Povežite se s nama

U fokusu

Žene u strahu: Utočište sv. Nikola prima sve više upita preplašenih žena, traže zaštitu

Objavljeno:

- dana

NAKON DRAGIČNIH DOGAĐAJA

Nakon dva tragična događaja u Nedeljancu i Varaždinskim Toplicama, koji su završili s čak četiri mrtve osobe, sve više žena šalje upite u varaždinski Dom za žrtve obiteljskog nasilja Utočište sv. Nikola.

– Žene su preplašene, preispituju se može li se to i njima dogoditi. Zato nam se u posljednje vrijeme javlja veliki broj žena – rekla nam je Irena Mađarić, ravnateljica Utočišta, koje je prošli tjedan povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, organiziralo okrugli stol o procjeni efikasnosti sistema zaštite od nasilja u obitelji.

Dolaze u teškom psihičkom stanju, nasilje trpe godinama

Da bi mogla doći u sigurnu kuću, žena zlostavljanje mora prijaviti policiji 

Žene u varaždinsku sigurnu kuću dolaze u teškom psihičkom stanju.

– Većina ih godinama trpi nasilje i veliki je to stres kad dođu i prijave ga. Ovdje je trenutno 13 štićenica, a pomažemo im da se osnaže i vrate vlastiti život u normalu – ističe Irena Mađarić. 

Alarmantan je podatak da je u tri i pol godine Tim za krizna stanja Crvenoga križa Varaždinske županije imao čak 350 intervencija koje su se odnosile na obiteljsko nasilje, koje je najčešće fizičko. Nažalost, upravo ovog mjeseca jedna je žena iz Varaždinske županije izgubila život. 

Martina Slunjski, 23-ogodišnjakinja iz Završja Podbelskog, je 16. žena u Hrvatskoj koja je ove godine stradala od ruke vlastitog partnera. Na parkiralištu u Nedeljancu ubio ju je Saša Možanić, koji je potom počinio samoubojstvo. Iza sebe je ostavila petogodišnju kćer.

Što je ona proživljala, nećemo, nažalost, nikada doznati. Međutim, (pre)veliki broj žena u vlastitim domovima gotovo svakog dana proživljava pakao.
– Bacio me na pod i počeo udarati nogama. Djed i stariji sin su me počeli braniti vukući ga u stranu, dok je dvogodišnji sin vrištao i penjao se na trosjed. Nemoćno sam ih gledala – podijelila je svoju tešku životnu priču sada, srećom, bivša korisnica varaždinskog Utočišta Sv. Nikola. 

– Ono što je najgore, uvijek sam okrivljavala sebe i nalazila opravdanje za njega. Zašto? Ne znam. Usprkos svemu, željela sam vjerovati u naš brak. Nadala sam se da će biti bolje, da će se on smiriti. Itekako sam se prevarila, svakim danom bio je sve gori – izjavila je.
Srećom, prekinula je agoniju.

Nadala sam se da će biti bolje, da će se on smiriti. Itekako sam se prevarila, svakim danom bio je sve gori.”

– S vremenom sam shvatila da ne trpim samo ja, nego i moja djeca. U kući, dok je on bio doma, nije bilo smijeha, veselja, nego samo psovke, vikanje, galama. Tako je bilo i zadnju večer prije nego što sam otišla. Svađa, vrijeđanje i fizičko nasrtanje. Ostala sam šokirana stoti put. Plakala sam cijelu noć, ujutro kad sam se pogledala u ogledalo nešto se u meni slomilo i sama sebi sam rekla: “Dosta”. Kad su se djeca probudila pitala su me što mi je s rukom. Bila sam puna modrica. Nisam ni trebala reći, vidjela sam bol u njihovim očima. To me jako pogodilo, skupila sam snagu i otišla na policiju – ispričala je žena koja je bila dovoljno hrabra da zajedno s djecom pobjegne od nasilnika.Zlostavljanje je prijavila policiji i tad je završila u sigurnoj kući.  

U Utočištu žene ostaju od šest mjeseci do godine dana. Neke se i vraćaju zlostavljačima.

– Ne možemo nikoga osuđivati. Neke žene vrate se supružnicima i partnerima, što zbog ekonomske, što zbog emocionalne ovisnosti. I to ne možemo osuđivati – napominje ravnateljica Mađarić.

 Ali nemaju sve priče tužan kraj: u Utočištu se najviše vesele kad im se jave njihove bivše štićenice koje su stale na noge, našle posao i počele normalan život.

– To je glavni razlog zbog kojeg radimo ovaj posao – zaključila je Irena Mađarić.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje