Povežite se s nama

Život i društvo

Ples, predstave, radionice, koncerti i druge zanimljivosti na 8. Kliker festivalu u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

– Kliker festival poziva da po osmi put izađemo iz svojih soba i odmaknemo se od ekrana te od 9. do 18. lipnja ove godine zaplešemo na varaždinskim ulicama i u kazalištu, zakoračimo u svijet mašte i umjetnosti, učimo i rastemo zajedno – najavljeno je na konferenciji za medije kojoj su, uz organizatore, prisustvovali zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković, intendantica HNK-a u Varaždinu Senka Bulić, direktorica ureda TZG Varaždin Jelena Toth i ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini.

Kliker festival pokreta i plesa svojoj maloj i velikoj publici donosi prave poslastice vrhunskih umjetnika iz Hrvatske, Njemačke, Austrije, Litve, Španjolske, Nizozemske, Italije, Slovenije i Izraela. 10 dana, 10 predstava, a u uz njih i predavanja, istraživački projekti i radionice, koncerti, Plesokaz, Kliker choir i Klik klub simpozij, čine programe za sve uzraste, od beba do teenagera i njihovih odraslih.

Jedna od posebnosti ovogodišnjeg festivala je i predstava za slijepu i slabovidnu djecu do 8 godina starosti, za koje Kliker priprema izvedbu litvanske predstave „World without eyes“.

– Znamo koliko je u današnjim vremenima teško organizirati jedan ovako velik festival, čiji cilj je da kod djece pobudi kreativu i upravo ono što im u današnje vrijeme nedostaje, da su uključeni i dio neke veće priče u kojoj se mogu naći, a neki možda i pronaći svoj životni poziv u kreativnim zanimanjima. Ovakvi događaji su značajni jer predstavama i radionicama otvaraju direktnu interakciju i pobuđuju stvaralaštvo kod djece koja time dobivaju bolje uvjete za odrastanje – rekao je zamjenik gradonačelnika i najavio da će Grad Varaždin, koliko je to moguće, i dalje pružati podršku takvim projektima.

– Kliker festival je stasao iz Dana suvremenog plesa te se kao varaždinski plesni festival događa zapravo 15. godinu zaredom. U tih 15 godina u Varaždinu smo ugostili više od 150 inozemnih plesnih predstava, više od 1000 umjetnika, koreografa, plesača, plesnih pedagoga, redatelja, teoretičara, predavača i kulturnih radnika iz cijelog svijeta te, najvažnije od svega, doprijeli do gotovo 20.000 djece, što je jako velika i važna brojka. U svim tim godinama rada ostvarili smo krasnu suradnju s varaždinskim školama i vrtićima, a postigli i to da varaždinska publika zna što je to kvalitetno kazalište i dobra dječja predstava te se svake godine veseli Kliker festivalu – istaknula je umjetnička ravnateljica festivala Sanja Tropp Frühwald i dodala da je ovaj međunarodni festival jedinstven u regiji, ali i ovom dijelu Europe.

Dodala je da nam festival jednom godišnje dovodi vrhunske programe i izvođače, a upravo takva vrsta festivala te briga za djecu i mladu publiku nije moguća bez suradnje i zajedničkih napora svih gradskih institucija u kulturi.

– Novost ovog izdanja su i POP UP programi, točnije programi koji nisu namijenjeni kazališnoj pozornici, već ulaze u škole i školske dvorane, te se na taj način integriramo u školski kurikulum i to ne samo u varaždinskim školama, već i školama i vrtićima diljem Varaždinske županije. Dodatno, domaćin Kliker festivalu će biti i Festival varaždinskih dvorišta, u sklopu kojeg ćemo u suradnji s Turističkom zajednicom grada Varaždina i Gradskim Muzejom Varaždin preuzeti dvorište palače Sermage te spremamo veliki broj predstava i interaktivnih radionica za djecu svih uzrasta, ali i njihove odrasle – otkrila je Tropp Frühwald.

Svečano otvorenje festivala održat će se 10. lipnja s početkom u 18 sati na velikoj sceni Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu, uz predstavu Pink Unicorns, u izvedbi zvijezda španjolske plesne i kazališne scene, kompanije La Macana. Festival starta i prije svečanog otvorenja kroz Erasmus + projekt Exit the room, u sklopu kojeg će u Varaždinu boraviti 25 mladih i razvijati nove programe te ih prezentirati na Kazališnom trgu na dan svečanog otvorenja Klikera.

Unseen world, Pink Unicorns, Srebrno zlato, Matta Matta, Stories in blue, Tajni vrt, Clay Play i Ljubičasto in concert by Cura i dečko, samo su dio kreativnih programa u kojima možete sudjelovati.

Ovogodišnja edicija festivala upotpunjena je posebnim projektom razvoja publike naziva Mapiranje budućnosti. Proizlazeći iz dugoročne festivalske teme “festival s kojim rasteš”, ali i fazom transformacije festivalskog u neke nove formate, cilj ovog projekta je usmjeriti se prema budućnosti, sukreirajući je zajedno s mladom publikom i umjetnicima, suradnicima i gostima Kliker festivala i umjetničke organizacije Vrum.

Kliker program donosi i radionice suvremenog plesa i klasičnog baleta te site-specific izdanje kazališno plesne predstave Bazen umjetničke organizacije Škvadra, ali i koncert klasične glazbe uz kolače i babyccino za bebe, toddlere, djecu i njihove roditelje, u izvedbi MiniArtUrica, pijanistice Lee Šantek i flautistice Melanije Gradečak.

Svoj dio programa ima i KLIK KLUB koji, između ostalog, priprema simpozij “Plesna umjetnost u odgojno-obrazovnom procesu” namijenjen odgajateljima*icama, učiteljima*icama, nastavnicima*icama i voditeljima*icama aktivnosti za djecu i mlade koji su osvijestili važnost poticanja gibanja, pokreta i plesa u radu s djecom i mladima te tome pristupili studiozno.

– Klik klub kroz umreženu komunikaciju sa školama, vrtićima i studentima, daje odgovore na gomilu pitanja, ali i ono najvažnije – što njima treba, a mi im možemo ponuditi. Upravo kroz te odgovore skrojili smo plesno-pedagoške programe i skupili 50-ak članova. Kroz godinu smo odradili 6 edukacija s idejom povezivanja plesne sa drugim umjetnostima. A te edukacije, ples i zagrljaji se nastavljaju i na Kliker festivalu kroz brojne programe, a između ostalog otvoreno predavanje “Poetsko tijelo u plesnom teatru za djecu” Nataše Govedić i predstavljanje knjige “Kako djeca opisuju svoje kazalište” Maše Rimac Jurinović – istaknula je Iva Nemec, medijatorica programa Kliker festivala i voditeljica Klik Kluba.

– Želimo osloboditi djecu „zatočeništva“ edukativne situacije zbog koje idu u kazalište samo kada ih netko odvede i gledaju samo ono što moraju. Zato treba educirati učitelje i odgajatelje kako odabrati kvalitetne kazališne sadržaje, a djecu kako ih gledati i naučiti da odlaze u kazalište – dodala je Iva.

Na samom kraju ovogodišnjeg festivala održat će se, već tradicionalno, Plesokaz – program kraćih koreografskih cjelina plesača iz Varaždina, Požege, Čakovca, Zadra i Zagreba, a u režiji Davorke Čorko-Rodeš, voditeljice Plesnog studija „Vindi“.

Kliker festival se i ove godine održava u suradnji s HNK-om Varaždin, Turističkom zajednicom Grada Varaždina kroz program Klikerovog dvorišta u sklopu Festivala varaždinskih dvorišta, Koncertnim uredom Varaždin i Gradskim muzejom Varaždin, međunarodnom suradničkom platformom Generator, P4 – varaždinskim Centrom za mlade i nezavisnu kulturu i Plesnim studijem „Vindi“ te lokalnim odgojno-obrazovnim institucijama, a pod pokroviteljstvom Europske Unije, Grada Varaždina, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Varaždinske županije, Zaklade Kultura nova, Austrijskog kulturnog foruma Zagreb i Veleposlanstva Republike Litve i Veleposlanstva Republike Slovenije.

Ulaznice za predstave su dostupne na blagajni HNK u Varaždinu, a mogu se rezervirati i na [email protected] ili kupiti na dan programa (sat vremena prije) na festivalskoj blagajni u HNK u Varaždinu.

Više informacija o programu i festivalu dostupno je na www.klikerfestival.com

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje