Povežite se s nama

U fokusu

Otac iz Varaždina optužio Centar za socijalnu skrb: Potiču majke da nas lažno prijavljuju i ne daju nam da viđamo djecu

Objavljeno:

- dana

Skupina muškaraca iz Varaždina javila se Regionalnom tjedniku. Njihov problem je da s bivšim partnericama biju dugogodišnje bitke kako bi viđali svoju djecu. Dio odgovornosti prebacuju na sustav, za koji kažu da ne funkcionira, odnosno na ljude iz tog sustava koji rade u Centru za socijalnu skrb (CZSS) Varaždin, na sudstvo, pa i na policiju.

Upravo su iz tog razloga zatražili pokretanje izvanrednog nadzora nad varaždinskim Centrom pri nadležnome Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Također, CZSS Varaždin prijavili su Policijskom nacionalnom uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK).

Odlučeno je da niti jednom od muškaraca ne navodimo ime zbog zaštite djece koja su uključena u dugogodišnji niz pravnih bitki među roditeljima. Kroz vrlo pojednostavljenu priču jednog od očeva pokušat ćemo približiti dijelove socijalnog i pravnog sustava, za koji kažu da ne funkcionira te da zbog toga mjesecima ne viđaju svoju djecu. Valja napomenuti da majka djeteta ima svoje argumente u cijeloj priči, ali ovdje je fokus na očevima koji tvrde da su im prava ograničena ili oduzeta.

Prijetnje

Otac je rekao da s bivšom partnericom ima zajedničko skrbništvo te da se njegovo dijete ništa na pita oko toga s kojim roditeljem želi biti. Također, rekao je da su njegovi problemi počeli kada ga je majka djeteta prije više godina prijavila za obiteljsko zlostavljanje te su zbog toga morali s djetetom posjećivati niz institucija. Otac iz našeg članka smatra kako neki djelatnici CZSS-a Varaždin potiču majke da očeve lažno prijavljuju za prijetnje, zlostavljanje ili ovisnost od drogama kako ne bi dobili pravo da viđaju djecu.

– Da bih vidio svoje dijete, ja to moram najaviti 30 dana unaprijed. Imam svoju tvrtku u Hrvatskoj, ali radim brojne projekte u Njemačkoj, u farmaceutskoj industriji. Kad nisam u Hrvatskoj, moram se dovesti iz Njemačke da bih navedenog datuma vidio dijete. Dođem i onda mi majka ne dozvoli da vidim dijete, ili mi ga pošalje s više dana zakašnjenja. Ja svejedno moram dijete vratiti unaprijed određenog datuma i vratiti se na posao. Nikoga nije briga ni za moj financijski gubitak zbog posla. Varaždinski Centar ne reagira na to, niti dopušta da nadoknadim dane koje smo izgubili. Nije moja krivica ako ga ona nije poslala. Tijekom ljeta mi se dogodilo da dijete treba sa mnom ljetovati, i ja ga, prema dogovoru, određenog datuma trebam preuzeti na majčinoj kućnoj adresi. Na to majka djeteta javlja da su oni na moru i prisiljava me da cijelu noć vozim iz Njemačke do mora i ondje preuzmem dijete. Kad dođem tamo, ona mi se više ne javlja, ne mogu je dobiti. Nisam sam ih našao ni u apartmanu, nego sam od djeteta saznao da se “skrivaju” po plaži. Otišao sam na policiju i u tamošnji centar socijalne skrbi, s papirom da dijete tada treba biti kod mene. Rečeno mi je da dijete preuzmem u apartmanu, ali nije mi bilo svejedno jer je partner majke mog djeteta prijavljen za nasilje. Kad su se konačno pojavili, majka nije pustila dijete, vukla ga je za ruke, pa sam odlučio sve snimiti mobitelom. Ona je zatim i mene fizički napala te sam ponovno sve prijavio Centru i policiji. Nitko nije reagirao – samo je jedna od mučnih epizoda na koje nam se požalio otac iz Varaždina.

Spomenuo je nepravedan odnos sudskog vještaka prema očevima te da jedan od očeva plaća čak 3000 kuna alimentacije majci djeteta, a skrbništvo dijele pola-pola, za što smatra da nije pošteno.

– Majka djeteta mi je više puta prijetila, čak i pred djetetom, ali varaždinski Centar nju jednostavno ne želi prijaviti. Moje dijete se i u školi nastavnici požalilo da ga je majka napljuskala, pozvan sam na razgovor u školu i rekao sam da znam jer mi se dijete požalilo. Dijete zbog navedenoga ide i školskom psihologu. Prijavio sam to Centru i kad su oni nazvali školu, rečeno im je da se radi o zaštiti podataka i djeteta te da ne mogu ništa reći. Zaštita podataka pred ocem i Centrom za socijalnu skrb? Pa tko je tu lud?! Samo želim zaštiti svoje dijete i sebe pred nečime što se događa godinama – jasan je ovaj otac.

Ispričao nam je i da mjesecima nije vidio dijete jer se posjet trebao odvijati pod nadzorom ljudi iz Centra, ali do toga nije došlo jer nije bilo nadzora te, kako mu je objašnjeno, jer Centar od suda nije dobio pravomoćnu odluku. Kaže i da ga sud ne želi saslušati.

Otac je na kraju poslao poruku sudionicima ovog sustava, za koji smatra da ne funkcionira: “Sve vas može biti sram. Što radite onima najmanjima?”

Kontrola

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike pitali smo je li u proteklih nekoliko godina bilo pritužbi na rad CZSS-a Varaždin.

– Tijekom 2019. godine i 2020. nije zaprimljen nijedan podnesak koji se odnosi na upravni nadzor nad Centrom za socijalnu skrb Varaždin, tijekom 2021. godine zaprimljena su dva podneska koji se odnose na upravni nadzor, dok su tijekom 2022. zaprimljena dva zahtjeva za provođenje izvanrednih upravnih nadzora nad navedenim centrom. Načelno, pritužbe korisnika sustava socijalne skrbi na rad centara za socijalnu skrb odnose se na više područja. Radi se o pritužbama vezanima uz prava i usluge iz socijalne skrbi, pritužbama vezanima uz obiteljskopravnu zaštitu i pritužbama na domove socijalne skrbi i udomiteljske obitelji. Sukladno području na koje se odnose, po pritužbama postupaju pojedine ustrojstvene jedinice Ministarstva. Prema dosadašnjim analizama, najveći broj pritužbi odnosi se na obiteljskopravnu zaštitu, od čega su najčešće pritužbe roditelja vezane uz ostvarivanje prava na osobne odnose s djetetom s kojim ne stanuje te primjedbe na neadekvatnu roditeljsku skrb roditelja koji u skladu sa sudskom odlukom stanuje s djetetom. U vezi s tim razvidno je da stranke koje se pritužuju nemaju dostatne informacije vezane uz njihova prava i obveze tijekom sudskih postupaka niti informacije o ovlastima i mogućnostima odnosno ograničenjima centara za socijalnu skrb u postupcima koji se vode radi zaštite interesa djece – odgovoreno je Regionalnom tjedniku 8. travnja iz navedenog ministarstva.

Također, tada nisu imali informaciju o prijavi varaždinskih očeva PNUSKOK-u, niti je navedeno tijelo od Ministarstva rada tražilo očitovanje.

Ipak, primili su zahtjev za provođenje izvanrednoga inspekcijskog nadzora nad navedenim Centrom koji je podnio i otac iz našeg članka.

– Služba za upravni nadzor pri Samostalnom sektoru za upravni i inspekcijski nadzor u socijalnoj skrbi zaprimila je 7. siječnja 2022. zahtjev za provođenje izvanrednoga inspekcijskog nadzora u predmetu više pritužitelja na CZSS Varaždin, među kojima je i XY (otac iz članka). Dana 3. veljače 2022. od CZSS Varaždin zatraženo je izvješće i očitovanje pojedinačnih stručnih radnika na prigovor na rad i postupanje CZSS-a Varaždin. Istog dana opunomoćeni odvjetnik podnositelja zahtjeva obaviješten je da je podnesak koji se odnosi na upravni nadzor zaprimljen te da će o utvrđenom stanju i poduzetim mjerama provedbe upravnog nadzora biti izviješten prema odredbama Zakona o socijalnoj skrbi. Dana 16. veljače 2022. zaprimljena su izvješća i očitovanja stručnih radnika CZSS-a Varaždin. Ujedno je zatražena i dostava spisa predmeta radi daljnje provedbe nadzora, te je provedba izvanrednoga upravnog nadzora u predmetnom postupku u tijeku – objasnili su iz Ministarstva.

Ipak, ističu da je odluka o načinu ostvarivanja osobnih odnosa između djeteta i roditelja u isključivoj nadležnosti suda.

– Na temelju pravomoćnog rješenja suda centar za socijalnu skrb imenuje stručnu osobu pod čijim će se nadzorom ostvarivati osobni odnosi između djeteta i roditelja, sukladno Obiteljskom zakonu. Takva mjera se određuje privremeno, na razdoblje od šest mjeseci, računajući od dana kada centar imenuje osobu koja će obavljati nadzor. Ako je stranka u postupku nezadovoljna odlukom suda, budući da se radi o privremenoj mjeri, ima mogućnost podnošenja prijedloga sudu za izmjenu sudske odluke. Prema podacima dostupnima Ministarstvu, vidljivo je da su se osobni odnosi roditelja i djeteta u konkretnom slučaju započeli odvijati sukladno rješenju suda. U konkretnom slučaju Centar je obaviješten o provedbi nadzora te je zatraženo i daljnje postupanje Centra u dijelu ostvarivanja osobnih odnosa roditelja i djeteta – odgovorilo je Ministarstvo.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje