Povežite se s nama

Život i društvo

V. Toplice izgubile su vlast i 15 milijuna kuna europskog novca

Objavljeno:

- dana

KRIZA

Gradonačelnica Varaždinskih Toplica Goranka Štefanić je sredinom prošlog tjedna počela polako prazniti ladice u svom uredu. Jer nakon što je pao toplički proračun, samo je pitanje dana kad će u Grad stići povjerenik Vlade pa će gradonačelnica i Vijeće biti razriješeni dužnosti.

Goranka Štefanić se neće politički umiroviti, nego će vrijeme iskoristiti u pripremi za nove izbore. Ona će, naime, u svibnju pokušati izboriti još jedan gradonačelnički mandat.
U međuvremenu će svi spremljeni projekti čekati do izbora nove gradske vlasti. Jer povjerenik nema ovlasti potpisivati ugovore niti donositi odluke. Gradonačelnica je skeptična za budućnost Grada u sljedećoj godini. – Ovo se nije smjelo dozvoliti. Varaždinske Toplice izgubit će cijelu godinu. Staju svi projekti, nema realizacije najavljenih gospodarskih ulaganja jer nema ni pokretanja izmjene Prostornog plana, koji bi omogućio investicije – rekla je gradonačelnica i stav oporbe nazvala političkom odlukom na štetu građana.

Gradonačelnica je baš zbog toga pokušala spriječiti ovakav scenarij. Tako je nakon sjednice 20. prosinca, kad proračun nije izglasan, inicirala novu sjednicu. – Vijećnici su izgledali iznenađeno kad smo objasnili sve posljedice pada proračuna. Mislila sam da će zbog toga ipak prihvatiti privremeno financiranje, ali oni se nisu niti pojavili na sjednici – ljuta je.

Neodgovornost

– Predsjednik Vijeća, HDZ-ov Franjo Prstec, se složio s datumom i sazvao sjednicu, na koju potom nije došao – veli. Sjednicu su bojkotirali i njegovi stranački kolege Borislav Antolković i Marko Sopić, ali i Dragica Ratković, Mato Halužan, Stjepan Denžić i Vesna Vuk iz HSLS-a, kao i nezavisni Stanko Medvedec. Nije bilo kvoruma, pa se nije se moglo glasati za privremeno financiranje, sa sjednice se pokušalo nazvati predsjednika Vijeća da se sazna nije li možda sjednicu otkazao, ovaj se nije javljao. Zvala ga je i idućeg jutra i predložila mu da pogleda prijedlog prijevremenog financiranja, ali on to nije želio. Nije htio niti sazvati novu sjednicu Vijeća i tako je završio mandat posljednje vlasti Varaždinskih Toplica.

Gradonačelnica je razočarana ovom, kako veli, neodgovornošću vijećnika, ali takav je razvoj događaja i nije baš previše iznenadio.
– Vijeće nikad nije funkcioniralo. Oporba ne može pričati bajke o tome što bi i koliko oni odradili ali nisu imali šansu. Jer zadnju godinu i pol su imali većinu, s obzirom na to da je Stanko Medvedec redovito glasao kao i oporba. Dakle, imali su osam ruku i mogli su nas preglasati. Da su donijeli bilo kakve odluke, mi bismo ih morali prihvatiti.

Međutim, u 3 i pol godine nisu imali niti jedan jedini pozitivni prijedlog – smatra Goranka Štefanić.
Toplička oporba je svoja dva zadnja prijedloga sama bojkotirala. Na ljetnoj sjednici je jedna od točaka dnevnog reda bila gradsko preuzimanje bolničkih ugostiteljskih objekata. Nakon što je cijeli grad zbog tog, kako su ga nazvali, pokušaja nacionalizacije, izašao na prosvjed, predlagatelji se nisu pojavili na sjednici. Isto je bilo i kad se trebalo razgovarati o zapadnoj zaobilaznici.

“Osmi vijećnik”

Sudbinu Varaždinskih Toplica u zadnje 3 i pol godine je često krojio “osmi vijećnik”. Jer sedam vijećnika ima vladajuća koalicija, isto toliko oporba, a jedan je nezavisan. – Tako je nemoguće raditi – kaže zato gradonačelnica i najavljuje da će se na ovim izborima boriti za svoje Vijeće.

Gradonačelnica i njezin zamjenik, Nedjeljko Mihalić, kažu da je za cijeli toplički politički kaos kriv jedan čovjek, Mato Halužan, vijećnik HSLS-a. 
– Nekoliko puta smo s vijećnicima razgovarali o proračunu i nitko nije imao primjedbu, osim Mate Halužana. Žalosno je povjerovati da čovjek koji devet mjeseci u godini živi u Njemačkoj i tamo plaća porez može odlučivati o sudbini Topličanaca i njihove djece – govori gradonačelnica. Nadovezuje se zamjenik: – Mato Halužan plaća sve doprinose u Njemačkoj, a od Grada dobiva naknadu za vijećnički rad. Njegova unučad ide u njemački dječji vrtić, a naša neka idu u ovaj prastari – rezigniran je Mihalić. On time aludira na pitanje izgradnje novoga dječjeg vrtića koje je, prema stavu oporbe, glavni krivac za njihovo odbijanje proračuna. Jer, za vrtić se treba podići kredit od 9,5 milijuna kuna, pa oni proračun nazivaju “dužničkim”. 

– Nije im jasno da taj novac moramo imati u proračunu, ali ga prolaskom na natječaju dobivamo natrag – kaže Goranka Štefanić. Raspisivanje dugoočekivane mjere 7.4 je najavljeno za kraj ovog mjeseca, ali povjerenik ne može prijaviti gotov projekt na natječaj. Na ovaj se čekalo dvije godine i pitanje je kad će se raspisati sljedeći. 
– Ovdje igru vodi Mato Halužan, a ne Franjo Prstec kako se misli. Kad je Halužan privremeno zamrznuo svoj vijećnički mandat, sve su se odluke donosile bez problema – vele.

Propadaju neki projekti o kojima se dugo razgovara i napokon su se stvari posložile. Najveći je Autobusni kolodvor i robna kuća, a najvjerojatnij Konzum, za koje se baš ovog tjedna trebalo završno pregovarati, ali sad nema tko. Situacija u Toplicama pogodila je i Slovence, ali i Novi Marof, s kojima su trebali surađivati na projektima biciklističke staze i konjičkog turizma.

Na prigovore da se u proračunu ponavljaju isti projekti, gradonačelnica veli da je to zbog neučinkovitosti bivše Vlade, koja nije raspisivala natječaje. Sad kad su se promijenila Vlada i natječaji došli na red, za Varaždinske Toplice neće biti novaca. Jer na natječaje se ne mogu prijavljivati, kao ni potpisivati ugovore za dobivene natječaje. I tako, pretpostavlja se, barem još sedam mjeseci.

PROPALO

Izgradnja dječjeg vrtića – dokumentacija kompletna 9,5 milijuna kuna
Reciklažno dvorište – gotov projekt 1,9 milijuna kuna
Autobusni kolodvor
Trgovački centar
Cesta u Hrastovcu – 900 tisuća kuna
3 Interreg projekta sa Slovenijom – dva milijuna kuna
Završetak grobne kuće
Izgradnja vidikovca i solarne klupe
Opremanje knjižnice i čitaonice
Javna rasvjeta

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Plenković dostavio Saboru popis ministara, Damiru Habijanu Ministarstvo pravosuđa i javne uprave

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mandatar i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković u četvrtak navečer dostavio je Hrvatskom saboru popis ministara i program nove Vlade o kojima će u petak raspravljati i glasati saborski zastupnici.

Plenković će predložiti Saboru izglasavanje 18 članova nove Vlade, među kojima su tri ministra iz kvote Domovinskog pokreta, dok HDZ-ovi ministri većinom ostaju isti, a jedno novo lice je Tonči Glavina na čelu Ministarstva turizma i sporta, piše nacional.hr.

Ministarstvo poljoprivrede kojemu se u nazivu dodaju šumarstvo i ribarstvo u novoj Vladi preuzima Domovinski pokret, a dosadašnja ministrica poljoprivrede Marija Vučković bit će na čelu novog Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Dosadašnji ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan seli u Ministarstvo pravosuđa i javne uprave, kojem se dodaje i digitalna transformacija dok se Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dijeli na dva resora od kojih gospodarstvo pripada DP-u.

Resor zdravstva nastavlja voditi Vili Beroš, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, obrane Ivan Anušić, unutarnjih poslova Davor Božinović, vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.

Na čelu Ministarstva financija bit će i dalje Marko Primorac, Radovan Fuchs ostaje ministar obrazovanja, znanosti i, novo dodanih, mladih, Marin Piletić ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a Šime Erlić ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Nina Obuljen Koržinek, Tomo Medved i Oleg Butković, koji su s Plenkovićem u Vladi od samog početka već osam godina, ostaju na istim ministarskim pozicijama. Obuljen Koržinek kao ministrica kulture i medija, Medved kao ministar hrvatskih branitelja, a Butković kao ministar mora, prometa i infrastrukture. Butković je bio i u vladi Tihomira Oreškovića pa je tako i najdugovječniji ministar.

Prema prijedlogu mandatara, novoosnovano Ministarstvo demografije i useljeništva vodit će Ivan Šipić, po struci vjeroučitelj koji je bivši član HDZ-a; ministar poljoprivrede bit će Josip Dabro, glavni tajnik i predsjednik vukovarsko-srijemskog DP-a dok Ministarstvo gospodarstva preuzima Ante Šušnjar, odvjetnik iz Zagreba, član predsjedništva DP-a i Suda časti te jedan od osnivača te stranke.

Nastavite čitati

Život i društvo

Siniša Jenkač: Nakon dvije godine svaka će kuća imati brzi svjetlovodni internet

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Novom Marofu u srijedu je, 15. svibnja, predstavljen projekt PRŠI – “Plan razvoja infrastrukture širokopojasnog pristupa u projektnom području Novi Marof”, za koji su sredstva osigurana preko Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Na predstavljanju ovog važnog projekta u prostorima Kulturnog centra “Ivan Rabuzin” gradonačelnik Siniša Jenkač naglasio je kako će konačno doći do realizacije projekta na koji se čekalo pet godina i za koji su napravljena dva programa.

– Programa razvoja širokopojasnog interneta napravili smo za bivšu Općinu Novi Marof jer PRŠI Novi Marof obuhvaća i Varaždinske Toplice, Ljubešćicu, Visoko, Breznički Hum i Breznicu, znači zaokruženo je jedno područje koje je bilo prihvatljivo i koje nije imalo razvijen brzi internet, odnosno širokopojasni internet čijim će razvojem sada biti obuhvaćena svaka evidentirana kuća na spomenutom području – rekao je Jenkač.

Dodao je kako se nakon drugog programa, na njihov program javila francuska tvrtka OPTIX infrastruction i zadovoljila sve kriterije.

– Mi smo za PRŠI zadovoljili kriterije u mogućnosti prijavljivanja na natječaj i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je potpisalo ugovor s budućim investitorom. Pred nama je sada drugi dio i upravo iz tog razloga smo sazvali današnji sastanak na kojem nas je investitor upoznao sa svim potrebnim infrastrukturnim i drugim ustanovama i svima onima koji mu trebaju za provođenje tog projekta. U sljedeće dvije godine obavljat će se radovi i vjerujem da će nakon dvije godine doista svaka kuća imati brzi svjetlovodni internet. Ono što uvijek volim naglasiti je da je svakako važno da ako ljudi žele super brzi internet na svojem laptopu, moraju još dodatno potegnuti svoje kablove, a to znači bakrene žice zamijeniti novim žicama te postaviti razvode unutar svojih stambenih jedinica – zaključio je gradonačelnik Jenkač.

Razvoj

U drugom projektu PRŠI sudjeluju općine Vidovec, Beretinec, Gornji Kneginec i Sveti Ilija, stoga su i njihovi predstavnici bili na sastanku u Novom Marofu, među njima i beretinečki načelnik Nikola Žganec koji je istaknuo da je riječ o projektu od iznimne važnosti za sva kućanstva.

– Vrijednost samog projekta je više od 2 milijuna eura i pokrit će više od 7000 potencijalnih korisnika. Brzi internet je u današnje vrijeme iznimno važan za razvoj gospodarstva i turizma, no osim toga, svakoj mladoj osobi i kućanstvu bitno je da ima širokopojasni internet – rekao je Žganec.

Nenad Kaić, direktor Strateškog odbora tvrtke Optix, koji je u vlasništvu jednog od najvećih europskih infrastrukturnih fondova koji se zove Meridiam, istaknuo je da Meridiam ulaže u javnu infrastrukturu koju smatraju kritičnom, poput širokopojasnog interneta, ali da su u svijetu zapravo poznati po ulaganjima u bolnice, autoceste, zračne i morske luke, u sve vrste dugotrajne infrastrukture.

– U ovom području našli smo se da bi predstavili projekt za tri PRŠI-ja, ne samo za Novi Marof i Vidovec, nego i za Lepoglavu na području Varaždinske županije. Predstavljamo i naše odabrane glavne projektante kojima je cilj upoznati sve relevantne ljude koji su potrebni prilikom projektiranja. Rokovi izvođenja projekta su vrlo ambiciozni, planiramo 30. lipnja 2026. koliko traje i NPOO. Uz podršku svih lokalnih dionika i podršku koja postoji od Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, HAKOMA i drugih državnih tijela, uvjereni smo da ćemo to i uspjeti, pogotovo zato što slične projekte povodimo u Austriji, Njemačkoj i Rumunjskoj – rekao je Kaić.

OPTIX infrastructure d.o.o. potpisao 14.4.2024. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava sa Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture i Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, a vezano za provedbu i sufinanciranje projekta razvoja širokopojasne infrastrukture (PRŠI) na spomenutim projektnim područjima. Na projektnom području Novi Marof sufinanciranje iz NPOO-a je 6.419.853,44 eura, dok je Projekt razvoja širokopojasnog pristupa na području Općina Vidovec, Beretinec, Gornji Kneginec i Sveti Ilija sufinanciranje iz NPOO-a 2.047.082,80 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje