Povežite se s nama

Život i društvo

U Općini Trnovec Bartolovečki sanacija divljih odlagališta otpada, ali i nadzorne kamere

Foto: Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Unatoč sve dostupnijim i uglavnom besplatnim načinima legalnog zbrinjavanja krupnog i građevnog otpada, divlja odlagališta otpada veliki su problem, kako u urbanim, tako i u ruralnim sredinama.

Budući da divlja odlagališta predstavljaju iznimno veliku opasnost za okoliš, za onečišćenje zraka, tla i voda, posebice podzemnih, u Općini Trnovec Bartolovečki odlučili su taj problem riješiti sanacijom divljih odlagališta otpada, ali i postavljanjem nadzornih kamera, da bi detektirali i kaznili nesavjesne građane.

Pred završetkom je postupak javne nabave za odabir izvođača na sanaciji prve faze divljih odlagališta u poduzetničkoj zoni Trnovec na dvije lokacije, kao i uz dravski kanal te uz šumsko područje u naselju Šemovec, a vrijednost radova je 1,5 milijuna kuna.

– Dobili smo odluku Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost o sufinanciranju do 40 % ukupnih troškova sanacije divljih deponija druge faze i to će nam biti velika financijska pomoć. U procesu smo odabira najpovoljnijeg izvođača radova, trenutno je u tijeku žalbeni rok i vjerujem da ćemo vrlo brzo krenuti u sanaciju – istaknula je općinska načelnica Verica Vitković.

No nije dovoljno divlja odlagališta samo sanirati, već je cilj spriječiti novo odlaganje otpada na tim mjestima, stoga su u Općini odlučili postaviti nadzorne kamere.

– Planiramo postaviti kamere na divljim odlagalištima koje će snimati 24 sata, da vidimo koji su to počinitelji i da se ne bi opet ponovile neželjene situacije. Nažalost, još uvijek ima nesavjesnih građana koji ne brinu o prirodi i zaštiti okoliša, stoga moramo poduzeti određene korake kako bi ih spriječili da otpad dovoze na mjesta koja za to nisu predviđena. Kazne nisu popularna mjera, ali ako je netko neodgovoran, mora snositi posljedice – poručila je načelnica Vitković.

Pozvala je građane na odgovorno ponašanje, upozorivši da su divlja odlagališta mogući izvori zaraze, ali mogu biti i „krivci” za požare u ljetnim mjesecima.

Život i društvo

Prošlost, sadašnjost i budućnost: u Varaždinu obilježen Međunarodni dan rijeke Drave

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pod motom „Prošlost, sadašnjost, budućnost“ u Županijskoj palači u Varaždinu u ponedjeljak je, 23. rujna, predavanjima, prezentacijama projekata i radova te izložbom fotografija obilježen Međunarodni dan rijeke Drave.

„Europska Amazona“ duga je 749 kilometara i svojim tokom povezuje prostor pet država srednje Europe, a u Hrvatsku utječe upravo u Varaždinskoj županiji.

Događanje je održano s ciljem skretanja pozornosti na bogatstvo rijeke Drave i njezinu vrijednost, a u organizaciji Sveučilišta Sjever i Varaždinske županije. Koordinatorica programa ponovno je bila izv. prof. dr. sc. Lovorka Gotal Dmitrović sa Sveučilišta Sjever, a upravo je zahvaljujući njoj počelo obilježavanje Međunarodnog dana rijeke Drave u Varaždinu i u Varaždinskoj županiji.

– Ljude podsjećamo da živimo uz prekrasnu rijeku koja je izuzetno važna nama u Hrvatskoj, ali je važna i cijeloj Europi – rekla je izv. prof. dr. sc. Gotal Dmitrović.

Župan Anđelko Stričak istaknuo je da je zaštita okoliša jedan od prioriteta Varaždinske županije.

 – Pokrenuli smo niz projekata i aktivnosti s ciljem zaštite i očuvanja prirode koja je naš najvredniji resurs. Na području rijeke Drave, koja je odlukom UNESCO-a postala sastavni dio Petodržavnog rezervata biosfere Mura – Drava – Dunav, Javna ustanova Priroda Varaždinske županije provela je veći broj istraživanja o fauni, izdala niz publikacija, a kontinuirano provode aktivnosti na obnovi i očuvanju staništa poput sadnje kebrača ili uređenja obale za ptice bregunce, a uz to je pokrenut edukativni program „Škola uz rijeku“. Veselimo se proglašenju još jednog zaštićenog područja, parka prirode koji će obuhvaćati Ivanščicu, Strahinjščicu, Ravnu goru i Maceljsku goru. U utorak, 24. rujna, počinje javni uvid u prijedlog Zakona o proglašenju Parka prirode „Zagorske gore“, pa sve zainteresirane pozivam da se uključe – rekao je župan Anđelko Stričak.

Sve posjetitelje u prošlost je odveo upravitelj varaždinskog Zavoda za znanstveni rad HAZU-a dr. sc. Vladimir Huzjan, koji je održao predavanje o povijesnom prelasku bana Jelačića preko Drave.

Potom je doc. dr. sc. Lucija Radetić s Geotehničkog fakulteta Varaždin održala predavanje pod nazivom “Vanjski utjecaj na kvalitetu rijeke Drave i metode pročišćavanja” te prikazala rezultate istraživanja provedenih u sklopu EU projektu OS-Mi. Dr. sc. Lucija Plantak, također s Geotehničkog fakulteta, održala je predavanje “Povezanost podzemnih i površinskih voda Varaždinskog vodonosnika” i predstavila istraživanje i preliminarne rezultate analiza u sklopu Interreg Central Europe projekta MAURICE.

„Drava Life“, najveći projekt obnove rijeke Drave koji se provodi u Hrvatskoj te u Varaždinskoj županiji, predstavio je pak Igor Tošić iz Hrvatskih voda, uz koje je jedan od partnera u ovom projektu bila i Javna ustanova Priroda Varaždinske županije.

Ispred Skupštinske dvorane Županijske palače izložene su bile predivne fotografije Gorana Šafareka nastale upravo u sklopu projekta „Drava Life“.   

Završnica obilježavanja Međunarodnog dana rijeke Drave pripala je „budućnosti“. Međunarodni Pro Blue projekt “Where are the dragonflies” Prve privatne gimnazije Varaždin predstavili su učenici te škole Jan Levatić i Tomislav Dmitrović uz mentorstvo Marka Pavlovića, profesora biologije i kemije, a učenici OŠ Metel Ožegović Radovan predstavili su se literarnim i likovnim radovima na temu kako doživljavaju rijeku.

Nastavite čitati

Život i društvo

Suvremeni MSCT uređaj konačno stigao u čakovečku Bolnicu, omogućit će još bolju skrb pacijentima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj bolnici Čakovec 24. rujna predstavljen je novi, suvremeni, 128-slojni, MSCT uređaj, vrijedan 766.250 eura, koji je nakon dugih pregovora i borbe za potrebe pacijenata i liječnika Međimurja, konačno stigao na Odjel radiologije i ultrazvuka naše Bolnice.

Ravnatelj Bolnice Igor Šegović, dr. med., istaknuo je da je uređaj predstavlja zadnju riječ tehologije: „Danas s velikim zadovoljstvom i radošću puštamo u rad 128-slojni MSCT uređaj koji nam svima donosi mnogo dobroga. Ubrzat ćemo rad, unaprijediti dijagnostiku, te pružiti još kvalitetniju skrb našim pacijentima“.

Podsjetio je da su temelji ovoga odjela položeni još u staroj zgradi Feštetićeva majura u bolničkom krugu: „Danas se možemo pohvaliti s dovoljnim broj liječnika, inženjera i drugog osoblja na ovom Odjelu, s uređajem za magnetnu rezonanciju, nabavljenim 2017. godine, koji radi 7 dana u tjednu, a s novi CT radit će i stari kompjutorski tomograf, što će također utjecati na brzinu i smanjenje lista čekanja“. Šegović je istaknuo da put do novog MSCT uređaja nije bio nimalo lak ni brz te zahvalio svima i iz struke i iz politke koji su pomogli da se moderni uređaj nabavi.

Uzvanike i novinare pozdravio je i voditelj Odjela radiologije i ultrazvuka Miljenko Novak, dr. med., te brojkama ilustrirao o kakvom je napretku i potrebi riječ: „Tijekom 2023. godine na našem Odjelu obavili smo 7100 MSCT pregleda, a samo tri godine ranije bilo ih oko 3000, što dovoljno ilustrira povećanje potreba za ovom vrstom pregleda.Naš stari CT uređaj iz 2015. godine, ostaje u funkciji te će nam dva uređaja pomoći u smanjenju lista čekanja“.

Dr. Novak je posebno naglasio koje novosti suvremeni MSCT donosi pacijentima: „S novim uređajem u našu ustanovu uvodimo dijagnostiku srca, koju ranije nismo mogli obavljati. Ovaj suvremeni MSCT opremljen je vrhunskim intervencijskim paketom, što znači da su nam omogućeni i intervencijski zahvati pod kontrolom CT-a“.

Ulaganja

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da dolazak ovako vrijednog, suvremenog uređaja u Županijsku bolnicu budi vjeru da će se potrebe naših pacijenata i zdravstvenih djelatnika čuti: „Ovo je veliki dana za razvoj zdravstvenog sustava u našoj Županiji jer donosi brzu i jasnu dijagnostiku, te unaprjeđuje prevenciju bolesti, osobito onih koje su danas i u Međimurju u vrhu po postotku smrtnosti“ , rekao je župan i dodao: „Pozivam Upravno vijeće naše Bolnice da se zalaže da realizaciju projekta palijativnog centra koji smo započeli jer je riječ o istinskoj potrebi u zajednici“.

Župan je podsjetio da se gradi novi prostor za sve zdravstvene laboratorije, da se uređuje parkovna arhitektura u bolničkom krugu te da slijedi i uređenje parkirališta: „Međimurska županija od razvoja svih zdravstvenih ustanova na našem području ne odustaje, o čemu svjedoči i 26.745.000 eura županijskih sredstava, uloženih samo u zadnjih pet godina u razvoj našega zdravstva, u ljude, u opremu, u obnavljanje prostora“.

Članica Upravnog vijeća Bolnice i izaslanica Ministarstva zdravstva Anita Milas Anzić, dr. med., kaže da se u hrvatsko zdravstvo ulažu velika sredstva, te da je iz decentraliziranih sredstava, u razdoblju od 2016. do 2023. godine u Županijsku bolnicu Čakovec uloženo oko 10 milijuna eura.

Spomenimo da na Odjelu radiologije i ultrazvuka Županijske bolnice Čakovec, među zdravstvenim djelatnicima, trenutno radi 11 specijalista radiologije, četvero ih je na specijalizaciji, 22 prvostupnika radiološke tehnologije, te četiri medicinske sestre.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje