja ovaj kraj razvijati. S načelnikom Velikog Bukovca suradnja je odlična, a uspjeli smo i riješiti dugogodišnji kamen spoticanja između dviju općina – kaže Marković i dodaje da se prošle godine napokon uspio do kraja realizirati i zatvoriti projekt dogradnje škole i sportske dvorane.

Oba načelnika slažu se kako je prioritet da mještani imaju koristi od eventualnog spajanja, odnosno da općine dobiju financijsku injekciju uz pomoć koje bi mogle podići standard.

Fiskalna decentralizacija države

Bruno Hranić, načelnik Općine Vidovec, predstavnik u Odboru regija i član Upravnog odbora Hrvatske zajednice općina, sličnog je stava kao Marković i Vrbanić po pitanju spajanja općina te ističe da bi JLS-ovi koji se spoje sigurno trebali od toga imati koristi u smislu sufinanciranja EU projekata, vrtića i ulaganja u infrastrukturu. Međutim, pred predstavnike Hrvatske zajednice općina još nije stigao nikakav nacrt prijedloga. Ističe i da Zajednica općina među prioritete stavlja fiskalnu decentralizaciju države.

– Inzistiramo na većoj fiskalnoj decentralizaciji, da općinama ide, primjerice, prihod od PDV-a, kao i da se omogući povrat poreza od investicija te da se na JLS-ove, primjerice, preraspodijeli i dio sredstava od prihoda na gorivo (op. a. sad ta sredstva idu Hrvatskim cestama, a JLS-ovi sami financiraju sanaciju nerazvrstanih cesta) – kaže Bruno Hranić.

Nadalje navodi da bi trebalo poštenije rasporediti sredstva od prodaje državnog zemljišta.

– Imamo slučajeve gdje pojedine općine od države dobiju na stotine hektara državnog zemljišta, najčešće za gospodarske zone. To zemljište se proda investitorima i te općine su onda u prednosti. S druge strane imamo općine, pa i gradove, koji nisu dobili ništa. Stoga je nužna poštenija raspodjela državnog zemljišta, odnosno financijskih sredstava od prodaje – objašnjava Hranić.

Dodaje i da je 100 milijuna kuna, što se sad eventualno nudi da se ukine općina i pripoji drugoj JLS, ništa u odnosu na projekte koji bi se trebali provesti, recimo, u Općini Vidovec u iduće četiri godine.

– Ako želimo riješiti svu komunalnu i društvenu infrastrukturu, potrebno je minimalno 1,5 do 2 milijarde kuna. Ako nam država to ponudi, spreman sam se odreći načelničkog mandata, pa i možda ukidanja općine i pripajanja drugoj JLS u korist svih ovih investicija. Naravno da bi se trebao zadržati neki oblik lokalne samouprave, koji bi se onda brinuo o održavanju izgrađene komunalne i društvene infrastrukture, možda s jednim ili dvoje zaposlenika, a ostale službe bi preuzela postojeća JLS kojoj bismo se eventualno priključili – objasnio je načelnik Hranić.

Više sredstava općinama koje se stvarno spoje

Spajanje općina dio je i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a prema sporazumu koji je Hrvatska potpisala s Europskom komisijom, odluka je trebala već stupiti na snagu, i to u prvom kvartalu ove godine.

Cilj je da se do 2026. minimalno stvarno spoji 20 % općina, odnosno funkcionalno spoji minimalno 40 % jedinica.

U Hrvatskoj postoji 428 općina, pa bi krajnji cilj bio da se do lipnja 2026. njih oko 85 ukine, ili 171 funkcionalno spoji.

Međutim, kako bi to trebalo izgledati u praksi, još je nepoznanica. Poznato je tek da bi veće poticaje trebale dobiti općine koje se odluče za stvarno spajanje, a manje one koje se odluče na funkcionalno spajanje, odnosno one koje će neke poslove obavljati zajednički.

Energetska i financijska neovisnost

Istočni dio Varaždinske županije raspolaže velikim količinama geotermalnih izvora energije. Kako potencijali dosad nisu bili iskorišteni na pravi način, osnovano je trgovačko društvo Bukotermal d. o. o. za upravljanje i korištenje raspoloživih izvora geotermalnih potencijala.

Upravo je to jedan od najvećih projekata na kojima zajednički rade općine Veliki i Mali Bukovec i Varaždinska županija.

Cilj je stvoriti energetsku neovisnost za gospodarske subjekte, ali potom i za sve mještane. Osim toga, plan je prirodne izvore energije usmjeriti i na proizvodnju hrane, a tu je i zarada od koncesijske naknade i same eksploatacije.

Time bi taj kraj mogao postati i financijski neovisan, što bi uvelike utjecalo i na podizanje standarda.

– Energenti i hrana sve su skuplji, a ovaj projekt učinio bi ovaj kraj potpuno neovisnim. Imali bismo vlastite izvore energije, pojačali bismo proizvodnju hrane, a mogli bismo i investirati u infrastrukturu i sve one projekte koji su sad na čekanju – objašnjavaju načelnici Marković i Vrbanić.

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje