Povežite se s nama

Kultura

FOTO Proslava 90. rođendana pjesnikinje Ružice Juras uz promociju njezine zbirke „Kaplja kiše“

Objavljeno:

- dana

SVEČANOST U KNJIŽNICI

U prepunoj dvorani knjižnice i čitaonice Metel Ožegović jučer, 10. veljače, varaždinska je pjesnikinja Ružica Juras predstavila zbirku pjesama „Kaplja kiše“ i tako proslavila svoj devedeseti rođendan.

„Kaplja kiše“ četvrto je nadopunjeno izdanje Ružićine poezije, a uz poeziju, piše i haiku pjesme. Ovu proslavu Ružićina života i stvaralašta organizirali su Varaždinsko književno društvo, Ogranak Matice Hrvatske u Varaždinu, Glazbena škola u Varaždinu i Gradska knjižnica.

– Književnošću se bavim od malih nogu. Pisala sam još u vrtiću, pa u školi. Kada sam se udala i imala djecu, nisam imala toliko vremena, ali je pjesma u meni uvijek živjela – izjavila je pjesnikinja Ružica Juras, nadimka Varaždinka.

Četvrto izdanje „Kaplje kiše“ sadrži samo Ružičine pjesme koje je posvetila suprugu s kojim je bila u braku 57 godina, djeci, životu, majci i domovini.

– Mnogi me pitaju što znači kaplja kiše? Jako puno znači. Kap kiše padne i osuši se, dok se kaplja kiše zalijepi i nikad ne umire. Kaplja kiše je voda, ona živi vječno – objašnjava Ružica koja se, nakon 48 godina života u Zagrebu, sa suprugom vratila u Varaždin, za koji kaže kako može biti ponosan na ljude koje ima.

– Sa svojih devedeset godina napravila sam sve što sam trebala. Imam dva sina i dva unuka, praunuku i praunučicu. Jako držim do obitelji, to je jedna prekrasna cjelina – govori Ružica o svojoj mnogobrojnoj obitelji.

– Ako vas netko povrijedi, ne skačite odmah na prvu loptu. Stanite, razmislite i koji put prospavajte, jer se drugi dan drugačije gleda na život. I uvijek nastojte komunicirati da svaki dođe na pola puta – navodi Varaždinka.

„Sretni ste jer poznajete ovakvu ženu!“

U ugodnom ambijentu Gradske knjižnice mnogobrojnoj publici obratili su se članovi Varaždinskog književnog društva Zlata Bogović, Tugomir Orak, Ernest Fišer i Tomislav Ribić. U glazbenom dijelu programa sudjelovali su Valentina Geci Koren, Silvija Novak, KUD „Vila“ Varaždin i prof. Ivan Mežnarić, skladatelj.

– Ovo je proslava jednog vrlo plemenitog i uspjelog stvaralačkog života. Ono što je Ružica napravila za cijeli književni život Varaždinske županije je mnogo. Nisu tu samo pjesme, već i humanitarni i organizacijski rad. U Gradskoj kavani organizirala je vrlo uspješne književne i pjesničko-glazbene večeri. Doživjeti 90 godina je Božji dar i prema tome obilježavanje ove obljetnice za nas ostale pjesnike je svečanost u gradu – izjavio je Ernest Fišer.

Pjesnikinja Ljubica Ribić svim okupljenima poručila je kako mogu biti sretni jer poznaju takvu ženu. 

Izvor:
Foto: MARTA KONJAČIĆ

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje