Povežite se s nama

U fokusu

Patafta: Mladi postaju podstanari bogatim strancima, a možemo imati jeftinije stanove i besplatne vrtiće

Objavljeno:

- dana

Nakon što je skrenuo pažnju na resurs tople vode koja bi se u cijelom Varaždinu mogla koristiti kao energija za grijanje, o čemu je govorio još u kampanji 2021. prije energetske krize, varaždinski gospodarstvenik i nezavisni kandidat za Gradsko vijeće Davor Patafta sada se  osvrnuo se i na nekretninsko tržište na području grada.

Također, podsjeća i na svoju inicijativu na prošlim izborima da se osiguraju besplatni vrtići te da se podigne kvaliteta života za umirovljenike.

Sve je to, kaže, moguće i izvedivo, a uvjet je da se prestanu milijuni eura bacati u vjetar. Prvenstveno, gotovo milijardu kuna Grad Varaždin već je izgubio samo na balama, od prvotnog umatanja bala u foliju na što je utrošeno na desetke milijuna kuna, do skupih odvjetničkih troškova, a tu je i činjenica da se u Brezju trebalo razvijati gospodarstvo koje bi kroz investicije i dobro plaćena radna mjesta generiralo  sredstva u proračun. Tim se novcima moglo ulagati, mogli su se graditi vrtići, poticati stanogradnja…

Kaže, sve što je posljednjih godina tvrdio pokazalo se ispravnim, počevši od MBO-a. Sada želi ukazati na trendove koje politika propušta kontrolirati jer se bavi sama sobom.

– Kad sam im tvrdio za MBO da je dobra tehnologija smijali su se, prijavljivali su i izmišljali afere. Sad više nitko ne priča da se bale mogu “zakopati”. Kad sam im tvrdio da treba krenuti u poticajnu stanogradnju i ne dozvoliti da naši mladi budu bez stanova, isto tako su se smijali i tražili dlaku u jajetu kako bi uništili projekte. A pogledajte današnju situaciju – upozorava Patafta.

Cijena stanova došla je na 2700 eura, a govori se kako će narednih godina doći na 3000 eura.

– U koju situaciju ćemo doći? U situaciju da će stranci koji imaju kapitala i koji bježe iz svojih država ovdje kupovati stanove, a naši mladi će doslovce biti podstanari jer nisu osigurani povoljniji stanovi. To je samo jedan od primjera kako se naši “stručnjaci” ponašaju i rade – zaključio je kandidat za gradsko vijeće.

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje