Povežite se s nama

Život i društvo

“Napravljeni su veliki pomaci na unapređenju stanja u privatnim šumama na području Varaždinske županije”

Objavljeno:

- dana

U povodu obilježavanja 15 godina rada Saveza udruga privatnih šumovlasnika Varaždinske županije organiziran je tematski okrugli stol „Očuvanje bioraznolikosti – novi izazovi pred gospodarenjem privatnim šumama u zaštićenim područjima“.

Skupu su uz hrvatske i inozemne šumarske stručnjake, nazočili i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić, ravnateljica Javne ustanove  ‘Priroda Varaždinske županije’ Sanja Kopjar te dr.sc.Dragutin Vincek i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije.  

Cilj skupa bio je educirati vlasnike i upravitelje šuma kako postići ravnotežu između održivog gospodarenja i bioraznolikosti. Naime, šume su jedan od najznačajnijih čimbenika velike bioraznolikosti RH, a prekrivaju gotovo polovicu kopnene površine.

Kako bi se održala stabilnost šumskog ekosustava i biološka raznolikost te dostupnost drvne sirovine neophodno je provoditi održivo gospodarenje šumama temeljeno na stručnom i odgovornom upravljanju šumama i šumskim zemljištem. To je posebno važno za područje Varaždinske županije koje je 30 % obraslo šumom, a čak 75 % šuma nalazi se u privatnom vlasništvu što je u velikoj suprotnosti u odnosu na hrvatski prosjek u kojemu je čak 73 % šuma u državnom vlasništvu.

-Šumovlasnici iz Varaždinske županije su među prvima prepoznali prednosti udruživanja te je na području Općine Bednja u listopadu 2004. godine osnovana UPŠ Husto Bednja, kao prva takova udruga u RH. Nakon toga je u veljači 2005. osnovana UPŠ Kesten Lepoglava, a tijekom 2007. godine u sklopu provedbe projekta FOR PLAN osnovane su UPŠ Opeka Vinica i UPŠ Hrast Cestica. Sve udruge osnovane su na lokalnoj razini i pokrivaju područja gradova odnosno općina pa je pokrenuta inicijativa za osnivanje Saveza udruga na nivou županije zbog bolje međusobne povezanosti i koordinacije između udruga, suradnje s Upravnim odjelom za poljoprivredu, šumarstvo i lovno gospodarstvo i Ministarstvom poljoprivrede RH – rekao je predsjednik Saveza Tomo Rešetar.

Podsjetimo, Savez udruga privatnih šumovlasnika Varaždinske županije osnovan je u travnju 2008. godine. Temeljni cilj Saveza je da planskim udruživanjem i radom privatnih šumovlasnika i donošenjem programa rada zaštiti interesne ciljeve gospodarenja privatnim šumama na području Varaždinske županije. Savez puno radi na boljoj organiziranosti šumovlasnika, kvalitetnijem gospodarenju šumama, očuvanju okoliša i prirode, većoj koristi za vlasnike šuma i društvo u cjelini.

Tijekom 15 godina rada Savez udruga privatnih šumovlasnika imao je uspona i padova. Savez je dao poticaj osnivanju novih udruga, međutim neke od njih nisu opstale tako da su trenutno u Savezu aktivne udruge UPŠ Kesten Lepoglava, UPŠ Opeka Vinica i UPŠ Klen Klenovnik.

-Unatoč svim problemima koji prate rad udruga, napravljeni su veliki pomaci na unapređenju stanja u privatnim šumama na području Varaždinske županije. To se posebno vidi na rezultatima koje smo postigli u privlačenju i korištenju sredstva iz Fonda za općekorisne funkcije šuma. Najviše za radove biološke obnove (više od 250.000 eura), za izradu programa gospodarenja (500.000 eura), a u programe održavanja šumskih prometnica uloženo je više od 1,5 milijuna eura. Osim toga, udruge su koristile sredstva iz europskih fondova te je izgrađena poučna staza na Ravnoj gori u koju je uloženo 45.000 eura. Zahvaljujemo svima koji su nam stručnim savjetima pomogli, a posebno Varaždinskoj županiji na potpori koja se tijekom godina pretvorila u pravo partnerstvo – naglasio je Rešetar.

Kroz program obilježavanja 15 godina uspješnog djelovanja doznajemo da je Savez sudjelovao u provedbi više međunarodnih i domaćih projekata. Posebno ističemo sudjelovanje u projektima: Međuregionalni plan gospodarenja šumama, Preliminarno istraživanje podzemnih gljiva s naglaskom na tartufe na području Varaždinske županije u svrhu razvoja ruralnog turizma te Biološka raznolikost podzemnih gljiva i strategija razvoja tartufarstva u Varaždinskoj županiji.

Župan Anđelko Stričak obratio se okupljenima te im čestitao ovu lijepu i vrijednu obljetnicu.

Također, Savez je organizirao više stručnih radionica od kojih izdvajamo: rad na siguran način, održivo gospodarenje šumama te radionicu o programu ruralnog razvoja i utjecaju zakonskih promjena na sektor šumarstva. Među redovite aktivnosti Saveza ubrajamo i stručne ekskurzije koje su u funkciji edukacije članstva te rada na unapređenju suradnje sa srodnim udrugama u Hrvatskoj i susjednim zemljama.

Značajnu ulogu u radu Saveza ima priprema i objava stručnih i promotivnih tiskanih materijala, letaka, brošura i knjiga. ‘Konverzije privatnih šuma’, „Nedrvni šumski proizvodi’, „Drveće i grmlje jestivih plodova Varaždinske županije’ tek su neka od tih izdanja.

Život i društvo

Varaždinci danas sve do podneva u centru grada mogu doznati sve o reanimaciji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, obilježava se 08. svibnja u čast Henryju Dunantu, utemeljitelju Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, a proslavom ovoga dana u Republici Hrvatskoj započinje i obilježavanje Tjedna Crvenog križa  8.-15. svibnja.

 Društvo Crvenog križa Varaždinske županije tim povodom organizira niz aktivnosti. Jedno od događanja bit će prezentacija pružanja Prve pomoći unesrećenim osobama, odnosno upoznavanje sa pravilnim postupkom reanimacije. Tom prigodom, građani će se moći upoznati sa aktivnostima, radom i djelovanjem Crvenog križa.

Prisutnima će biti dostupno besplatno mjerenje vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka.

 Svrha obilježavanja Tjedna Crvenog križa je promicanje djelatnosti Crvenog križa i na taj način približavanje svih oblika pomoći našim korisnicima i osobama u potrebi te ovim putem svim djelatnicima, volonterima, članovima, korisnicima, simpatizerima i prijateljima Crvenog križa čestitamo Svjetski dan crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

 Pozivamo sve građane da dođu 08.05.2024.godine na Franjevački trg, ispred Grgura Ninskog u vremenu od 9,00 do 12,00 sati, na druženje uz kavu i sokove.

Očuvajmo humanost, spoznajmo važnost solidarnosti i zamislimo koliko bi svijet bio bolji kada bi svatko od nas dao svoj doprinos.

Nastavite čitati

Život i društvo

Iz varaždinske Bolnice poručili: Budimo pametniji od bakterija i, za početak, perimo svoje ruke ispravno

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 5. svibanj Svjetskim danom higijene ruku u zdravstvenim ustanovama i pokrenula globalnu kampanju „Spasimo živote – perimo naše ruke” koja se obilježava širom svijeta.

U kampanju se uključila i Opća bolnica Varaždin zajedno s Društvom za prevenciju i kontrolu infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi HUMS-a, prepoznavši važnost prakse higijene ruku, kao i aktivnog promicanja svijesti o ključnoj ulozi te praske u očuvanju zdravlja pacijenata i osoblja.

Svjetski dan higijene ruku u varaždinskoj bolnici tako je obilježen u utorak predavanjem na temu “Čiste ruke spašavaju živote”, a nastaviti će se 9. svibnja u Službi za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof i Službi za plućne bolesti i TBC Klenovnik.

Pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo, Željka Gajski, istaknula je kako je higijena ruku najstarija, najjednostavnija, najefikasnije i najjeftinija mjera smanjenja infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi, istaknuvši kako je ona neizostavan faktor kada se govori o sigurnosti bolesnika u zdravstvenoj ustanovi.

– Naša bolnica posvećena je kontinuiranom unaprijeđenju standarda kvalitete zdravstvene skrbi, a higijena ruku jedan je od temeljnih stupova na kojima se temelji naša praksa. Kroz ove aktivnosti želimo podići svijest o važnosti higijene ruku među našim zaposlenicima -rekla je Gajski te dodala kako su u bolnici svjesni da su intrahospitalne infekcije ozbiljan izazov s kojim s suočavaju zdravstvene ustanove diljem svijeta.

– Opća bolnica Varaždin kontinuirano radi na implementaciji najviših standarda prevencije, uključujući pravilnu higijenu ruku, čišćenje i dezinfekciju prostora te edukaciju osoblja i pacijenata – poručila je Gajski.

Svjetski dan higijene ruku Opće bolnice Varaždin podržala je i pomoćnica ravnatelja za kvalitetu, Larisa Čmelak.

– Jedan od ciljeva Odjela za kvalitetu Opće bolnice Varaždin je promicanje svijesti o važnosti higijene ruku, zato smo jako ponosni na naše medicinske sestre iz tima za kontrolu bolničkih infekcija što su danas pripremile kvalitetno i edukativno predavanje o važnosti higijene ruku. Slogan Svjetske zdravstvene organizacije je „Spasimo živote – perimo naše ruke”. Podsjetila bih javnost i zdravstvene djelatnike na važnost racionalne primjene antibiotika. Zbog ljudske neracionalne primjene antibiotika, bakterije stvaraju pametne mehanizme pomoću kojih razvijaju otpornost na antibiotike, stoga imamo velik broj multirezistentnih bakterija s kojima se borimo svaki dan. Molim vas, budimo pametniji od bakterija i, za početak, perimo svoje ruke ispravno kako bismo spasili živote – poručila je Čmelak.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje