Povežite se s nama

Kultura

Četiri puna desetljeća Dejana Buvača u kulturi: “Ključno je u amaterizam uključiti djecu”

FOTO: VŽR/Grad Čakovec/Studio VIPRO

Objavljeno:

- dana

Kad je riječi o kulturnom amaterizmu na području Međimurja, nekoliko je nezaobilaznih imena. Među njima je i ono Dejana Buvača, neumornoga pjevača, glumca, redatelja…

“Novi-stari” čelnici Zajednice HKUU MŽ, Dejan Buvač i Miljenko Zelenbaba

Osim što je na čelu Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskoga sabora kulture, Dejan je i tajnik Pjevačkoga zbora “Josip Štolcer Slavenski”, jedan od osnivača i dežurni redatelj Kazališne družine “Štolcer”, osnivač, voditelj i redatelj predstava Dječjega gradskog kazališta Čakovec, suradnik KUU “Seljačka sloga” Nedelišće, član Kulturnog vijeća Grada Čakovca, poznati glas s Radija 105 Selnica…

Od gimnazijskih dana

Nedavno je u sklopu programa pod nazivom “Ljubav – to si ti” proslavio 40 godina djelovanja u kulturnom amaterizmu.

– Bila je to poetsko-glazbena večer u organizaciji Kazališne družine “Štolcer” koja se u sklopu Tribine “Čakovec četvrtkom” 5. svibnja održala u Centru za kulturu. Nastupali su i Barbara Rocco, Elizabeta Bordić, Robert Kurbaša, Matko Buvač te mladi glazbenici Tamara Korunek i Bojan Jambrošić.

Glazbenu pratnju osigurali su Marko Žerjav i Darko Golubić, dok je program upotpunjen plesnim pokretima članica Studija suvremenog plesa “Teuta”, za koje je koreografiju osmislila Nikolina Mekovec – objašnjava Dejan, koji je svoj kulturno-umjetnički amaterski put započeo 1981. godine, s nepunih 16, kao gimnazijalac.

– Dobro se sjećam audicije za Gradski pjevački zbor, koji danas nosi ime velikoga Josipa Štolcera Slavenskog, kod Dragice Karoline Šimunković, prof., u čakovečkoj Gimnaziji. Nedugo nakon toga počeo sam pohađati i kazališni amaterski studio kod gospodina Rajka Dobošića. Tako su moji glazbeni i glumački angažmani zapravo počeli gotovo istovremeno – kaže Buvač.

Učitelji i djeca

Glumačke i recitatorske sklonosti pokazivao je još u osnovnoj školi: od petog razreda nastupao je s Lidijom Bajuk – dok je Dejan kazivao poeziju, ona je svirala gitaru.

– U III. osnovnoj školi imali smo jaku dramsku grupu koju je vodila učiteljica Lidija Supančić. S kazivanjem poezije pak mi je osobito pomogla učiteljica Katica Bajuk. U srednjoj školi također sam imao sreće pa “naletio” na izvrsnu dramsku grupu, koju je vodila Marija Jelinek. Kad sam studirao na tadašnjoj Pedagoškoj akademiji, formirana je recitatorska grupa pod vodstvom Mire Kermek, prof. Prvu predstavu pod nazivom “Carev paž” kompletno sam režirao 1997. godine. Bila je to i prva predstava Dječjega gradskog kazališta, koje ove godine slavi četvrt stoljeća djelovanja – dodaje Dejan.

S ministricom kulture i medija dr. sc. Ninom Obuljen Koržinek i državnim tajnikom iz Ministarstva kulture i medija Krešimirom Partlom 30. kolovoza na sastanku o amaterizmu tijekom pandemije su sudjelovali Dejan Buvač i njegov kolega iz HSK-a, dr. sc. Dražen Jelavić

Za vrijeme studija, Dejan se angažirao i u ČAK-u, to jest Čakovečkom amaterskom kazalištu, koje je vodio Robert Tkalčec. Krajem osamdesetih djelovao je i KLIČAK, odnosno klinci Čakovečkog amaterskog kazališta, te je tu grupu vodio pri Centru za kulturu te je zapravo ona bila preteča Dječjega gradskog kazališta, no grupa je privremeno prestala s radom s početkom rata.

– Što se stanja u kulturnom amaterizmu danas tiče, ono je bilo teško, a nakon pandemije još je teže. Društva su se počela ponovo okupljati, ljudi se vraćaju, no neka društva su se u potpunosti ugasila, a brojno stanje u udrugama drastično se smanjilo. Najvažnija stvar od svega je nastojati djecu uključiti u kulturno-umjetnički amaterizam, u čemu su nekad prednjačile škole.

Doduše, u tome su veliku ulogu igrali učitelji koji nekad nisu bili putnici, nego su živjeli u kraju u kojem su radili pa im je onda bilo lakše. Učitelja-entuzijasta još uvijek ima, no trebalo bi pojačati aktivnosti u tom smislu – zaključuje Buvač.

Dječje gradsko kazalište

Dječje gradsko kazalište osnovano je 1997. godine.

Svojih 25 godina postojanja obilježavaju, očekivano, uz predstave: “Bodljikavi raj” Petrane Sabolek izveden je zadnjega dana travnja. Predstava je izvedena i na Festivalu kazališnih amatera Međimurja te su članovi i članice Kazališta za nju ubrali velike pohvale od članica županijskog Povjerenstva. Zadnje nedjelje u rujnu (25. rujna) odigrat će pak rođendansku predstavu “Sasvim neobičan dan” Kristine Štebih.

Kazalištem je u 25 godina prodefiliralo 150-ero djece.

Pjevački zbor “Josip Štolcer Slavenski”

Na Tribini “Čakovec četvrtkom” 26. svibnja u 20 sati pod dirigentskom palicom Senke Bašek održat će se koncert Pjevačkoga zbora “Josip Štolcer Slavenski”.

Radi se o manifestaciji povodom 45. obljetnice Zbora, koja je već nekoliko puta odgođena, a originalno se trebala organizirati 2020. godine.

Dio Izvršnog odbora Pjevačkoga zbora “Josip Štolcer Slavenski”

Kao gošće na koncertu nastupit će Blanka Tkalčić (mezzosopran) i Tamara Korunek (sopran), dok je za klavirsku pratnju zadužen Danijel Oto.

“Mala seoska priredba”

U petak, 27. svibnja, s početkom u 20 sati, u Centru za kulturu u Čakovcu pogledajte premijeru predstave “Mala seoska priredba” Dramskog studija “Dada” Kazališne družine “Pinklec” i Kazališne družine “Štolcer”.

Riječ je o predstavi koja je na ovogodišnjem Festivalu Kazališnih amatera Međimurja proglašena najboljom. Adaptaciju teksta potpisuje Kristina Štebih, a za režiju je odgovoran Davor Dokleja.

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Noći tvrđava u Trakošćanu uz zanimljivu izložbu, promatranje zvijezda i koncert J.R. Augusta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dvor Trakošćan s velikim zadovoljstvom poziva sve zainteresirane da im se pridruže 10. svibnja, u petak, kada povodom Noći tvrđava pripremamo zanimljiv i bogat program.

Program će započet u 19 sati otvorenjem izložbe „Žena u životu samostana Arouca“. Muzej Arouca smješten je u opatiji svetog Bartola koja je kroz većinu svoje povijesti bila jedno od najutjecajnijih vjerskih središta u regiji. Izvorno je bila riječ o dvostrukom samostanu za muškarce i žene koji je slijedio pravila sv. Benedikta, ali od 1154. godine postao je isključivo ženskim samostanom.

Izložba se bavi kompleksnim pitanjem zašto su žene iz feudalnih obitelji uopće odlazile u spomenuti samostan?

Nakon otvorenja izložbe, u 20 sati astronomsko društvo „Meteor” održati će zanimljivo predavanje te će se nakon toga s njima moći promatrati i zvijezde.

Program će zatvoriti J.R. August koji će od 21 sat izvoditi sve svoje najpoznatije hitove.

Ulaz na događanja u sklopu Noći tvrđava u potpunosti je besplatan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje